Komentář: Všichni prezidentovi trotlové - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komentář: Všichni prezidentovi trotlové

,
Komentář: Všichni prezidentovi trotlové
Zdroj: čtk

Zeman posloužil ruským zájmům, když přistoupil na to, že báchorky o jedu mohou být pravda.

Zatímco na návštěvu do Česka přijel třetí nejvyšší ústavní činitel USA, předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, a ostentativně se nesešel s prezidentem Milošem Zemanem, na Hradě se přemýšlelo, jak na sebe upozornit. Prezident přišel s nápadem, že se BIS musí zabývat tvrzením Rusů, které celá Evropa (včetně české vlády) považuje za hanebné – totiž že se v Česku mohl vyrábět nervový plyn novičok, který otrávil v Británii dvojitého exagenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Zeman tímhle krokem nespáchal ani tak velezradu, ze které ho viní někteří zákonodárci, ale velestupiditu.

Zaprvé novičok se v Česku nevyráběl. Tvrdí to premiér, ministr zahraničí a další členové vlády, kteří z povahy své práce mají dost informací od tajných služeb, aby to tvrdit mohli. Vědí to i čelní představitelé NATO, kteří mají také dost informací. Jakákoli snaha ověřovat ověřené, abychom prý měli klidné spaní, jak říká prezident, je jen nepříliš chytrým způsobem, jak upozornit sám na sebe. A na svou stupiditu.

Zadruhé o novičoku z Česka mluví jen Rusové. A ruská vláda, jak víme, lže často. Lže svým lidem doma, lže v zahraničí. Pokud prezident přistoupí na tuhle lživou hru, legitimizuje ji. Přisuzuje jí určitou míru pravděpodobnosti, což je nebezpečné, protože taktiky ruské propagandy destabilizují společnost. Mluvil o tom koneckonců i Ryan. Normální prezident by takové obvinění své země odmítl a ohradil se proti němu. Dal by veřejnosti jasně najevo, co je pravda, a co není.


Čtěte komentář Pavla Párala: Majdan nebude

 Páral


Zatřetí, i kdyby to celé byla pravda, tak je nesmysl veřejně pověřovat šéfa BIS vyšetřováním nějakého případu. Je to signál pro všechny eventuální pachatele, aby zametli stopy. V přímém přenosu se zkrátka tyhle věci neřeší. To snad musí být jasné i Zemanovi v jeho současném stavu.

Český prezident zkrátka potvrdil svoji roli páté kolony putinovského Ruska. Aktuálně to má jeden vysvětlitelný důvod. Tedy kromě sebestředné snahy upozornit na sebe v době návštěvy „nepřítele Ruska“ Ryana. Miloš Zeman pozval Putina na návštěvu Prahy. Ruského prezidenta by rád přivítal. Je to jediný významný státník, který se s ním ještě baví. Servilním prošetřováním ruské diverzní lži Zeman nádherně vystoupil v davu kverulantů – ani vyhošťování bezvýznamného zlomku ruských „diplomatů“ v Praze to nemůže zastínit.

Vlastizrádné je možná celé Zemanovo chování vůči Rusku, ale za novičok mu nikdo velezradu nepřišije. To u Ústavního soudu nemá šanci projít. Ostatně prezidentovi odpůrci ani nemají dostatečný počet hlasů zákonodárců, aby tento krok parlamentem protlačili. Zemanova iniciativa je jen dalším svědectvím jeho izolace. Je sympatické, že na ni nenaskočila i česká vláda, jakkoliv prezidenta potřebuje. Ale co si budeme nalhávat, poslat domů tři ruské špiony ze 120- až 140členné ruské expozitury v Praze není nic než pěkné gesto vůči spojencům. Aby to Rusy aspoň štíplo, musela by se pakovat minimálně polovina z nich. Za ten šílený vřískot moskevských trotlů na sociálních sítích by to stálo.

Přečtěte si také:

Takoví normální sovětští zabijáci

Odpor k Rusku sílí. Bojkotujme šampionát, zní z Anglie i Německa

Nahrávka pro Putina? Experti neprokázali ruský původ novičoku

 Vyšetřování útoku na ruského agenta Sergeje Skripala v Británii