Všichni Zemanovi sponzoři: stopy vedou ke Chrenkovi i k Romanu Janouškovi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Všichni Zemanovi sponzoři: stopy vedou ke Chrenkovi i k Romanu Janouškovi

,
Všichni Zemanovi sponzoři: stopy vedou ke Chrenkovi i k Romanu Janouškovi

Stopy sponzorů Miloše Zemana, které včera večer zveřejnil sám prezident během závěrečné prezidentské debaty, vedou k hlavním postavám českého byznysu.

Seznam sponzorů spolku Přátelé Miloše Zemana, který své financování tajil několik měsíců, rozhodně všechny nejasnosti nerozptýlil. Spíše naopak. V seznamu je několik osob a společností o jejichž solventnosti a schopnosti darovat statisícové částky lze pochybovat. U některých sponzorů lze pak najít vazby na důležité postavy českého byznysu, jako je například Tomáš Chrenek.

Ke Chrenkovi vedou stopy přes dva dárce ze Zemanova seznamu Reného Guckého a Tomáše Haratka, kteří dohromady darovali Zemanově spolku více než půl milionu korun. Gucký je předsedou představenstva společnosti Vemodia, kterou vlastní firma VersaMed, v níž je spolumajitelem právě Chrenek. Haratek je zapsán jako člen představenstva Vemodie.

Vemodia, v níž působí Chrenek jako předseda dozorčí rady, provozuje v Praze genetické laboratoře. Týdeník Euro se pokusil s oběma sponzory spojit, aby ověřil jejich motivaci k daru, ale neúspěšně.

Největším dárcem Zemanova spolku je podnikatel Jiří Berger, který je spolumajitelem společnosti EHQ, v níž jako jednatelé působí Roman Vik a Marek Loštický. Vik je generálním ředitelem leteckého dopravce Travel Service. Ta patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC. Jeden z jejích spolumajitelů je Zemanovým oficiálním poradcem na Hradě.

Loštický na přelomu tisíciletí dva roky předsedal dozorčí radě Travel Service a také rozjížděl v tuzemsku podnikání s králem předváděcího byznysu Jensem Beckhäuserem a později převzal firmu Beck Europe. Loštický je společníkem firmy Home Expert, která proslula svými výrobky pro domácnost AML (Attractive Modern Lifestyle). Ty představovala na předváděcích akcích pro důchodce neboli na akcích takzvaných šmejdů.


Nejvyšší čas střídat. Čtěte komentář Pavla Párala

 Páral


V Zemanově seznamu je i řada společností, které podle obchodního rejstříku vykázaly v minulých letech ztrátu. Jednou z nich je firma Contradiction Michaely Syřínkové, která nedaleko Prahy provozuje statek Starý Kolín, kde pořádá svatby. Společnost Contradiction podle své účetní závěrky z roku 2016 skončila po zdanění ve ztrátě 142 milionů korun. Zemanovi přitom měla podle seznamu darovat 885 tisíc korun. Týdeník Euro se pokusil Syřínkovou telefonicky oslovit, ale ta okamžitě zavěsila.


Pro prezidenta se peníze našly, na instalatéra už nezbylo. Čtěte:

Zemanův sponzor mi dluží statisíce, stěžuje si instalatér ze Starého Kolína

Miloš Zeman


Ztrátu téměř 200 tisíc vykázala v roce 2016 ve svém hospodaření i společnost Car Service Group teprve 26letého podnikatele Marka Zuriana. Ta Zemanovi přispěla na prezidentskou kampaň 950 tisíci. Zurian vydělává na půjčkách a zástavách automobilů. Zajímavé je, že jeho inzerce se v posledních dvou letech objevila v Parlamentních listech a v Týdnu, který vlastní majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. Obě média jsou k Zemanovi dlouhodobě velmi nakloněna.

Mezi největší Zemanovy sponzory stejně jako před pěti lety patří brněnští advokáti Jiří Jestřáb a Richard Tománek. Letos darovali 1,7 milionu korun. Oba mimo jiné v minulosti vyjednávali za kancléře Vratislava Mynáře nákup jeho vily v pražských Strašnicích od Víta Širokého, advokáta známého lobbisty Romana Janouška. Jestřáb a Tománek získali v minulých letech podle iDnes.cz zakázky od Lesní správy Lány kontrolované Mynářem celkem za necelé 4 miliony korun. Poslední podlimitní zakázku jim podle věstníku veřejných zakázek bez soutěže přiklepla lánská správa v březnu 2016.


Koho volit ve druhém kole? Zde jsou názory Drahoše a Zemana na klíčová témata

Miloš Zeman, Jiří Drahoš


S Janouškem je spojena i skupina „mělnických” sponzorů Miloše Zemana. A to prostřednictvím Janouškovy pravé ruky Luboše Paška, jak dnes jako první upozornil web Info.cz. Pašek, který je mimochodem původem z Mělníka, působil v minulosti ve společnosti Mělnicko, jejímž spoluvlastníkem je Petr Tauchman. Ten Zemanově spolku daroval 220 tisíc korun. Tauchman uvádí jako své trvalé bydliště Lužec nad Vltavou nedaleko Mělníka. V Lužci podniká také Marek Loštický, obchodní partner dalšího ze Zemanových sponzorů Jiřího Bergera.

Pašek je také spolumajitelem firmy Skyway, v jejíž dozorčí radě působí Iveta Verneková z Mělníka. Jana Verneková, taktéž z Mělníka, darovala Zemanově spolku 200 tisíc korun. Pašek se dobře zná i s dalším ze Zemanových dárců Petrem Sádlem. V minulosti se společně zúčastnili mnoha golfových turnajů. Společně s Romanem Janouškem působili například v družstvu s názvem Médea.

O volbě prezidenta čtěte více v rubrice Prezidentské volby 2018:

Druhá prezidentská debata: Zeman pronesl 14 nepravdivých výroků, Drahoš tři

Zeman, nebo Drahoš? Češi ve druhém kole zvolí prezidenta

Zemanův svět: pravdu, lež a zavádějící výroky dávkoval po třetinách

Ve druhém kole nemá Zeman ani Drahoš výraznou převahu. Volby ovlivní nerozhodnutí

Drahoš: Chci změnit atmosféru ve společnosti

Zbavte se Mynáře a Nejedlého, radí Babiš prezidentu Zemanovi


Ohodnoťte tento článek
Diskuze