Tanečky s vestami. Česká zbrojovka v zakázce nechybovala, uznal soud - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tanečky s vestami. Česká zbrojovka v zakázce nechybovala, uznal soud

,
Tanečky s vestami. Česká zbrojovka v zakázce nechybovala, uznal soud
Zdroj: Shutterstock.com

Víc než 27 milionů korun. Tolik chtělo ministerstvo obrany jako pokutu po České zbrojovce za zrušený obchod, v němž mělo nakoupit celkem 2291 jejích balistických vest za 68,1 milionu. Okresní soud v Uherském Hradišti však loni v prosinci rozhodl, že výrobce penále platit nemusí. A navíc vyhlásil, že pět let starý kontrakt by měl pokračovat dál.

„Co se týká odstoupení od smluv, tak ty považuje soud v obou případech, tedy jak u žalobkyně (ministerstvo obrany — pozn. red.), tak u žalované (Česká zbrojovka — pozn. red.) za neplatná,“ píše soudkyně Zuzana Matulová v rozsudku, jenž má týdeník Euro k dispozici.

Ministerstvo obrany navíc musí České zbrojovce zaplatit 894 tisíc korun jako náklady řízení. I proto resort podal odvolání a zároveň se s výrobcem neprůstřelných vest chce domluvit. „Byla iniciována první jednání s Českou zbrojovkou a hledá se prostor pro mimosoudní řešení této věci. Bližší informace nelze do skončení jednání sdělovat,“ reaguje Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Problematická spolupráce

Potíž se začala rodit v prosinci 2016, když ministerstvo odmítlo převzít vysoutěžené balistické vesty. Resort tehdy argumentoval tím, že výrobce nedokázal zajistit průběžnou kontrolu jakosti použitého materiálu při výrobě. Obě strany tedy od kontraktu odstoupily. I přesto, že vojskové i kontrolní zkoušky u dodaných referenčních vzorků balistických vest dopadly dobře a odpovídaly technickým podmínkám.

„Co se týká látky pro výrobu vest, ministerstvo obrany v řízení nejprve tvrdilo, že všechny vesty musejí být vyrobeny z jedné látky, ale pak své tvrzení změnilo a tvrdilo, že látka nemusela být pouze jedna, ale stačilo,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?