Nepokoje v Chemnitzu: po demonstracích skončilo 11 lidí v nemocnici - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nepokoje v Chemnitzu: po demonstracích skončilo 11 lidí v nemocnici

, čtk, red,
Nepokoje v Chemnitzu: po demonstracích skončilo 11 lidí v nemocnici
Zdroj: čtk

Východoněmecký Chemnitz se dnes znovu stal dějištěm několikatisícových demonstrací. Čtveřice akcí, jichž se v podkrušnohorském městě zúčastnilo osm až deset tisíc lidí, byla z větší části klidná, přesto se neobešla bez občasných střetů a šarvátek s policií. V nemocnici po protestech skončilo 11 lidí. Zranění utrpěl také nejméně jeden novinář.

Čtvrtmilionové město zažívá demonstrace od uplynulé neděle, kdy zde násilně přišel o život pětatřicetiletý Němec s kubánskými kořeny. Podezřelými z tohoto činu jsou dva muži z Iráku a Sýrie. Některé z následných protestů doprovázely násilnosti a útoky pravicových extremistů na přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby. Tyto akce v Německu vyvolaly pobouření.

Sérii dnešních demonstrací, na které dohlížely stovky policistů, už dopoledne zahájil mírový pochod, kterého se zúčastnilo pár desítek lidí. Hlavní akce ve městě nedaleko českých hranic se konaly odpoledne. Na protest proti krajní pravici nazvaný „Srdce místo štvaní“ přišlo 2500 až 4000 lidí a také několik předních německých politiků, kteří zdůrazňovali, že Chemnitz musí dát jasně najevo svůj odpor proti krajní pravici.

Souběžně se u pár stovek metrů vzdáleného památníku Karla Marxe uskutečnila manifestace pravicového hnutí Pro Chemnitz, na níž asi 1500 přítomných opakovaně skandovalo hesla jako „My jsme národ“ nebo „Merkelová musí pryč“. Většina zúčastněných se po jejím skončení zapojila do průvodu organizovaného protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD).

Asi 4500 až 6000 účastníků této největší dnešní akce chtělo tichým pochodem městem uctít památku „obětí multikulturalizace“. Ušli ale sotva několik stovek metrů, než je kolem 18:30 zastavila policie. Po několika desítkách minut uvedla, že protest už překročil nahlášenou délku a jeho pokračování není ani z bezpečnostních důvodů možné. Cestu se totiž snažili blokovat účastníci protidemonstrace.

V tu chvíli se situace vyhrotila a došlo k šarvátkám s policií. Části protestujících, kteří začali skandovat hesla jako „Prolhaný tisk“ nebo „My jsem národ“, se také podařilo prorazit jednu z policejních zábran. Někteří z nich navíc napadali přítomné novináře. Na místě, kde policie soustředila dvojici vodních děl, dva obrněné transportéry a desítky dodávek, zůstaly stovky nepřátelsky naladěných demonstrantů zhruba další dvě hodiny, než se je podařilo přesvědčit, aby se rozešly.

Další srážky hlásila policie na twitteru z okolí nádraží v Chemnitzu. Také tam měla připravená vodní děla. K občasným střetům docházelo i s protestujícími proti neonacismu, kteří se v podvečer snažili narušit pochod pravice. Policie jim v tom ale úspěšně bránila.

Při protestech v Chemnitzu musela podle města celkem 17krát zasahovat záchranka, která 11 lidí převezla do nemocnice. Zranění utrpěl také novinář rozhlasové a televizní stanice MDR, kterého někdo shodil ze schodů.

Další velká akce ve městě, jehož občané si stěžují, že jsou nespravedlivě líčeni jako příznivci krajní pravice, se uskuteční v pondělí. Bude jí koncert proti extremismu.

Dále čtěte:

V Německu přituhuje. Na východě zbili dva přistěhovalce, v Chemnitzu se migranti bojí do centra

Škoda kritizuje mladoboleslavského primátora Nwelatiho, který vyzývá k nulové toleranci k cizincům

Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati