Do Senátu míří selský rozum. Ze všech stran - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Do Senátu míří selský rozum. Ze všech stran

,
Do Senátu míří selský rozum. Ze všech stran
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

V říjnových senátních volbách kandidují Michael i Petr Žantovští. Jmenovci hájící protikladné pozice jako by vymezovali pole, na němž se dnes pohybuje česká politika.

Do politiky se vracejí staří polistopadoví veteráni, lidé blízcí Václavu Havlovi a jeho myšlenkám, jako je bývalý mluvčí prezidenta a velvyslanec v Británii a Izraeli Michael Žantovský (71). Už se nemohou jen dívat na degradaci politické kultury a chtějí přispět k tomu, aby se Česko od všudypřítomného populismu vrátilo k tradiční rozumové politice.

Žantovský, který je společným kandidátem TOP 09, STAN a ODS, je typický veřejný intelektuál liberálního ražení, zastánce euroatlantických vztahů a tradiční liberální demokracie, tedy člověk, který se profiluje politicky zcela opačně než prezidentsko-premiérský mocenský konglomerát, který momentálně ovládá Českou republiku.

„Jistěže bych se už mohl věnovat jiným věcem, ale pocit spoluodpovědnosti u mě zvítězil. Opravdu si myslím, že českou politiku může dnes změnit jen společný postup opozičních demokratických stran, které tak či onak vycházejí z ideálů 17. listopadu 1989. A to byla moje podmínka, že se tyto strany dohodnou na společném postupu, a k mému překvapení se nakonec opravdu dohodly,“ vysvětluje své motivace Žantovský, který už jednou v Senátu byl (za ODA, v letech 1996–2002). Tehdy se s Oldřichem Kužílkem výrazně podílel na zákoně o svobodném přístupu k informacím.

\"\"

„Při vší skromnosti, také jsem hodně pracoval na vstupu do NATO a referendu o vstupu do EU. A byl bych velmi nerad, kdybychom teď mířili do nějakého euro asijského mocenského souručenství,“ dodává Žantovský,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?