Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

,
Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

Poradci mocných na obou březích řeky Moravy mají za sebou velice nevydařený týden. Na Slovensku je ale zaděláno na něco mnohem většího než jen odchod poradkyně, která má ráda „hryzkanie“.

Vrchná štátna radkyňa, jak zněl oficiální titul Márie Troškové, asistentky slovenského premiéra Róberta Fica, odstoupila poté, co vyšly najevo její předchozí styky s jistým Antoninem Vadalou. Tento italský občan je podle zjištění Jána Kuciaka, úkladně zavražděného novináře, napojený na ‘Ndranghetu. O mafiánech, působících na Slovensku, podle italské tiskové agentury ANSA informovala italská prokuratura slovenské orgány ještě dříve, než začal pátrat Kuciak.

Na Slovensku je zaděláno na něco podstatně většího, než je pozastavení funkce Troškové, která svého času vykládala pánským časopisům, kde má ráda „hryzkanie”.

V Česku je situace rovněž složitá, nicméně jindy velmi utvítovaný hradní mluvčí zatím nepromeškal vynikající příležitost mlčet, která se přímo nabízí v souvislosti se situací kolem hradního čínského rádce a šéfa donedávna mocné CEFC v jedné osobě Jie Ťien Minga. Zejména zprávy, že pan Jie zřejmě ztratil důvěru nejvyššího soudruha Si, netřeba komentovat.

Mizerný týden mají za sebou vlastníci 72 % zemědělské půdy v Jižní Africe, a sice zdejší bílí farmáři. Vypadá to tak, že tamní parlament se rozhodl ignorovat zkušenosti, které v téhle disciplíně nabylo sousední Zimbabwe, a prozkoumá ústavní změnu, která by umožnila „znárodňovat“, tedy vyvlastňovat farmáře bez náhrady.

Ukazuje se holt, že zkušenost není přenositelná ani na krátké vzdálenosti. Někteří farmáři jsou připraveni: v očekávání toho, co přichází, stihli své farmy zadlužit hypotékou až po volant od traktoru a vrata od posledního chlíva. Když předkupní právo za nic, tak i s dluhy.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin ve svém výročním bilančním projevu, který zároveň posloužil jako hlavní předvolební řeč sliboval větší prosperitu doma a silnou armádu nepřátelům.

Takže má smysl se podívat, jak splnil Putin sliby minulé kampaně. Rusko mělo zvýšit investiční aktivitu na 27 % HDP. Ve skutečnosti v nejlepším roce dosáhly investice 24,5 %, a to byl ten výchozí rok. Loni představovaly investice 24,3 %.

Pokud jde o produktivitu, sliboval Putin její zvýšení z 24 dolarů na odpracovanou hodinu na 38 dolarů na hodinu. Ve skutečnosti se ruská produktivita ani nehnula – je na stejně nízké úrovni, jako byla, jistěže také proto, že rubl hodně vůči dolaru oslabil, což ovšem v Kremlu jistě označí za taktický ústup, který pomohl konkurenceschopnosti.

Učitelům prezident sliboval 39,1 tisíce rublů měsíčně, nemají ani 35 tisíc. Doktoři měli dostat skoro 80 tisíc, mají v průměru ze státního 57 tisíc měsíčně. Je ovšem třeba vynásobit čísla koeficientem 0,367, abyste se dostali na korunový plat.

A poslední slib, také důležitý, jímž je délka dožití. Ta je skutečně vyšší, podle Federálního statistického úřadu asi o dva roky, ale s 72 roky je pořád pod cílem, a i ten je oproti zemi s nejhorší délkou dožití v EU skromný. Je však nepochybné, že ruské zbraňové systémy se za uplynulých šest let velmi zlepšily.

Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka:

Jak nám ta unie pěkně roste

Kde je ten národní kapitál?

Poučení z voleb: spraví to láskyplná péče o Sudety?

Vratné lahve

Rok osmičkový

Finské mzdové náklady dokazují, že co umí růst, dovede padat. A bolí to

Českým národním zájmem je nestát jenom u montážního pásu

Brexit na konci začátku

Comrade Bob Mugabe – velmi opožděný podzim patriarchy

Kde brát, když nejsou (lidi)?

Vyšší úrokové sazby, americký daňový velbloud a jiné novinky

Miloš a vzpomínky na Zetor