Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Včela, ilustrační foto
Včela, ilustrační foto
Autor: Jens Knappe - 360-berlin.de / Profimedia

Větrníky kosí hmyz po miliardách. Proti fosilním zdrojům zlomek, tvrdí obhájci turbín

26. března, 15:00  -  František Novák
Včela, ilustrační foto
Včela, ilustrační foto
Autor: Jens Knappe - 360-berlin.de / Profimedia
26. března, 15:00

Od dubna do října větrné turbíny v Německu zabíjí pět až šest miliard jedinců hmyzu denně. Ročně se má jednat o 1200 tun hmyzu. Ani takové množství nepředstavuje pro hmyz žádnou hrozbu, tvrdí ochránci přírody.

Lopatky rotorů větných turbín mají na svědomí každý den v letní sezóně miliardy usmrcených jedinců hmyzu. Uvedla to analýza německého centra pro letectví a kosmonautiku DLR. Jen na území Německa to je ročně 1200 tun usmrceného hmyzu. Čísla nezpochybňují ani ochránci přírody, varují však před tím, aby větrná energie byla považována za škodlivější pro přírodu, než je spalování fosilních paliv.

„Bylo by přehnané tvrdit, že větrné turbíny představují významnou hrozbu pro populaci hmyzu,“ prohlásil Lars Lachmann z německé organizace Naturschutzbund Deutschland. Jen ptáci během roku sežerou na území Německa 400 tisíc tun hmyzu. K poklesu populace hmyzu přispívá zejména člověk využíváním insekticidů, negativně se na poklesu počtů opylovačů podepisuje i globální změna klimatu.

Autoři studie uvedli, že není možné vyčíslit, jak velký vliv mají generátory na celkovou populaci hmyzu. Každopádně vyházeli z toho, že na konci roku 2017 bylo v Německu 31 tisíc větrníků, které pokrývaly plochu 158 milionů čtverečních metrů. Od dubna do října pak kolem turbín projde 8 milionů kubických kilometrů vzduchu. V jednom kubickém kilometru je devět kilogramů hmyzu. Pět procent z nich ale v blízkosti rotorů nepřežije.