Bývalý zpravodajec Páleník čelí obžalobě za působení ve Správě hmotných rezerv - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bývalý zpravodajec Páleník čelí obžalobě za působení ve Správě hmotných rezerv

, čtk,
Bývalý zpravodajec Páleník čelí obžalobě za působení ve Správě hmotných rezerv
Zdroj: čtk

Pražské vrchní státní zastupitelství obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR), a to kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. Podle dřívějších informací je jedním ze stíhaných bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

„Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil dozorující státní zástupce Tomáš Minx. Už dříve uvedl, že dvojice údajně nehospodárně nakládala s majetkem České republiky.

Státní zástupce nyní doplnil, že obvinění svým počínáním podle kriminalistů způsobili škodu nejméně ve výši 49 milionů korun. Kauzou se bude zabývat pražský městský soud. Obžalovaným hrozí pět až 12 let vězení.

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagrjiž dříve uvedl, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže. V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři miliony korun.


Tichá kauza Viktoriagruppe: Česko stále nedostalo stovky tisíc litrů nafty

 Vlak s naftou od Viktoriagruppe


Páleník svou vinu popírá. Druhým obviněným je rovněž bývalý vysoce postavený manažer SSHR, podle médií Páleníkův předchůdce ve funkci a jeho pozdější zástupce Tomáš Perutka.

Před nástupem do čela SSHR řídil Páleník Vojenské zpravodajství. Za to, že údajně vyhověl tehdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové (dnes Nečasové) ohledně nelegálního sledování premiérovy manželky zpravodajci, ho loni soud nepravomocně potrestal podmínkou v délce 1,5 roku a pětiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Podle verdiktu, proti němuž se na místě odvolal, se Páleník dopustil zneužití pravomoci.

Situací ve Správě hmotných rezerv se zabýváme v aktuálním vydání týdeníku Euro. Přečtěte si:

Nafta nad zlato? ANO, prostě to pohlídáme

 Ropovod, ilustrační foto

Čtěte dále:

Velká naftová válka. Kauza Viktoriagruppe se protahuje

Správce Viktoriagruppe podal žalobu kvůli naftě, kterou mělo Česko v Německu

Velká naftová loupež. Šéf hmotných rezerv o podivných okolnostech v kauze Viktoriagruppe

Poučení z kauzy české ropy? Správa rezerv chce přenést rozhodnutí na vládu

Kauza Viktoriagruppe: Usiloval jsem o dohodu, tvrdí insolvenční správce