Uber snížil ztrátu na 20 miliard korun, tržby zvýšil o čtvrtinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uber snížil ztrátu na 20 miliard korun, tržby zvýšil o čtvrtinu

, čtk,
Uber snížil ztrátu na 20 miliard korun, tržby zvýšil o čtvrtinu
Zdroj: čtk

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů dolarů (19,7 miliardy korun) z 1,07 miliardy dolarů ve třetím kvartálu. Tržby se meziročně zvýšily o 24 procent na 3,02 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun). Tempo jejich růstu však opět zpomalilo.

Růst tržeb Uberu postupně zpomaloval po celý loňský rok. V prvním čtvrtletí se tržby meziročně zvýšily o 70 procent, ve druhém čtvrtletí o 63 procent a ve třetím čtvrtletí o 38 procent.

Za poklesem čisté ztráty stálo snížení rezervy na daně z příjmu o téměř 400 milionů dolarů. Ztráta bez zahrnutí úroků, zdanění a odpisů však po očištění od mimořádných položek stoupla proti třetímu čtvrtletí o 60 procent. Tento růst odráží náklady na boj s konkurencí, stejně jako investice do nových aktivit, píše list Financial Times.

Uber v letošním roce plánuje uvést své akcie na burzu. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) by podle listu The Wall Street Journal mohla celý podnik ohodnotit až na 120 miliard dolarů (2,7 bilionu korun). Firma nicméně musí potenciální investory přesvědčit, že navzdory dosavadním ztrátám představuje atraktivní cíl pro jejich peníze.


Přečtěte si rozhovor se spoluzakladatelem Liftago:

Ondřej Krátký: Pojďme sdílet taxík

Ondřej Krátký je spoluzakladatelem aplikace Liftago. Ač funguje přes mobilní telefon podobně jako Uber, lidé si přes ní objednají jen licencované taxíky.


„Uber musí ukázat, že dokáže kontrolovat náklady a vydělávat peníze,“ uvedl profesor financí David Brophy z Michiganské univerzity. Firma podle něj musí prokázat, že „její podnikatelský model se nepokazil a že je schopna zajistit dosažení a udržení ziskovosti navzdory problémům s řidiči, zákazníky a politiky“.

Uber podobně jako další alternativní taxislužby čelí v řadě zemí regulačním a právním překážkám. Firma se potýká s problémy také v České republice, kde je terčem stížností a protestů ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb.

Dále čtěte:

Airbnb na kolech chce navždy změnit přístup k vlastnictví aut. Okouzlil i Daimler

Komentář: Uber jako predátor

Retro v mobilu. Škodovka Margaret vozila zákazníky Liftaga zadarmo

Uber pokračuje v investicích před vstupem na burzu. Jeho ztráta přesáhla miliardu dolarů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze