Brexit může ohrozit policejní spolupráci, varují experti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Brexit může ohrozit policejní spolupráci, varují experti

, čtk,
Brexit může ohrozit policejní spolupráci, varují experti

Nadcházející odchod Británie z Evropské unie může ohrozit dosavadní celoevropskou spolupráci v oblasti boje proti terorismu, varují experti, které citovala agentura AFP. Zástupci obou stran neustále zdůrazňují, že budou i nadále spolupracovat. Jestliže ale dojde v březnu příštího roku k takzvanému „tvrdému brexitu“, tedy vystoupení z EU bez jakékoli, tedy i policejní dohody, Londýn by mohl ztratit neomezený přístup do celoevropských databází.

Jak poznamenala agentura AFP, britská policie se již na odchod z Evropské unie připravuje. Britská národní rada policejních velitelů (NPCC) v září oznámila, že vytvoří operační centrum, které bude školit příslušníky bezpečnostních složek o tom, jak po brexitu nově spolupracovat s jejich unijními partnery.

Podle předsedkyně NPCC Sary Thorntonové bude brexit bez jakékoli dohody znamenat, že pro policii bude těžší chránit britské občany. Policisté se totiž budou muset opět začít spoléhat jen na „pomalejší, více byrokratické“ systémy. Nyní mají přitom policisté přístup do celounijních databází, například do Schengenského informačního systému, kam jen loni nahlížely britské úřady 539milionkrát.


Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

 Londýn, ilustrační foto


Jak uvedl bezpečnostní expert Malcolm Chalmers, jestliže už Británie nebude součástí „rychle se rozvíjejících unijních databází, půjde o velkou nevýhodu“, zejména v oblasti sdílení dat. „Neznamená to, že v případě brexitu už nebude fungovat žádná spolupráce. Spolupráce tady bude, nicméně pomalejší a těžkopádnější,“ dodal Chalmers.

Bývalý šéf francouzské rozvědky DGSE Alain Chouet ale podobné obavy vyvrací. „S brexitem či bez něj, naše agentury budou pokračovat ve spolupráci s Londýnem tak, jak tomu bylo posledních 50 let,“ uvedl Chouet s tím, že spolupráce s Brity byla vždycky velmi dobrá.

Čtěte také:

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Bankéři v City balí kufry. Nejvíce jich míří do Frankfurtu

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejvyšší anglická fotbalová soutěž Premier League, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze