Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Protopopová v posudku o Babišovi mladším nepochybila, tvrdí Ústav duševního zdraví

14. listopadu, 16:24 - čtk
14. listopadu, 16:24

Psychiatrička Dita Protopopová nepochybila ve zprávě o zdravotním stavu premiérova syna Andreje Babiše mladšího. V oficiálním prohlášení to uvedl Národní ústav duševního zdraví, kde lékařka pracuje na malý úvazek. Mluvčí ústavu Jan Červenka uvedl, že Protopopová se v žádné zprávě z období, kdy řešila i případ Babišova syna, neprohřešila proti etice ani skutečnému stavu věcí.

Lékařka je autorkou zprávy, která měla podle médií Babišovi mladšímu pomoci vyhnout se trestnímu stíhání v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo, kvůli níž čelí premiér obvinění z dotačního podvodu. Ústav shledal, že všechny zprávy Protopopové z daného období jsou v souladu s lékařskou etikou, ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení.

„Upozorňujeme též na fakt, že lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi jen v případě, že s tímto pacient souhlasí nebo o to sám požádá,“ uvedl mluvčí. Podle NUDZ nebyla Protopopová u žádného z pacientů, jimž se věnovala, ve střetu zájmů.

Babišův syn, který žije ve Švýcarsku, webu Seznam Zprávy řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Na Krymu jej prý držel Petr Protopopov, což je lékařčin manžel. S psychiatričkou se Babiš mladší podle vlastního vyjádření setkal v minulosti, když se kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví. V ústavu byl jako pacient, nemocný je stále a bere léky. Manželé Protopopovi se webu odmítli vyjádřit.


Pavel Páral o možných důsledcích podivného cestování Andreje mladšího: Nemocné děti mocného otce


Podle dnešního vyjádření NUDZ lékařka prohlásila, že nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak. „Pacient může být hospitalizován pouze na vlastní žádost. Důrazně se ohrazujeme proti nařčením z toho, že může dojít ke zneužívání psychiatrické péče,“ dodal Červenka.

Podle něj Protopopov nikdy nebyl zaměstnancem NUDZ a nikdo jej v ústavu ani nezná. „Za jeho chování, eventuálně za to, zda ze své vůle pomáhá s rehabilitací kohokoliv ve svém volném čase, nenese NUDZ naprosto žádnou zodpovědnost,“ doplnil mluvčí.

Protopopová kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Do úterka byla zastupitelkou v Praze 8. Když nynější skandál ohledně premiérova syna propukl, na funkci rezignovala.

Cesty Protopopových a Babišova syna se protnuly v roce 2015
- V letech 1998 až 2004 Dita Protopopová studovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde i po studiích působila jako odborný asistent. Absolvovala stáže v USA, Belgii, Británii a Rakousku. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, v Psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Je členkou České lékařské komory a České neuropsychofarmakologické společnosti.
- Její poslední působení se datuje od roku 2012 v Národním ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ), kde je nyní vedena jako vedoucí lékařka denního stacionáře pro pacienty s psychózou. Ústav v úterý na facebooku uvedl, že psychiatrička pracuje na malý úvazek a vedení informace zjištěné Seznamem důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Dnes ústav uvedl, že psychiatrička ve zprávě o zdraví syna premiéra nepochybila. Zprávy jsou v souladu s etikou i fakty.
- V létě 2015 převzala podle webu Seznam Zprávy péči o Andreje Babiše juniora, setkal se s ní v NÚDZ. Protopopová napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo. Následně se v únoru 2016 stala poradkyní na ministerstvu financí, kde byl Andrej Babiš (ANO) od ledna 2014 do května 2017 ministrem. Koncem loňského roku se posunula na ministerstvo zdravotnictví.
- Podle Seznam Zprávy je Protopopová hlavním garantem velké reformy psychiatrické péče v České republice, která je spojena především s vizí útlumu psychiatrických nemocnic a převedení pacientů do jiného typu péče. „O reformu psychiatrie jsem se zajímala dlouho, protože jako psychiatr cítím nedostatky současného systému péče o duševně nemocné,“ řekla Protopopová Seznamu.
- K pozici hlavního garanta se Protopopová dostala v době, kdy ministerstvo zdravotnictví hledalo náhradu za odcházející gestorku reformy. „Já byla oslovena, zda bych pozici nechtěla přijmout. (…) I když věřím, že by to vzhledem k mé práci na ministerstvu financí svádělo k teoriím ohledně dosazení ze strany pana Babiše, jde o zcela mylnou představu,“ řekla Seznamu.
- Andrej Babiš junior Protopopovou v nahrávce Seznamu označil za ženu, která jej léčila. Babišův syn na její adresu uvedl: „Řekla mi, máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny.“
- V letošních komunálních volbách vystupovala jako volební lídr hnutí ANO v Praze 8, ve volbách však neuspěla a starostkou se nestala. V úterý se pod vlivem informací o údajném únosu Babišova syna vzdala pozice zastupitelky. Poradkyní na ministerstvu zdravotnictví zůstává nadále.
- Petr Protopopov podle tvrzení premiérova syna Andreje Babiše juniora pracuje jako řidič pro Agrofert, který je součástí svěřenského fondu premiéra Babiše. Mluvčí společnosti Karel Hanzelka to nechtěl na dotaz Radiožurnálu komentovat, podle něj se firma „nebude ke svým zaměstnancům vyjadřovat“.
- Podle informací iDnes.cz se Protopopov vzdal svého podnikání proto, že mu manželka zajistila hlídání Babiše mladšího. Vedle toho Lidové noviny s odvolání na dva zdroje z Babišova okolí uvedly, že osudy premiérova syna se s Protopopovými protnuly v roce 2015, kdy Babiš junior údajně měl incident na české dálnici, který vyústil v jeho hospitalizaci na psychiatrii Havlíčkově Brodě, kde pracovala Protopopová. Co přesně se ale tehdy stalo, zdroje nevěděly.

O kauze čtěte více:

Zeman: Údajný únos Babišova syna je dosti divoká konspirace, vládu neohrozí

Natáčení syna je vrchol hyenismu, říká Babiš. ANO mluví o účelové kampani

Šest opozičních stran podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Babišův syn: Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu

Premiér Babiš: Můj syn je psychicky nemocný, z Česka unesen nebyl


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Hry pro příležitostné hráče