Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství

12. května 2017, 06:14  -  frn
12. května 2017, 06:14

Stačí si koupit nemovitost za 50 milionů korun a do půl roku má kupující v kapse cestovní pas země Evropské unie. Kyperský „investiční“ program dobře funguje, využívají jej převážně bohatí Rusové a místní ekonomika roste.

Z největšího kyperského přístavu Limasol (řecky Lemesós) se stává pomalu ruské město. Azbuka dominuje obchodům a vytlačuje i nápisy v řečtině. Jachty mají v přístavu ruské názvy i vlajky, restaurace nabízejí pelmeně i vodku.

Kypr je členem EU a od roku 2008 platí eurem. Pro bohaté Rusy není problém investovat okolo dvou milionů eur (54 milionů korun) a získat po 6 měsících vytoužené občanství státu EU. Obejdou tak evropské sankce a na druhou stranu se schovají i před případnými problémy v Putinovském Rusku.

Peníze Rusů se malé kyperské ekonomice, jež si prošla v roce 2013 finanční krizí bankovního sektoru, velice hodí. Kypr je už dlouho znám jako daňový ráj nejen pro Rusy. A v poslední době také vhodným místem pro kontakty Trumpovy administrativy s Rusy.

Například současný americký ministr obchodu Wilbur Ross investoval do Bank of Cyprus po záchranném balíčku v roce 2013, a stal se tak načas viceprezidentem banky. Do stejné finanční instituce investoval i ruský miliardář Viktor Vekselberg. Investice není úplným propadákem díky přílivu ruských peněz, upozornila agentura Bloomberg.

Ostrov ve východním Středomoří se stal ideálním místem, kde lze vyprat nejen ruské peníze, ale také sama sebe. Tmavě-červený pas země EU dává mnohem větší možnosti pro cestování po celém světě bez víz než pas s ruským carským orlem.

Server limassolmarina.com láká investory také na to, že s občanstvím EU lze bez víz vstoupit do 176 zemí světa.

Kyperský pas za dva miliony eur

Od roku 2013 kyperské úřady vydaly okolo dvou tisícovek pasů pro investory, pyšně přiznal kyperský ministr financí Harris Georgiades. A polovina z nich připadá na Rusy, uvedla firma PricewaterhouseCoopers.

Opatření má skutečně vliv na zahraniční investice, které se loni vyšplhaly na 4 miliardy eur, což je téměř čtvrtina HDP místní ekonomiky. Ta loni rostla o 2,9 procenta.

Vývoj HDP na Kypru za posledních pět let
source: tradingeconomics.com

Jak funguje praní peněz z Ruska, přiblížil pod slibem zachování anonymity bývalý moskevský manažer z telekomunikační branže. Nejprve si založil firmu v Nizozemsku, kam převedl už před pár lety svá aktiva. Pak se porozhlédl po zemích, kde by si mohl koupit občanství.

Dvě vily a do půl roku pas

Kypr mu vyšel jako nejjednodušší a nejrychlejší možnost. Loni v srpnu si koupil na ostrově, který do roku 1960 patřil Velké Británii, dvě vily za 5 milionů eur a v prosinci už měl v ruce kyperský pas.

Kyperské praktiky se nelíbí protikorupčním organizacím. „Jsou to zadní dveře do EU,“ řekl Miklos Ligeti, šéf právního oddělení maďarské pobočky Transparency International, který se zabýval zneužíváním programu nákupu maďarských dluhopisů výměnou za občanství.

„Rozdávání povolení k pobytu bohatým lidem jen proto, že jsou bohatí, je porušením principu rovnosti,“ dodal. Evropský parlament přitom přijal v roce 2014 rezoluci, že občanství země EU se nesmí stát obchodní komoditou. Vymahatelná ale není.

Jak neskončit v ruském vězení

Rusové se navíc převedením majetku na Kypr vyhnou zvědavým očím ruských daňových úřadů a platí tu také nižší daně. „Nejsilnějším důvodem, proč Rusové vyhledávají daňové ráje, jako je Kypr, je strach o to, že o svůj majetek přijdou,“ řekla Světlana Ledajeová, docentka ekonomiky na finské Aalto University, jež se zabývá ruskými investicemi v daňových rájích.

Mnoho bohatých Rusů se podle ní obává, že se jednoho dne ráno vzbudí, ruské úřady jim zkonfiskují majetek a oni sami skončí ve vězení.

Pokud ostrovní ekonomika tuto možnost nabízí, (nejen) ruští boháči ji využívají. Až bude tento program na nátlak Bruselu ukončen, nakoupí občanství jinde.

Související:

Rusko nechalo úmyslně zkrachovat Jukos, rozhodl nizozemský soud

Svéráz Putinovy ekonomiky. Chod udržují migrantiSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče