Ministr pro brexit Raab navrhuje omezit závaznost irské pojistky na tři měsíce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ministr pro brexit Raab navrhuje omezit závaznost irské pojistky na tři měsíce

, čtk,
Ministr pro brexit Raab navrhuje omezit závaznost irské pojistky na tři měsíce

Britský ministr pro brexit Dominic Raab se písemně obrátil na premiérku Theresu Mayovou s žádostí, aby podpořila jeho plán žádat pro Británii právo upustit po třech měsících od právní pojistky pro irskou hranici. Informuje o tom dnes deník Financial Times. Pojistka by měla zajistit, aby na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu nepanoval přísný režim.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes varoval, že Dublin, ani Brusel nepřistoupí na dohodu o irské hranici, kterou by mohl Londýn vypovědět jednostranně.

List The Daily Telegraph v neděli informoval, že Raab už minulý týden právě Coveneymu svůj plán představil na soukromém setkání. Dále píše, že proti Raabovu návrhu se zjevně postavil šéf britského úřadu vlády David Lidington, když o tři dny později navštívil Dublin.

Evropská unie a Irsko usilují o záruku, že mezi Irskem a Severním Irskem, které s celou Británií opustí EU k 29. březnu příštího roku, nevznikne viditelná hranice, pokud se Londýn a Brusel nedohodnou na řešení otázky.


Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Kamiony v přístavu Dover, ilustrační foto


Irský ministr zahraničí Coveney dnes varoval, že Irsko, ani Evropská unie nepřistoupí na dohodu o pojistce pro irskou hranici, kterou by mohla Británie vypovědět jednostranně.

„Irská pozice zůstává konzistentní a velmi jasná v tom, že s ‚časově omezenou pojistkou‘ nebo pojistkou, kterou by mohla Británie vypovědět jednostranně, nebude Irsko nebo Evropská unie nikdy souhlasit,“ napsal dnes šéf irské diplomacie na twitteru. Ve zjevné reakci na zprávu listu The Daily Telegraph o Raabových plánech doplnil, že „tyto nápady nejsou vůbec žádnými pojistkami a neshodují se s dřívějšími závazky Spojeného království“.

EU dosud v rámci pojistky navrhovala, aby Severní Irsko setrvalo v celní unii s EU, zatímco zbytek Spojeného království by součástí společného celního prostoru nebyl. Toto řešení se ale nelíbí Londýnu, neboť by to znamenalo celní rozdělení země.


Přečtěte si také:

Brexitová dohoda údajně umožní celé Británii zůstat v celní unii, píše britský list

 Theresa Mayová na summitu EU v Londýně


V posledních dnech se v médiích objevily informace, že součástí brexitové dohody by mohla být možnost setrvání celé Británie v celní unii, takže Brusel nebude takzvanou irskou pojistku vyžadovat.

V souvislosti s nejasnostmi kolem budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou, která zůstává členem EU, a Severním Irskem, které by spolu se zbytkem Spojeného království mělo 29. března příštího roku unii opustit, vyzvala tisícovka občanů Irské republiky v otevřeném dopise irského premiéra Lea Varadkara, aby hájil práva „irských občanů v Severním Irsku“. Dopis podepsal například herec Adrian Dunbar, zpěvačka Frances Blacková či fotbalista James McClean.

Obyvatelé Severního Irska mají na základě Velkopáteční dohody, která v roce 1998 ukončila sektářské násilí na severu Irského ostrova, právo na to mít občanství Irska i Spojeného království.

Čtěte dále:

Komplikace pro brexit: mimořádný summit EU nebude

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

Obchodní válka i brexit aneb Proč musí mít Česko nachystány ekonomické záložní scénáře

Špatný brexit připraví automobilový průmysl o desetitisíce míst, varuje šéf Jaguaru

Výměna zboží ano, služeb ne? Brexitový plán Mayové vzbudil silný odpor

Mayová: S brexitem bez dohody s EU nenastane konec světa

Ohodnoťte tento článek
Diskuze