Šéf miliardového fondu Galacz: Chceme jedinečné české příběhy s globálním dosahem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Šéf miliardového fondu Galacz: Chceme jedinečné české příběhy s globálním dosahem

,
Šéf miliardového fondu Galacz: Chceme jedinečné české příběhy s globálním dosahem
Zdroj: MOL

Maďaři vyrážejí s pořádným balíkem peněz na lov firem do Česka. „Chtěli bychom najít a podpořit nejslibnější startupy se zaměřením na energetiku, mobilitu, maloobchod, internet, chemický průmysl či udržitelnost,“ říká v rozhovoru pro Euro.cz šéf fondu Lead Ventures Abel Galacz.

Tuzemským startupům se otevírá velká náruč. Maďarská petrochemická a energetická společnost MOL spolu Maďarskou rozvojovou bankou a Maďarskou exportní a importní bankou spouští fond Lead Ventures, který má za cíl investovat do tuzemských startupů. Balík peněz, který je pro příštích deset let k dispozici, se rovná 100 milionům eur, tedy 2,6 miliardy korunám.

Proč jste se rozhodli založit tento fond? Není to z vašeho pohledu risk?

Nemyslím. Zaregistrovali jsme spoustu zajímavých nápadů, které se v tomto regionu na startupové scéně zrodily. Domníváme se, že je na čase pomoci těmto společnostem dosáhnout další úrovně. Musím také říci, že nejsme nováčci. Členové našich správních orgánů v minulých desetiletích ve střední Evropě pracovali, takže tyto země a tyto lidi velmi dobře známe. Důležité je také, že nemáme zájem o začínající firmy obecně, ale o začínající podniky působící v průmyslových odvětvích, a v těch máme zkušenosti a síť odborníků.

Proč jste zvolili Českou republiku a Slovensko jako pilotní země?

Ve skutečnosti chceme být regionálním a později evropským fondem rizikového kapitálu. Rozhodli jsme se v prvním kroku zaměřit na Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko a Českou republiku, protože máme v těchto zemích hodně odborných znalostí. I já sám jsem strávil většinu své profesní kariéry v tomto regionu.

Jaké startupy hledáte?

Chtěli bychom najít a podpořit nejslibnější startupy se zaměřením na energetiku, mobilitu, maloobchod, internet, chemický průmysl či udržitelnost. Hranice odvětví mohou být ale posunuty, pokud půjde o zajímavý nápad. Jde o to, že hledáme dynamické týmy, jedinečné příběhy s potenciálem růstu a ambicí, které mají evropský nebo dokonce globální dosah.


Přečtěte si:

Avast se stal hitem pražské burzy. Válcuje domácí obry i zahraniční tituly

Avast, ilustrační foto


Jak by spolupráce měla fungovat? Bude to forma klasické investice nebo se někdo z MOL připojí k vybraným startupům?

Společnost Lead Ventures má vlastní nezávislou správní radu a skupinu odborníků, kteří podporují naše portfolio společností odbornými znalostmi. Pracujeme jako klasická investiční společnost. Jsme rádi, že společnostem pomůžeme, domníváme se však, že sami podnikatelé nejlépe znají potenciál své firmy. Takže chceme, aby si udrželi svůj podnikatelský duch a řídili budoucnost své firmy sami.

Máte nějaké konkrétní tipy, jaké začínající firmy vás budou zajímat?

Mohu mluvit jen obecně. Hledáme společnosti, které již uzavřely kola investic a mají tržní zkušenosti. Existuje zde spousta úspěšných startupů a spousta úspěšných investorů a my plánujeme navázat na jejich práci. Společnosti, které hledají investice ve výši 2 miliony EUR nebo vyšší, jsou pro nás ty pravé.

Jak dlouho bude fond otevřený a jaká by měla být konečná výhoda pro MOL?

Máme celkem 2 spravované fondy, z nichž každý má k dispozici 50 milionů EUR. Za prvních 5 let investujeme 100 milionů eur a můžeme investovat maximálně 10 let.

Dále čtěte:

Komárek na nákupech v Izraeli. Český miliardář investoval do datové firmy PlainID

Investoři kolem Čupra dali 130 milionů do rakouského startupu

Zahladatel Slevomatu a Dame Jidlo.cz Tomáš Čupr