Menu Zavřít

Požadavky armády na vrtulníky jsou nesplnitelné, tvrdí Šlechtová

24. 1. 2018
Autor: Ondřej Stratilík/Euro

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) chce po generálním štábu do konce ledna jasnou specifikaci, jaké požadavky vojáci mají na nové víceúčelové vrtulníky. Nabídky, které podle ní obrana dostala při marketingovém průzkumu, neodpovídají zadaným požadavkům, protože je nelze splnit. Šlechtová zároveň uvedla, že navrhne nového náčelníka generálního štábu.

Šlechtová už po nástupu do funkce avizovala, že si nechá prověřit velké zakázky, které jsou na obraně nachystány včetně mnohamiliardových nákupů víceúčelových vrtulníků a radarů. Poznamenala, že v případě radarů MADR dostala negativní stanovisko českého kybernetického úřadu. „Pokud ho nebudu mít pozitivní, tak v tuto chvíli ty radary nepodepíšu, protože nebudou napojitelné na systémy NATO. A ta kompatibilita musí být,“ řekla Šlechtová.

Česká armáda by z Izraele měla dostat za 3,5 miliardy korun s DPH osm radarů. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do tří tisíc metrů. Smlouva již měla být uzavřena v polovině roku, podpis byl ale odložen. Bývalý ministr Martin Stropnický (ANO) nakonec rozhodl, že podpis smlouvy již nechá na svém nástupci.

Druhým velkým tendrem je nákup 12 víceúčelových vrtulníků. Obrana v minulých měsících dostala nabídky na jejich zprostředkovanou koupi od americké a italské vlády. Podle dřívějších odhadů by měla být cena kontraktu mezi deseti a 15 miliardami korun. Americká vláda by podle dřívějších vyjádření měla nabídnout vrtulníky UH-1Y od americké firmy Bell, italský kabinet stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo.


Armádní nákupy drhnou:

Nákup izraelských radarů se komplikuje. Kvůli neschváleným dokumentům

Česká armáda dosud neví, jaké vrtulníky potřebuje

Agentura NATO dluží Praze munici za 80 milionů

Ruční raketový protiletadlový systém RBS-70 Saab Bofors Dynamics


Šlechtová dosavadní vývoj zakázky označila za marketingový průzkum. Jeho výsledky podle ní nenaplňují požadavky české armády. Zároveň ale podotkla, že jsou nadiktované potřeby nesplnitelné. „Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američani ani další země v Evropské unii,“ podotkla. Náčelníkovi generálního štábu Josefu Bečvářovi proto dala zadání, aby do konce ledna dostala jasnou specifikaci, co vojáci od vrtulníků chtějí. „Potřebuju, abychom měli ty víceúčelové vrtulníky, ale které budou sloužit naší armádě a pro naše potřeby,“ řekla.

Šlechtová zároveň s velkými zakázkami poznamenala, že se ocitla i v diplomatických kleštích. Radary i vrtulníky by totiž měly dodat spojenecké země, odklad či zrušení zakázek by tak mohlo poznamenat vzájemné vztahy. „Chci to vyřešit, vyřeším to, ale je to pro mě, musím říct, náročné,“ podotkla.

Nový náčelník generálního štábu

Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce Bečváře nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

„Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu),“ uvedla Šlechtová. „Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně,“ dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek.

MMF24

To je on. Podívejte se na vrtulník, který USA nabízejí Česku

Přečtěte si komentáře Ondřeje Stratilíka:

Umanutý jestřáb versus zdravá holubice

Bude únor přelomový?

Karlino novoroční poselství

Když chybí tah na branku

Armáda jako personální agentura

Velká Bíteš v Dubaji

Rozpuštěný a vyvanutý

Popravy generálů jako tečka za Stropnickým


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).