Menu Zavřít

Náměstkem to nekončí. Metnar musí čistit dál

18. 2. 2020
Autor: Redakce

Konec Filipa Říhy v čele armádního vyzbrojování nic nevyřešil. Jen prohloubil kontroverze, které se nad zakázkami vznášejí.

Ministerstvo obrany jinou šanci nemělo. Jak už Olověná vesta psala dřív, odvolat samotného Lubomíra Metnara nešlo. Tím by Andrej Babiš jen potvrdil personální vyprázdněnost svého hnutí a neschopnost vést silový resort. A tak přišel konec Filipa Říhy, který už nesedí v kanceláři náměstka pro vyzbrojování. Obrana mu hledá jiné místo, kde by mohl v klidu úřadovat, byť s jinou agendou. I kdyby se Říhovi nic nenašlo a musel se s Metnarem rozloučit, získá dvanáct měsíčních platů jako součást konkurenční doložky.

Nicméně Říhův konec toho příliš nevysvětlil. Spíš jen potvrdil, že na kritice a slovech o tom, že strategické kontrakty neprobíhají dobře, je dost pravdy. I když jde o nesmírně citlivou věc, nad níž se budou bezpečnostním expertům a zpravodajcům asi protáčet panenky, ministerstvo by mělo čerstvý nákup pasivních systémů DPET za 1,51 miliardy korun do detailu rozkrýt. Pokud to neudělá, nákup už navždy zapadne do škatulky kontroverzních a výrobce - Era Pardubice, respektive její vlastník Omnipol - utrží velký obchodní šrám.

Metnar by teď měl jasně vysvětlit a obhájit každou položku v kontraktu. Především tedy ceny podvozků Tatra a průzkumných vozidel Toyota, které - podle zatím dostupných a zveřejněných informací - nedávají vůbec žádný smysl. Obrana by měla zveřejnit i předběžnou hodnotu servisní smlouvy systémů, neboť ta nebyla součástí nákupu a díky tomu se může její cena při vyjednávání s podnikem Era Pardubice citelně prodražit.


Dražší radary? Prý kvůli servisu. Ten ale ve smlouvě není

Radar - ilustrační foto

I když může jít o velmi citlivé věci, které by se veřejně neměly vůbec probírat, ministerstvu obrany nyní nic jiného nezbývá. Do nepříjemné situace se dostalo pouze svými chybami a jinak než s detailně uklizeným stolem se z nich nedostane. Slovům o tom, že interní kontrola pochybení nenašla a obchod je v pořádku, po konci Filipa Říhy už nikdo nevěří.

Z tohoto pohledu je Říhův konec pouze nutným mezistupněm a důsledkem nejasností, nikoliv jejich uzavřením a oslavou toho, že resort opět získá klid na práci. A jak už zaznělo dřív - to on spolu s Metnarem nese část viny na tom, že je stále zjevnější, že vláda ztratila chuť navyšovat obranný rozpočet podle plánu. Proč na obranu dávat dvě procenta HDP, pokud by měl jako DPET dopadnout každý miliardový tendr?​

WT100

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).