V Chemnitzu po vraždě Němce pokračují nepokoje. Média odsuzují „rasistickou štvanici“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Chemnitzu po vraždě Němce pokračují nepokoje. Média odsuzují „rasistickou štvanici“

, čtk,
V Chemnitzu po vraždě Němce pokračují nepokoje. Média odsuzují „rasistickou štvanici“
Zdroj: čtk

O barbarství, nepřípustnosti štvanic na jinak vypadající obyvatele a zatěžkávací zkoušce pro právní stát v Sasku píší německá média v souvislosti s děním ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva migranti, vyšli lidé do ulic a radikálové napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající lidi. Násilí odsoudili i kancléřka Angela Merkelová (CDU) a ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).

„Kde může dojít ke štvanicím, tam skončil právní stát,“ varuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Kdo vyzývá k „honu“ na lidi jiného původu, je štváčem. Již účast na sroceních, z nichž jsou ohrožováni lidé, je trestná. Stát, a jenom stát, je zodpovědný za veřejnou bezpečnost,“ zdůrazňuje list. Zároveň má za to, že po vraždě v Chemnitzu zprvu vše fungovalo tak, jak mělo, když se rychle podařilo zadržet dvojici podezřelých mužů.

„Národnost podezřelého nikdy neospravedlňuje rasistickou štvanici, jak se odehrála v neděli v Chemnitzu,“ konstatuje deník Stuttgarter Zeitung, podle něhož jsou takové události hnány těmi nejnižšími instinkty. „Braní spravedlnosti do vlastních rukou, po kterém tito lidé lační, je jen formou barbarství,“ upozorňuje list.

Noviny Mitteldeutsche Zeitung jsou přesvědčeny o tom, že lidé v Sasku jsou často neprávem poučováni, pokud jde o pravicový extremismus. „A přece je fakt, že je na Východě autoritářský a xenofobní způsob myšlení rozšířen daleko za řady příznivců AfD.“


V Německu se obávají nástupu hnědých odborů:

Hnědé odbory: německé automobilky se obávají extremistů v závodních radách

Daimler se obává prorůstání pravicových extremistů do struktur společnosti.


Süddeutsche Zeitung vidí chyby na straně vlády i policie, na kterou je toho podle listu moc. „Selhání bezpečnostních úřadů má systém. Už mnoho let vláda zlehčuje pravicový extremismus,“ míní deník. „Ministerský předseda Kretschmer a jeho vláda musí konečně pochopit, že pravicový extremismus představuje nebezpečí – nejen pro lidi s tmavou barvou pleti, ale pro soudržnost společnosti,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Merkelová: Štvanice a nenávist nemají v právním státu místo

Štvanice a nenávist nemají podle německé kancléřky Angely Merkelové v právním státu co dělat. „Za prvé, v noci ze soboty na neděli byl zabit člověk a naštěstí jsou už zatčeni podezřelí. Je to hrozná událost,“ připomněla dnes Merkelová vraždu pětatřicetiletého Němce, která útokům na přistěhovalce předcházela. Z vraždy jsou podezřelí dva muži z Iráku a Sýrie; oba jsou ve vazbě.

„Za druhé, to co jsme potom viděli, je něco, co v právním státu nemá žádné místo. Máme videozáznamy, které ukazují, že se odehrály štvanice, že se lidé srocovali, že na ulicích byla nenávist, a to nemá s naším právním státem nic společného,“ zdůraznila šéfka německé vlády po jednání s premiérem Chorvatska Andrejem Plenkovičem.

Zároveň ocenila Seehoferovu nabídku pomoci saským úřadům pro případ, že ji budou potřebovat k prosazení dodržování pořádku a práva.

Seehofer dnes stejně jako Merkelová vyjádřil soucit pozůstalým po zavražděném. Zároveň zdůraznil, že tento případ a jeho dopad na společnost nemůže sloužit jako výzva k násilí nebo výtržnostem. Pro to není v právním státu žádné místo.

Policie nasadila vodní děla

Rozbuškou napětí, které se ve východoněmeckých městech projevuje opakovaně, se stal spor, který si v noci ze soboty na neděli vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva muži ve věku 21 a 22 let z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.

V neděli odpoledne – tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých – městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byla i řada pravicových radikálů. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné „My jsme národ“ a na policisty házeli kameny a lahve, musel předčasně ukončit městské slavnosti.

Vyhrocené byly i pondělní demonstrace, při kterých policie nasadila vodní děla. Protestu pořádané pravicově populistickým hnutím Pro Chemnitz a protidemonstrací svolanou sdružením Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů) se zúčastnilo několik tisíc lidí.

Vedle protestů navíc došlo k útokům pravicových extremistů na přistěhovalce. Mezi napadenými jsou třicetiletý Bulhar, osmnáctiletý Syřan nebo osmnáctiletý Afghánec. Lehká zranění ale utrpěla třeba i patnáctiletá Němka, která mladého Afghánce doprovázela.

Dále čtěte:

Plyn a staří Germáni. Rakouská vláda řeší nacistický zpěvník spolku Germania

Potraviny jen pro Němce: charita čelí obvinění z nacistických praktik

Ekonacisté a tábory á la Hitlerjugend. Němečtí extremisté navazují na „tradice“


Ohodnoťte tento článek
Diskuze