Británie chystá Skripalovým novou identitu. Moskva nesouhlasí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Británie chystá Skripalovým novou identitu. Moskva nesouhlasí

, čtk,
Británie chystá Skripalovým novou identitu. Moskva nesouhlasí
Zdroj: čtk

Rusko protestuje proti údajným plánům Británie poskytnout bývalému ruskému dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji novou identitu a umožnit jim život ve Spojených státech. Moskva by podobný krok považovala za únos. Juliji Skripalovou už propustili v pondělí z nemocnice a odvezli na bezpečné místo. Informaci britských médií potvrdila zástupkyně nemocnice v Salisbury.

O možnosti nové identity pro Skripalovy, otrávené počátkem března armádním jedem na jihu Anglie, informoval o víkendu britský list The Sunday Times. Londýn tak prý chce bývalého plukovníka ruské armádní rozvědky a jeho dceru uchránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Ruská ambasáda podobné plány odsoudila s tím, že „izolace“ Skripalových by znemožnila seznámit se s jejich verzí událostí. Šlo by prý navíc o faktický únos ruských občanů, protože Julija Skripalová i její otec jsou držiteli ruského pasu. Skripal je kromě toho ještě občanem Spojeného království.


Přečtěte si komentář Petra Weikerta: Všichni prezidentovi trotlové

 Prezident Miloš Zeman


Ruské velvyslanectví rovněž označilo za „krajně nepřesvědčivou“ informaci britských novinářů, že analytici britského královského letectva (RAF) na Kypru zachytili v den útoku na Skripala a jeho dceru podezřelou depeši odeslanou ze Sýrie do Moskvy. Podle ambasády jde o důkaz vratkosti britských argumentů.

Zachycená depeše obsahovala podle britského tisku slova „balík byl doručen“. Odeslána byla ze Sýrie jisté „úřední osobě“ do Moskvy krátce poté, co byli Skripal a jeho dcera otráveni. V depeši bylo prý rovněž uvedeno, že dvě osoby „úspěšně odjely“.

Skripalová propuštěna z nemocnice

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové byla Julije Skripalová z nemocniční péče propuštěna, neznamená to ale, že skončilo její léčení. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně „okamžitě“ předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. „Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle,“ citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

Skripal podle zástupkyně nemocnice v péči zdravotníků zůstává a také jeho zdravotní stav se postupně lepší. „I když se uzdravuje pomaleji než Julije, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit,“ uvedla Blanshardová. Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice „výjimečně dobře“ zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Přečtěte si také:

Skripalův stav se rapidně zlepšuje. Bývalý agent už není v kritickém stavu

Česko z podílu na otravě Skripala neviníme, uvedl ruský velvyslanec

Takoví normální sovětští zabijáci

Odpor k Rusku sílí. Bojkotujme šampionát, zní z Anglie i Německa

Senátní výbor odsoudil Zemana. Kritizuje jeho kroky v kauzách Nikulin a novičok