Čínská CEFC se zbavuje nemovitostí za miliardy. Ty české si prý ale nechá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čínská CEFC se zbavuje nemovitostí za miliardy. Ty české si prý ale nechá

, čtk,
Čínská CEFC se zbavuje nemovitostí za miliardy. Ty české si prý ale nechá
Zdroj: čtk

Čínský konglomerát CEFC China Energy plánuje prodat své globální realitní portfolio s účetní hodnotou přes 20 miliard jüanů (více než 65 miliard korun). Agentura Bloomberg upozornila, že součástí tohoto portfolia jsou i nemovitosti v České republice, neposkytla však o nich žádné další informace. Podle mluvčího CEFC (Europe) Group Company Pavla Bednáře se chystaný prodej nedotkne nemovitostí v Česku.

Na prodej je podle zdrojů Bloombergu téměř stovka nemovitostí, včetně kancelářských budov, hotelů či průmyslových zařízení. Tyto nemovitosti leží převážně ve velkých čínských městech, některé se však nacházejí také v Evropě či ve Spojených státech.

CEFC v České republice spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Firma si Českou republiku vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit a zaměstnává v tuzemsku přes 4000 lidí.


Panda go home. Česko už se slibovaných 95 miliard nedočká

 Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze


CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. Firma je rovněž vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.

Kromě budov má CEFC v Česku mimo jiné významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha.

Čtěte komentář Jana Brože: Chromý hradní čínský kůň

 Jan Brož

CEFC v Česku spravuje aktiva ve výši 38 miliard
Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Hodnota příjmů společnosti CEFC, která byla založena v roce 2002, loni činila podle agentury Bloomberg přibližně 40 miliard dolarů (zhruba 840 miliard korun) a na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 podle výše příjmu jí tak připadlo 229. místo.
Po celém světě zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí. Společnost své obchody kromě Česka uzavírala mimo jiné i v Rusku, Kazachstánu, Německu, Čadu nebo Abú Zabí.
Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).
CEFC nedávno uvedla, že k 1. březnu CEFC Group (Europe) Company posílila kapitál o 13,5 miliardy korun na 14,65 miliardy korun. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Do CEFC Europe by měla vstoupit (49 procent) firma CITIC Group, kterou vlastní čínský stát a která je mezi 200 největšími společnostmi světa.
Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002, který byl dosud předsedou představenstva společnosti a který je od roku 2015 poradcem prezidenta Miloše Zemana. Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Kvůli této kauze vyslal prezident Miloš Zeman do Číny delegaci (kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík), která měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v Česku.
CEFC China Energy dříve oznámila záměr koupit čtrnáctiprocentní podíl v ruské ropné společnosti Rosněfť od komoditní společnosti Glencore a katarského státního investičního fondu. Letos 13. března uvedla agentura Bloomberg, že plánovaný obchod za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 188 miliard korun) byl podle čínské ratingové agentury China Chengxin International Credit Rating posunut. Ruský list Kommersant poté napsal, že dohoda je zmrazena kvůli finančním problémům CEFC. Glencore ale oznámil, že se obchod uskuteční.

Dále čtěte:

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Čínská státní Huarong Asset koupila třetinový podíl v divizi CEFC

Komentář: Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

Všichni Zemanovi sponzoři: stopy vedou ke Chrenkovi i k Romanu Janouškovi

Všemocný Si a jeho říše. Ze síly čínského vůdce těží i Tvrdík

Další akvizice CEFC. Od Penty koupila budovu u Florentina za 650 milionů

Komentář: Velký přítel (některých) Čechů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze