Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Britští ministři podpořili dohodu o brexitu. Barnier mluví o průlomu

15. listopadu, 12:05 - čtk
15. listopadu, 12:05

Britská vláda ve středu podpořila návrh dohody o brexitu, o které Londýn s Evropskou unií intenzivně vyjednával od června 2017. Dokument, který na 585 stranách určuje pravidla odchodu Británie z EU, vzápětí zveřejnila Evropská komise. Její hlavní brexitový vyjednavač Michel Barnier označil připravený návrh za průlom v dosavadních jednáních. Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že brexit se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel.

Dokument nyní potřebuje politický souhlas na obou stranách: předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker již navrhl, aby předseda Evropské rady Donald Tusk svolal mimořádný summit EU; v Londýně bude o navržené dohodě jednat britský parlament.

Britský kabinet ve středu o předloženém dokumentu dojednaném premiérkou Theresou Mayovou jednal téměř pět hodin. Ministerská předsedkyně poté oznámila, že získala podporu svých ministrů pro dohodu, která je podle ní „tou nejlepší možnou“ a jejíž přijetí je v „národním zájmu. V krátkém projevu dala premiérka najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda (o brexitu).“

V projevu k poslancům Dolní sněmovny Mayová zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, ne konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.

„Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána,“ prohlásila v emotivním projevu premiérka.

Na rozhodnutí britské vlády celé odpoledne netrpělivě čekali v Bruselu, kde mimo jiné jednali velvyslanci 27 zbývajících zemí EU. Po rozhodnutí britského kabinetu vystoupil hlavní unijní vyjednavač Barnier, který návrh dohody označil za mezník v dosavadních jednáních. Upozornil však, že cesta ke konečnému vystoupení Británie z unie ještě může být dlouhá a obtížná.


Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla


Koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že přijetí předjednané dohody britskou vládou umožní, aby Británie EU opustila a zároveň si s blokem udržela úzké vazby.

Předseda Evropské komise Juncker už zaslal předsedovi Evropské rady Tuskovi dopis, ve kterém píše, že nastal „rozhodující pokrok“, a doporučuje svolání mimořádného summitu EU. Na něm by premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky připravenou dohodu schválili. Summit by se podle dřívějších informací mohl konat 25. listopadu.

Dohoda, jejíž dokončení bylo ohlášeno v úterý, se týká především práv občanů EU v Británii a Britů v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z bloku v březnu 2019. Jednání nejvíce komplikovala otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a takzvaná pojistka, která má zabránit vzniku hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu varoval, že odchod Británie z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by tuto zemi ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP), tedy přibližně o čtyřletý hospodářský růst. Přechodná obchodní dohoda by hospodářskou újmu způsobenou Británii brexitem snížila zhruba na polovinu.

Text připravené brexitové dohody byl ve středu zveřejněn 135 dnů před odchodem Británie z evropského bloku, ke kterému dojde 29. března 2019. Vyjednavači k návrhu dokumentu dospěli po více než 19 měsících od zahájení dvouletého období určeného pro vyjednání podmínek odchodu některé členské země z Evropské unie. Britové se pro opuštění EU vyslovili v referendu 23. června 2016 a po více než devíti měsících - 29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil Bruselu záměr odejít z unie.

Dále čtěte:

Zemětřesení v britské vládě. Ministr pro brexit Raab a ministryně práce McVeyová rezignovali

Průlom v brexitových jednáních. Tusk svolal mimořádný summit EU

Ministr pro brexit Raab navrhuje omezit závaznost irské pojistky na tři měsíce

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

Obchodní válka i brexit aneb Proč musí mít Česko nachystány ekonomické záložní scénáře

Špatný brexit připraví automobilový průmysl o desetitisíce míst, varuje šéf Jaguaru

Výměna zboží ano, služeb ne? Brexitový plán Mayové vzbudil silný odpor

Mayová: S brexitem bez dohody s EU nenastane konec světa


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Technologie
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Voyager 2 je už v mezihvězdném prostoru a po 41 letech stále pracuje
Doom slaví 25. narozeniny. Jeho tvůrce slibuje novou epizodu
Hry pro příležitostné hráče