Už je obsazeno. Do kancelářské budovy Parkway na Pankráci, kterou Skanska prodala za dvě miliardy, se stěhují poslední nájemníci - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Už je obsazeno. Do kancelářské budovy Parkway na Pankráci, kterou Skanska prodala za dvě miliardy, se stěhují poslední nájemníci

,
Už je obsazeno. Do kancelářské budovy Parkway na Pankráci, kterou Skanska prodala za dvě miliardy, se stěhují poslední nájemníci
Zdroj: Skanska
  • Celá kancelářská budova Parkview je nyní pronajatá. Nově se do ní nastěhují softwarová společnost JetSoft, se kterou sdílí kanceláře vývojáři z PalmApp.cz, a technologická firma Lucid

  • Skanska areál dostavěla v roce 2020 a loni ho za více než dvě miliardy prodala společnosti Deka Immobilien

  • Budova se pyšní několika certifikáty ohledně udržitelnosti a bezpečnosti práce a oceněním v architektonické soutěži Estate Awards

Jmenuje se Parkview a výhled na park se z jejích devíti podlaží opravdu nabízí. Řeč je o prosklené kancelářské budově, kterou developerská společnost Skanska vybudovala naproti centrálnímu parku Na Pankráci v těsném sousedství pražských mrakodrapů. Kdo by se tam chtěl nastěhovat teď, má už ale smůlu – zástupci Skansky potvrdili, že všechny kanceláře do jedné byly pronajaty. Onoho výhledu si v práci nově budou užívat zaměstnanci softwarové firmy JetSoft a technologické společnosti Lucid, zaměřené na průzkumy trhu.

Budovu Parkview dokončila Skanska v roce 2020 a vlastní ji renomovaná investiční společnost Deka Immobilien, která ji od developera loni koupila za více než dvě miliardy korun. Noví a zatím poslední nájemníci podepsali smlouvy v dubnu, přičemž v nejbližší době se obě společnosti nastěhují do sedmého patra, kde JetSoft obsadí 398 metrů čtverečních a Lucid dokonce pět set pětapadesát.

Bývalá chemička se proměnila v logistický areál. Do průmyslového parku v Ostravě-Hrušově se stěhují první tři firmy

„Těšíme se na stěhování do přední pražské byznysové lokality. Parkview splňuje naše požadavky na špičkové prostory a plně odpovídá našim představám o moderních a udržitelných kancelářích,“ řekl jednatel a partner prvně jmenované společnosti Miroslav Koudelka.

JetSoft se jakožto softwarová firma zaměřuje na ERP, WMS a další back-endové systémy pro zákazníky z oblasti e-commerce. Mezi její klienty patří mimo jiné e-shopy Feedo.cz, Spokojenypes.cz nebo Pilulka.cz. V současné sobě sdílí kanceláře s fintechovou dceřinkou České spořitelny nazvanou PalmApp.cz, která tvoří takzvané early-wages platformy pro firmy. Pod nimi si lze představit mzdové systémy umožňující zaměstnanci vybrat si výplatu či její část kdykoli během měsíce a libovolně často. Obě firmy ve ,spolubydlení‘ zůstanou a spolu se také přestěhují.

„Umístění naší nové kanceláře je ideální pro naše obchodní potřeby. Kromě toho je pro nás významná i architektura a design budovy, protože pomáhá vytvořit příznivý první dojem u potenciálních klientů. Parkview vyniká jak v našich požadavcích na umístění, tak i v nárocích na design,“ okomentoval Petr Ladžov, zakladatel společnosti PalmApp. Prostředí vyhovuje i zástupcům firmy Lucid ze skupiny Cint, kteří zde mohou nerušeně zkoumat trh, měřit média a hodnotit marketing jednotlivých značek.

Moderní po všech stránkách

Vzhled budovy byl – a podle Ladžova zcela zaslouženě – oceněn v prestižní soutěži Estate Awards v kategorii Komerční kancelářský projekt roku 2021. Objekt se skládá ze dvou jednoduchých kvádrů s hladkými prosklenými stěnami, propojených průhledným koridorem v každém patře. Bílé balkony a stěny oddělující jednotlivé místnosti vytvářejí efekt mřížky s výraznými svislými pruhy, nahoře se pak nachází terasa s dřevěnými lavičkami orientovanými na západ. Do prostoru se vstupuje skrze recepci v průhledné střední části. Její interiér architekti ladili do bílých a béžových odstínů a sterilní prostředí narušili množstvím pokojových rostlin.

„Jsme rádi, že Parkview přilákalo dvě moderní a rychle se rozvíjející společnosti. Noví nájemci jsou dalším příkladem toho, že si firmy uvědomují hodnotu práce v kvalitních kancelářích. Vytvořili jsme budovu, která je šetrná k životnímu prostředí, zdravá a bezpečná – a to oceňují všichni naši nájemci,“ nechala se slyšet Iva Vařechová ze společnosti Skanska. O zmíněném vztahu k životnímu prostředí svědčí skutečnost, že Parkview se pyšní titulem nejudržitelnější budovy v Česku. Šetří totiž až polovinu energií i pitné vody.

Kromě toho Skanska do projektu zařadila koncept Care for Life, který má zajistit zdraví a pohodu pracovníků v kancelářích a zároveň snížit pravděpodobnost šíření infekčních onemocnění v celém prostoru. V praxi to znamená například bezdotykové skříňky pro ukládání balíčků nebo automatické turnikety.

Chytrý přístav

Skanska, která v Čechách staví průmyslové a administrativní budovy už pětadvacet let, v současné době pracuje na dalším megalomanském projektu. Bude jím multifunkční areál Port7, jenž se má rozkládat v pražských Holešovicích přímo nad Vltavou. Sestava se skládá ze sedmi propojených věží, z nichž tři budou sloužit k administrativním účelům – jmenují se Alexandria, Dover a Edinburgh. Nájemníci budou moci využít celkem 35 644 metrů čtverečních kancelářské plochy, a ačkoli se budovy navenek jeví jako oddělené, pod úrovní hladiny řeky budou mít společné podzemní parkoviště.

Chytrá domácnost ve věži. Vila F. X. Šaldy prošla rekonstrukcí, teď spojuje okázalost s funkčností

Skanska se chlubí, že z Holešovic hodlá udělat ,nový Karlín‘, a proto chce do areálu nalákat i provozovatele restaurací, kaváren, kosmetických salonů nebo wellness center. V ,přístavu‘ se má nacházet dokonce i škola, školka nebo park s cyklostezkou. Všechny budovy zároveň mají být ovládané chytrým operačním systémem propojeným s mobilní aplikací. Skrze tu bude možné třeba odemykat dveře kanceláře, objednat služby čistírny nebo si prohlédnout menu blízké v restauraci. V oblasti Radlické pak developer plánuje vybudovat první ekologicky neutrální kancelářskou budovu v Čechách.

Jednotka komerčního developmentu Skanska pro střední a východní Evropu ale operuje mimo ČR také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. V roce 2021 prodala obchodní budovy za více než 362 milionů eur (přes devět miliard korun) a pronajala 55 137 metrů čtverečních kancelářských ploch.