Kauza StB: Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kauza StB: Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání

, čtk,
Kauza StB: Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání
Zdroj: čtk

Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden jako agent neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský ústavní soud. Krajský soud poté Babišovu žalobu proti vedení ve svazcích StB letos zamítl, proti čemuž podal premiér dovolání. Babiš se nyní obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Důvody zamítnutí Babišova dovolání budou podle mluvčí soudu Alexandry Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář Agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici. Informaci přinesl slovenský web Denník N.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu.


Přečtěte si rozhovor s bývalým agentem Sarkocym:

S Corbynem jsem se stýkal nejen pracovně, říká špion Sarkocy

 Ján Sarkocy


Ústavní soud tak učinil kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Babiš žalobu na Slovensko avizoval už ve středu, chystá se ji podat do poloviny měsíce. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová odkázala ne Babišovo vyjádření ke sporu o to, že je veden ve svazcích StB jako agent. „Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál. A vyhraju znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva,“ řekl Babiš poté, co ho prezident Miloš Zeman podruhé jmenoval premiérem.

„Jasně jsem se vyjádřil, že do 15. 6. podám žalobu na Evropský soud pro lidská práva v Štrasburku, protože ústavní soud zrušil rozhodnutí tří soudů, které jsem vyhrál,“ řekl dnes Babiš. „Teď budu žalovat Slovenskou republiku u Evropského soudu pro lidská práva,“ dodal.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v komentáři k soudnímu sporu uvedl, že ještě není u konce. „Věc nekončí, jak jsme byli informováni, bude řešena dalšími právními prostředky,“ uvedl.

Záznam o Babišově spolupráci s StB:

Záznam o Babišově spolupráci s StB

O Babišových kontaktech s StB čtěte:

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Nové důkazy: našly se záznamy o Babišových hlášeních StB

Bratislavský soud: Babiš je jako agent StB veden oprávněně

 Premiér v demisi Andrej Babiš


Ohodnoťte tento článek
Diskuze