Letiště Vodochody má platný posudek, je blíž rozšíření - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Letiště Vodochody má platný posudek, je blíž rozšíření

, čtk,
Letiště Vodochody má platný posudek, je blíž rozšíření
Zdroj: Jan Kouba, Euro

Letiště Vodochody nedaleko Prahy má od ministerstva životního prostředí (MŽP) platný posudek vlivu na životní prostředí. Je tak blíž rozšíření, může žádat o územní rozhodnutí. Pokud by přípravy pokračovaly ideálně, mohlo by rozšíření být do sedmi let, řekl mluvčí investiční skupiny Penta Ivo Mravinac, která je investorem projektu. Rozhodnutí dnes potvrdilo i ministerstvo.

Některé okolní obce s rozšířením letiště nesouhlasí a dlouhodobě proti němu bojují. Obávají se například nadměrného hluku a dopadu na podzemní vody.

„Jsme stále v první polovině nekonečného maratonu, protože máme veledůležitou EIA, ale před sebou územní řízení a stavební povolení,“ uvedl Mravinac.

MŽP dnes vydalo ověřovací stanovisko, kterým potvrdilo původní pozitivní stanovisko EIA k záměru z roku 2013. „Ověřovací stanovisko je jedním z nezbytných podkladů pro oznamovatele, aby mohl zahájit povolovací řízení,“ řekla za ministerstvo Dominika Pospíšilová.

Ministerstvo v květnu zastavilo u posudku přezkumné řízení a byla potvrzena platnost stanoviska z roku 2013, ale ještě ověřovalo, jestli splňuje požadavky novely zákona z roku 2015, což dnes potvrdilo. Ověření mělo být podle původních informací hotové do letošních prázdnin.


Přečtěte si o chystané obměně v hangáru amerického letectva:

Adept na příští Air Force One dlí v poušti

 Americkému prezidentovi je prozatím k službám dvojice letounů Boeing 747-200 z roku 1990


„Stanovisko EIA z roku 2013 je tak platné a spolu s dnes vydaným ověřením použitelné jako jeden z nezbytných podkladů pro povolovací řízení, ve kterých se teprve bude fakticky rozhodovat o povolení záměru, jako je například územní řízení, stavební řízení a další,“ doplnila Pospíšilová.

Kladný posudek z roku 2013 obsahoval přes 120 podmínek, které investor musí splnit. Šlo například o dostavbu přivaděče na dálnici D8. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí, kteří podali 40 podnětů, ho ministerstvo prověřovalo a v roce 2014 zrušilo. Splnění podmínek je zapracované v podkladech pro územní řízení.

Podklady nyní nechá letiště podle ředitele Martina Kačura ještě upravit. Několik podmínek ministerstvo podle dnešního rozhodnutí vypustilo. „Musíme aktualizovat některé další věci, protože mezitím se změnily jiné zákony,“ dodal Kačur. Jde například o posuzování hlukové zátěže a podobně. Podle ředitele se nyní nedá přesně odhadnout, jak dlouho zapracování potrvá, bude se ale jednat určitě o měsíce.

Přečtěte si také:

Dispečeři vydělávali. V červenci nad Českem prolétlo rekordních 90 tisíc letadel

Minuta znamená tisíce. O odškodném za zpožděný let rozhoduje síla argumentů

Trať na letiště a do Kladna povede částečně pod zemí. Město dalo souhlas

Velká hra o letištní pozemky. Soud řeší udělování licencí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze