Logistika v době koronavirové. Dodavatelé vymění efektivitu za zásoby - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Logistika v době koronavirové. Dodavatelé vymění efektivitu za zásoby

,
Logistika v době koronavirové. Dodavatelé vymění efektivitu za zásoby
Zdroj: CC0 via Pixabay

Pandemie koronaviru mění řadu byznysových pouček. Zatímco dosud dodavatelské řetězce kladly důraz na efektivitu na úkor skladových zásob, současné ztráty způsobené jejich vyčerpáním je mohou přesvědčit k jejich systematickému navyšování. Vyplývá to ze studie společnosti Prologis.

V krátkodobém výhledu převládá nejistota. Recese se promítne do zpomalení celkové ekonomické činnosti. I přesto by poptávka po logistických nemovitostech po skončení současného období měla stoupat.  A to nejen v důsledku navyšování množství zásob, ale také rostoucího významu e-commerce.

E-shopům se totiž v době pandemie velmi daří. Například ve třetím březnovém týdnu v Česku dvojnásobně vzrostl počet nových internetových obchodů, přibylo jich 270. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet. „Na naší platformě zároveň registrujeme i výrazně vyšší frekvenci ve využití bezplatných testovacích verzí, konkrétně až trojnásobnou oproti standardnímu stavu,“ uvedl výkonný ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.


Velký špatný. Dopady současné pandemie by mohly překonat krizi z třicátých let, věští známý skeptik

Velká hospodářská krize

Nakupování online se v této době jeví jako neocenitelné, protože více zákazníků – včetně těch, kteří byli zpočátku vůči online nakupování skeptičtí – se rozhodlo nechat si zboží doručovat domů. Množství stahování aplikací pro nakupování potravin online dosáhlo rekordních úrovní a celosvětově bylo vyhledávání výrazu „dodávka potravin“ na internetu oproti loňskému březnu o 450 procent četnější.

Prologis v únoru a začátkem března u logistických nemovitostí zaznamenal konzistentní nájemní aktivitu. Předpokládá také, že vyšší poptávka ze strany maloobchodních dodavatelů, zejména pak prodejců potravin, nápojů a spotřebního zboží, může vyvážit negativní vliv pandemie na firmy podnikající například v oblastech pořádání akcí, cestovního ruchu, provozu restaurací či v automobilovém průmyslu. Segment zdravotnického vybavení a léčiv by se v budoucnu mohl stát z pohledu logistiky aktivnějším odvětvím.

Zdroj: Prologis, Shoptet