Dlužníkům končí prázdniny. Banky začínají řešit problematické úvěry - Euro.cz

Přihlášení

Dlužníkům končí prázdniny. Banky začínají řešit problematické úvěry

,
Dlužníkům končí prázdniny. Banky začínají řešit problematické úvěry
Zdroj: Profimedia.cz

Doba jednoduchých zisků během let konjunktury je pryč. Ekonomika se letos výrazně zadrhla kvůli jarnímu a podzimnímu lockdownu a v Česku postupně roste míra nezaměstnanosti a také nesplácených úvěrů.

Na konci října skončily splátkové prázdniny, které banky musely kvůli nařízení vlády umožnit těm, u nichž bylo pravidelné splácení v ohrožení. Zlomový moment tak nastává právě tento měsíc, kdy se postupně začne ukazovat rozsah problému. Platí jednoduchá rovnice, že čím vyšší počet neplatičů, tím vyšší ztráty pro banky.

Podle průzkumu týdeníku Euro budou mít určitý problém se splátkami desetitisíce lidí a firem. „Odhadujeme, že o odklad svých finančních závazků vůči bance zažádá nyní přibližně 20 až 30 procent klientů, kterým na konci října skončilo zákonné moratorium,“ uvedla například mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová.

A podobné počty neplatičů odhadují i ostatní. „Co se týká odkladů, které skončily k poslednímu říjnu, předpokládáme u fyzických osob přibližně 15 procent a do 30 procent u firem,“ říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Odnesou to pobočky

Jsou to obrovská čísla. Banky zmrazily v rámci moratoria celkem 359 tisíc úvěrů v objemu 446 miliard korun. Asi třetina klientů už začala sama během prázdnin splácet, takže problém se týká zhruba 240 tisíc úvěrů lidí a firem. V nějakém stupni ohrožení jsou tedy půjčky za 40 až 80 miliard korun. V nejhorším scénáři by se tak vymazal skoro celý roční zisk všech tuzemských bank, který loni dosáhl bezmála 90 miliard korun.

\"\"

Skutečně nesplacených úvěrů, které…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?