Potraviny jen pro Němce: charita čelí obvinění z nacistických praktik

26. února, 12:09  -  frn
26. února, 12:09

Organizace Tafel se v německém Essenu rozhodla omezit potravinovou pomoc pouze pro lidi v nouzi s německým průkazem. Mezi klienty je 75 procent uprchlíků, proto přistoupili k omezení přijímání nových zájemců o jídlo. Pobočka organizace čelí kritice ze strany uprchlických organizací a na sociálních sítích z nacistických praktik.

Od polovina ledna dostanou v Essenu potraviny zdarma noví žadatelé v nouzi pouze v případě, že mají německý průkaz. Místní pobočka organizace Tafel, která rozděluje potravinovou pomoc chudým lidem, tak reagovala na to, že mezi jejími klienty je 75 procent uprchlíků a nemůže vyhovět všem.

Ředitel pobočky Jörg Sartor vysvětlil deníku Westdeutsche Allgemeine Zeitung, že chce, aby si pro jídlo přišla i německá babička, nejen uprchlíci. Jejich počet mezi žadateli vzrostl v posledních dvou letech a vytlačuje původní klientelu této organizace - svobodné matky a starobní důchodce.

Tímto „represivním“ opatřením ale Essenští vyvolali vlnu protestů organizací, které pomáhají uprchlíkům. Na sociálních sítích čelí obvinění z nacistických praktik, uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nezisková organizace Pro Asyl Essen uvedla, že jde o diskriminující opatření.

Selhání státu

Zastřešující organizace Tafel Deutschland nicméně tvrdí, že se jedná v první řadě o selhání německého státu a vlády, jejich povinností není se starat o všechny imigranty. Naopak zdůraznila, že stávající klienti i nadále budou dostávat potravinovou pomoc.

Organizace rozděluje potraviny, které vyřazují supermarkety a byly by zničeny. Potřební musí splňovat podmínky, například být vedení jako nezaměstnaní nebo pobírat příspěvek na bydlení.

Dělení pomoci na lidi s německým průkazem a bez něj podle Inky Jattaové z Pro Asyl Essen porušuje zákon o rovném zacházení. Nicméně chápe, že práce v potravinové bance, kde se jídlo rozděluje, je stále obtížnější a její vedení se snaží eliminovat lidi, kteří způsobují problémy.


V Německu se obávají nástupu hnědých odborů:

Hnědé odbory: německé automobilky se obávají extremistů v závodních radách


Jochen Brühl, předseda organizace Tafel Deutschland, zdůraznil, že cílem organizace je distribuce potravin všem bez rozdílu, ale výjimky mohou být způsobeny tím, že dobrovolníci na jednotlivých pobočkách nejsou schopni z organizačních důvodů pomoci všem.

Doufá, že nová německá vláda najde udržitelné řešení pro pomoc nejchudším lidem v Německu. „Tento úkol nemůže stát přesunout na jiné organizace,“ dodal.

Jörg Sator po kritice uvedl, že dočasné omezení bude zrušeno, až budou nalezeny dostatečné kapacity pro potravinovou pomoc. Organizace Tafel v Severním Porýní-Vestfálsku doplnila, že čelí velkému zájmu o pomoc v důsledku vysokého počtu uprchlíků v této spolkové zemi.

V Essenu z 6000 tisíc evidovaných klientů připadá 75 procent na uprchlíky. V roce 2015 byl podíl neněmeckých žadatelů o pomoc 35 procent. Sator pro Westdeutsche Allgemeine Zeitung přiznal, že mnoho starších žen si pro jídlo přestalo chodit, protože se začaly obávat mladých uprchlíků mužského pohlaví, kteří ve frontě často starší lidi odstrkovali. Přitom podle něj chudoba starých lidí nezmizela.

První pobočka organizace Tafel vznikla před 25 lety v Berlíně a pomáhala zejména bezdomovcům. Nyní po celém Německu operuje na 930 místech, kde je možné získat potraviny zdarma.

Dále čtěte:

Plyn a staří Germáni. Rakouská vláda řeší nacistický zpěvník spolku Germania

Řecko potřebuje ještě 20 let pomoc, tvrdí Rakušan, který vozí chudým jídlo

Od optimismu k frustraci: Němci „to zvládají“ přesně dva roky


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 4.33

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Strašák jménem GPDR. Vše, co o něm potřebujete vědět
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče