Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Tajemník finské strany zelených Lasse Miettinen.
Tajemník finské strany zelených Lasse Miettinen.
Autor: lassemiettinen.fi

Finští zelení: Že jsme začali podporovat jádro? Nesmysl, výstavba reaktorů je fiasko

05. dubna, 11:15  -  František Novák
Tajemník finské strany zelených Lasse Miettinen.
Tajemník finské strany zelených Lasse Miettinen.
Autor: lassemiettinen.fi
05. dubna, 11:15

Strana zelených ve Finsku odmítá, že by změnila svou politiku vůči jaderné energetice a začala ji tolerovat. O třetím bloku elektrárny Olkiluoto, jehož zprovoznění se neustále odkládá, a Ruskem podporované výstavbě nové elektrárny Hanhikivi tajemník strany Lasse Miettinen hovoří jako o fiasku, které odčerpává peníze na budování obnovitelných zdrojů energie.

Lasse Miettinen je hlavním tajemníkem finské strany zelených Vihreät - De Gröna. Pro web Euro.cz vysvětlil postoje strany k jaderné energetice. Americká organizace Environmental Progress totiž uvedla, že finští Zelení jsou první ekologickou stranou v Evropě, která je otevřená všem nízkouhlíkovým technologiím v energetice, včetně využívání jádra. Taková interpretace je podle Miettinena nesprávná.

Zelení dlouhodobě prosazují odstoupení od jádra, nyní po období čtyř let od finských parlamentních voleb, jež se konají 14. dubna, bude strana „pouze“ blokovat výstavbu nových reaktorů. Zelení tvrdí, že budování reaktorů je příliš pomalé a neúměrně drahé. Například blok Olkiluoto 3, který byl schválen už v roce 2002, stále nedodává žádnou elektřinu do sítě. Původní termín spuštění byl rok 2010.

Podle americké organizace Evrironmental Progress je vaše strana jako první evropská strana zelených otevřená k jaderné energii, je to tak?

Obávám se, že to je naprosto zavádějící fáma, kterou je třeba vyvrátit. V našich základních principech strany se uvádí, že naším cílem je postupné odstoupení od jádra. Jedinou podmínkou je, že vyřazování jaderných bloků nesmí zvyšovat emise CO2. Naše pozice v oblasti jaderné energie zůstává stejná, jako tomu bylo dříve. Žádné nové jaderné elektrárny. I když se formulace krátkodobé politiky změnila, pozice je stejná. Abych to shrnul. V dlouhodobém horizontu je naším cílem odstoupit od využívání jádra, v krátkodobém nesouhlasíme s výstavbou nových reaktorů.