Kdy má student a absolvent nárok na vrácení daní - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Začíná období brigád. Kdy mají studenti nárok na vrácení daní?

, Václav Herz,
Začíná období brigád. Kdy mají studenti nárok na vrácení daní?
Zdroj: Profimedia.cz

Letní prázdniny jsou pro mnoho studentů příležitostí k finančnímu přilepšení na brigádách a pro absolventy středních a vysokých škol zase dobou nástupu do prvního zaměstnání. V řadě případů jim pak vzniká nárok na vrácení daní.

V praxi si studenti přivydělávají nejčastěji na pracovní dohody, tedy dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Výhodou je, že na tyto dohody přitom mohou pracovat pro více zaměstnavatelů současně.

Vzniká-li povinnost platit z pracovních dohod sociální a zdravotní pojištění, nikdy se takto zaplacené sociální a zdravotní pojištění nevrací.


Zdravotní pojištění na studentské brigádě: rozhoduje další činnost studenta

 brigáda


Další část povinně odvedených peněz však mohou studenti získat zpět díky takzvané daňové vratce. „Odvedenou zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu je možné obdržet v plném nebo částečném rozsahu zpět po provedení ročního zúčtování daně nebo podaní daňového přiznání za konkrétní rok,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňová vratka – kdy se vrací srážková daň?

Pokud nemají studenti u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a dostávají hrubou odměnu z dohody o provedení práce do výše 10 000 korun nebo z dohody o pracovní činnosti do výše 2 500 korun, potom je z této částky odvedena 15procentní srážková daň z příjmu.

Studenti pracující pouze několik měsíců v roce, kterým byla z dohod odvedena srážková daň, ji však mohou obdržet zpět.
Je-li podmínka studia splněna po celý kalendářní rok, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 korun.

Při nižším ročním daňovém základu bude následně srážková daň z příjmu zaplacená během roku po podání daňového přiznání vrácena v plném rozsahu zpět.


Chcete pracovat na dohodu o provedení práce?

Přečtěte si, že uzavřít ji nemůže každý

 Úřad práce (ilustrační foto)


Zálohová daň z brigád

Studenti, kteří podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, nebo ti, jež nepodepsali prohlášení k dani a pracovali pouze v letních měsících na některou z pracovních dohod s hrubou měsíční odměnou nad limit pouze pro jednoho zaměstnavatele, mohou začátkem nového roku požádat svého bývalého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně za kalendářní rok.

Učinit tak mohou za účelem vrácení odvedené zálohové daně z brigády. A to platí i v případě, kdy u tohoto zaměstnavatele v danou dobu již nepracují.


Spočítejte si čistou mzdu na naší kalkulačce


Kdy se podává daňové přiznání

Pokud studenti pracovali v některém měsíci pro dva zaměstnavatele současně a ze mzdy nebo odměny od obou zaměstnavatelů jim byla odvedena zálohová daň z příjmu, tedy obdrželi hrubou měsíční odměnu 10 001 korun a více, vzniká jim povinnost podat za daný rok daňové přiznání.

To se týká i studentů, kteří mezitím nastoupili do zaměstnání na běžnou pracovní smlouvu. Daňové záležitosti za ně v tomto případě nemůže vyřídit žádný ze zaměstnavatelů.

„Pro vyplnění daňového přiznání je potřeba mít od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za uplynulý rok. Většinou je pro studenty vyplnění daňového přiznání výhodné, neboť mají roční zdanitelný příjem do limitu a po podání daňového přiznání obdrží zaplacenou daň zpět,“ radí Ivanco.

Zúčtování daně při nástupu do zaměstnání

Absolventům, kteří nastoupí po úspěšném ukončení školy do práce, vznikne většinou nárok na daňovou vratku za rok, ve kterém ukončili studium.

V ročním zúčtování daně, jež za ně začátkem příštího roku provede mzdová účetní, se totiž uplatní daňová sleva na poplatníka v plném rozsahu 24 840 korun, i když začal absolvent pracovat až v průběhu roku, ve kterém dostudoval.

Dále se v ročním zúčtování daně uplatní poměrná sleva na studenta, tedy 335 korun za každý měsíc studia a případně další daňové slevy a odpočty, na něž lze uplatnit nárok.

Daňové formuláře ke stažení najdete ZDE

Poznámka: čísla vycházejí z legislativy platné v roce 2018

Čtěte také:

Všichni ji chtějí, ale není pro každého. Kdo má na to pracovat z domova?

 Práce z domova, ilustrační foto

Kdy máte nárok na daňovou slevu na manželku či manžela?

OSVČ, nezapomeňte na přehled o příjmech a výdajích, pokuta je až 50 000 Kč

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?

Zdanění příjmů ze zahraničí: zaplatit můžete i dvakrát

Daňová revoluce: na paušály dosáhne méně podnikatelů

Dvanáct klíčových změn v novele zákona o DPH v roce 2019


Ohodnoťte tento článek
Diskuze