Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Autor: Facebook Andreje Babiše

Babiš mladší: Otec lže o mé nemoci. Chci být ve spojení s českou policií

15. listopadu 2018, 16:38 - red, čtk
 Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Autor: Facebook Andreje Babiše
15. listopadu 2018, 16:38

Syn premiéra Andrej Babiš ml. napsal v e-mailu, který zveřejnil web Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež tvrzení svého otce, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem. Podle premiéra jeho syn nikdy nebyl českým občanem a ve Švýcarsku studoval. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že zprávy o únosu Babišova syna jsou provokací.

Kvůli aféře kolem Babišova syna čelí předseda vlády a ANO výzvám k demisi, nejistá je budoucnost jeho vlády s ČSSD. Babiš považuje případ za projev hyenismu novinářů, kteří podle něj zneužili psychicky nemocného člověka.

Policie už na twitteru oznámila, že informace z e-mailu ověřuje, je v kontaktu se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem e-mailu „neodkladné úkony dle zákona“.

„Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod 'neustálým dozorem' vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod 'dozorem' ve Švýcarsku, ale volný,“ napsal.

Přečetl si také, že policie znovu otevřela jeho údajný únos na poloostrov Krym. „Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,“ citoval server dopis, který přišel z adresy Babiše juniora.

Premiér dnes ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem. Předseda vlády opět kritizoval autory reportáže serveru Seznam Zprávy, žurnalisté podle něj při natáčení porušili zákon. Redakce Seznamu nyní podle něj zneužívá i korespondenci s jeho synem.

Babiš uvedl, že jeho syn ve Švýcarsku studoval a dlouhodobě tam žije jeho matka. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše zamířili na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. „Nevím, proč to někdo řeší,“ konstatoval.


Pavel Páral o možných důsledcích podivného cestování Andreje mladšího: Nemocné děti mocného otce


Andrej Babiš mladší nyní žije s matkou ve Švýcarsku. Policie jej chce vyslechnout coby klíčovou postavu kauzy Čapí hnízdo, v níž je kvůli údajnému dotačnímu podvodu obviněn on, jeho otec i další členové premiérovy rodiny. Redakce Seznam Zprávy uvedla, že dopis předává státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování zmizení Babišova syna na Krym loni v září.

Případ začal poté, co reportéři Seznam Zprávy zveřejnili rozhovor s Babišem mladším. V něm prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. Na Krym ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. V rozhovoru pro dnešní Právo Protopovov uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna a do Ruska a na Krym ho odvezl loni v září kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. V listopadu se na Krym vrátili. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov. Babiš mladší ale reportérům řekl, že se Protopopova bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen.

Předseda vlády dnes také na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. „Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči,“ napsal premiér.

Je to provokace, zní z Ruska
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům.

„Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám,“ řekla Zacharovová podle agentury RIA Novosti.

Andrej Babiš mladší (35)

• Stejnojmenný syn premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který je hlavní postavou současné kauzy, jež otřásá koaliční vládou ANO a ČSSD, se narodil v roce 1983 v Babišově prvním manželství. Kromě něj má Babiš ze svazku s lékařkou Beatou, se kterou se podle dostupných informací seznámil na gymnáziu, ještě o čtyři roky starší dceru Adrianu, provdanou Bobekovou. Se současnou ženou Monikou má dceru Vivien a syna Frederika.

• Babiš mladší v minulosti studoval ve Spojených státech a později se stal profesionálním pilotem ve společnosti Travel Service. Podle svědectví jeho kolegů, které zveřejnil server ihned.cz, nicméně nezískal licenci pro samostatného pilota Boeingu 737, létat mohl jen pod dohledem instruktora.

• O Andreji Babišovi mladším ze začalo poprvé v médiích psát poté, co jeho otec v březnu 2016 ve Sněmovně přiznal, že kontroverzní farmu Čapí hnízdo, ke které se předtím nehlásil, v minulosti vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky (nynější manželky). Převod akcií na doručitele se uskutečnil na konci roku 2007, přičemž za všechny tři kupce zaplatil podle médií celou cenu Andrej Babiš starší v polovině září 2008.

• Loni v říjnu byl Andrej Babiš mladší mezi 11 lidmi, které policie obvinila v kauze kolem možného dotačního podvodu, který se týká evropské dotace pro Čapí hnízdo z programu pro malé a střední podniky. K výslechu na policii se ovšem kvůli zdravotnímu stavu dosud nedostavil, na rozdíl od své sestry Adriany, která se sice také nejprve ze zdravotních důvodů omluvila, letos v červnu už ale vyslechnuta byla.

• Do centra pozornosti se Andrej Babiš mladší, který nyní žije ve Švýcarsku, dostal v pondělí 12. listopadu, když serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z České republiky. Uvedl také, že k farmě, kvůli níž čelí jak on, tak premiér obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

• Podle informací zveřejněných v posledních dnech se u něj v létě 2015 projevila psychická choroba, jeho otec hovoří o schizofrenii, kvůli které byl krátce hospitalizován, nejprve v Havlíčkově Brodě a následně v Národním ústavu duševního zdraví. Jeho ošetřující lékařkou byla Dita Protopopová, která mimo jiné vystavila zprávu pro policii, že Andrej Babiš mladší nemůže vypovídat. Lékařčin manžel Petr se mezi létem 2015 a začátkem letošního roku o Andreje Babiše mladšího staral.

• Protopopov podle svých slov s Babišem mladším dělali v Česku různé drobné práce pro Agrofert, od jara 2016 pak opakovaně pobývali na různých místech Ruska a Ukrajiny. Mimo jiné v Kaliningradu nebo na Ruskem anektovaném Krymu, Babiš sám pak nějakou dobu pobýval i v ukrajinském průmyslovém městě Kryvoj Rog (Kryvyj Rih). Letos v lednu se vrátil na Slovensko a poté s matkou přesídlil do Švýcarska, jehož občanství má. Podle dnešního vyjádření jeho otce nikdy neměl české občanství.

• Pobyt na Krymu podle Andreje Babiše mladšího souvisí s tím, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel; pobyt označil za únos. Premiér na facebooku uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný, bere léky a musí být pod dohledem. Uvedl také, že z Česka nebyl unesen, ale odjel dobrovolně. Dnes Babiš mladší v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, napsal, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež otcovo tvrzení, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem.


O kauze čtěte více:

Protopopov: Babiše mladšího jsem odvezl kvůli tlaku médií, nebyl to únos

Zeman: Údajný únos Babišova syna je dosti divoká konspirace, vládu neohrozí

Natáčení syna je vrchol hyenismu, říká Babiš. ANO mluví o účelové kampani

Šest opozičních stran podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Babišův syn: Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu

Premiér Babiš: Můj syn je psychicky nemocný, z Česka unesen nebyl


Čtěte také

 Jaroslav Zadražil z projektu Sterch International

Zadražil ze Sterch International: Vyrábíme součástky pro satelity s přesností na nanometry

Satelity, které obíhají kolem Země, neumějí komunikovat mezi sebou. Snažíme se vyvinout…

před 3 hodinami

 Paroplynka Počerady, ilustrační foto

Spotřeba plynu v Česku roste. Paroplynka v Počeradech jede naplno

Cena plynu padá, elektřina z uhlí stojí více. Společnosti ČEZ proto vyplatí, aby plynové…

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chyby v čerpání u 9 z 10 projektů. Brusel vyzývá Česko k vlastnímu auditu

Závěrečná zpráva auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše…

před 4 hodinami

 Zakladatel Amazonu a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos

Bezos se v roce 2026 stane bilionářem, následovat bude čínská vlna

Prvním dolarovým bilionářem na světě se stane Jeff Bezos, který na tento status dosáhne v…

před 4 hodinami

Politik SPD Norbert Walter-Borjans, ilustrační foto

Německou SPD povede ministr dluhů. Nelíbí se mu vyrovnaný rozpočet

Norbert Walter-Borjans byl straníky zvolen novým šéfem německé sociální demokracie SPD. V…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci
Kdo vám může pomoci dostat se z dluhů? Společnost KRUK
Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
Auta
Tři roky, čtyři značky: Jozef Kabaň se ve skupině BMW…
VCHD Cargo investuje do vozového parku
V nejnovějších testech Euro NCAP opět zářila Tesla. Zato Volkswagenu Sharan upadly dveře
Srovnávací test: Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Sports vs. BMW F 850 GS Adventure
Rekord dálkového „závodu“ Cannonball po šesti letech padl. Řidič upraveného AMG E63 ujel 4480 km za 27 hodin a 25 minut!
Hry pro příležitostné hráče