Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

 Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Autor: Facebook Andreje Babiše

Babiš mladší: Otec lže o mé nemoci. Chci být ve spojení s českou policií

15. listopadu 2018, 16:38 - red, čtk
 Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Autor: Facebook Andreje Babiše
15. listopadu 2018, 16:38

Syn premiéra Andrej Babiš ml. napsal v e-mailu, který zveřejnil web Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež tvrzení svého otce, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem. Podle premiéra jeho syn nikdy nebyl českým občanem a ve Švýcarsku studoval. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že zprávy o únosu Babišova syna jsou provokací.

Kvůli aféře kolem Babišova syna čelí předseda vlády a ANO výzvám k demisi, nejistá je budoucnost jeho vlády s ČSSD. Babiš považuje případ za projev hyenismu novinářů, kteří podle něj zneužili psychicky nemocného člověka.

Policie už na twitteru oznámila, že informace z e-mailu ověřuje, je v kontaktu se státním zastupitelstvím a je připravena provést s autorem e-mailu „neodkladné úkony dle zákona“.

„Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod 'neustálým dozorem' vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod 'dozorem' ve Švýcarsku, ale volný,“ napsal.

Přečetl si také, že policie znovu otevřela jeho údajný únos na poloostrov Krym. „Přeji si být telefonicky v kontaktu s policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,“ citoval server dopis, který přišel z adresy Babiše juniora.

Premiér dnes ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem. Předseda vlády opět kritizoval autory reportáže serveru Seznam Zprávy, žurnalisté podle něj při natáčení porušili zákon. Redakce Seznamu nyní podle něj zneužívá i korespondenci s jeho synem.

Babiš uvedl, že jeho syn ve Švýcarsku studoval a dlouhodobě tam žije jeho matka. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše zamířili na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. „Nevím, proč to někdo řeší,“ konstatoval.


Pavel Páral o možných důsledcích podivného cestování Andreje mladšího: Nemocné děti mocného otce


Andrej Babiš mladší nyní žije s matkou ve Švýcarsku. Policie jej chce vyslechnout coby klíčovou postavu kauzy Čapí hnízdo, v níž je kvůli údajnému dotačnímu podvodu obviněn on, jeho otec i další členové premiérovy rodiny. Redakce Seznam Zprávy uvedla, že dopis předává státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování zmizení Babišova syna na Krym loni v září.

Případ začal poté, co reportéři Seznam Zprávy zveřejnili rozhovor s Babišem mladším. V něm prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. Na Krym ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. V rozhovoru pro dnešní Právo Protopovov uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna a do Ruska a na Krym ho odvezl loni v září kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. V listopadu se na Krym vrátili. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov. Babiš mladší ale reportérům řekl, že se Protopopova bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen.

Předseda vlády dnes také na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna trpícího schizofrenií. „Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči,“ napsal premiér.

Je to provokace, zní z Ruska
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům.

„Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám,“ řekla Zacharovová podle agentury RIA Novosti.

Andrej Babiš mladší (35)

• Stejnojmenný syn premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který je hlavní postavou současné kauzy, jež otřásá koaliční vládou ANO a ČSSD, se narodil v roce 1983 v Babišově prvním manželství. Kromě něj má Babiš ze svazku s lékařkou Beatou, se kterou se podle dostupných informací seznámil na gymnáziu, ještě o čtyři roky starší dceru Adrianu, provdanou Bobekovou. Se současnou ženou Monikou má dceru Vivien a syna Frederika.

• Babiš mladší v minulosti studoval ve Spojených státech a později se stal profesionálním pilotem ve společnosti Travel Service. Podle svědectví jeho kolegů, které zveřejnil server ihned.cz, nicméně nezískal licenci pro samostatného pilota Boeingu 737, létat mohl jen pod dohledem instruktora.

• O Andreji Babišovi mladším ze začalo poprvé v médiích psát poté, co jeho otec v březnu 2016 ve Sněmovně přiznal, že kontroverzní farmu Čapí hnízdo, ke které se předtím nehlásil, v minulosti vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky (nynější manželky). Převod akcií na doručitele se uskutečnil na konci roku 2007, přičemž za všechny tři kupce zaplatil podle médií celou cenu Andrej Babiš starší v polovině září 2008.

• Loni v říjnu byl Andrej Babiš mladší mezi 11 lidmi, které policie obvinila v kauze kolem možného dotačního podvodu, který se týká evropské dotace pro Čapí hnízdo z programu pro malé a střední podniky. K výslechu na policii se ovšem kvůli zdravotnímu stavu dosud nedostavil, na rozdíl od své sestry Adriany, která se sice také nejprve ze zdravotních důvodů omluvila, letos v červnu už ale vyslechnuta byla.

• Do centra pozornosti se Andrej Babiš mladší, který nyní žije ve Švýcarsku, dostal v pondělí 12. listopadu, když serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z České republiky. Uvedl také, že k farmě, kvůli níž čelí jak on, tak premiér obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

• Podle informací zveřejněných v posledních dnech se u něj v létě 2015 projevila psychická choroba, jeho otec hovoří o schizofrenii, kvůli které byl krátce hospitalizován, nejprve v Havlíčkově Brodě a následně v Národním ústavu duševního zdraví. Jeho ošetřující lékařkou byla Dita Protopopová, která mimo jiné vystavila zprávu pro policii, že Andrej Babiš mladší nemůže vypovídat. Lékařčin manžel Petr se mezi létem 2015 a začátkem letošního roku o Andreje Babiše mladšího staral.

• Protopopov podle svých slov s Babišem mladším dělali v Česku různé drobné práce pro Agrofert, od jara 2016 pak opakovaně pobývali na různých místech Ruska a Ukrajiny. Mimo jiné v Kaliningradu nebo na Ruskem anektovaném Krymu, Babiš sám pak nějakou dobu pobýval i v ukrajinském průmyslovém městě Kryvoj Rog (Kryvyj Rih). Letos v lednu se vrátil na Slovensko a poté s matkou přesídlil do Švýcarska, jehož občanství má. Podle dnešního vyjádření jeho otce nikdy neměl české občanství.

• Pobyt na Krymu podle Andreje Babiše mladšího souvisí s tím, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel; pobyt označil za únos. Premiér na facebooku uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný, bere léky a musí být pod dohledem. Uvedl také, že z Česka nebyl unesen, ale odjel dobrovolně. Dnes Babiš mladší v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, napsal, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež otcovo tvrzení, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem.


O kauze čtěte více:

Protopopov: Babiše mladšího jsem odvezl kvůli tlaku médií, nebyl to únos

Zeman: Údajný únos Babišova syna je dosti divoká konspirace, vládu neohrozí

Natáčení syna je vrchol hyenismu, říká Babiš. ANO mluví o účelové kampani

Šest opozičních stran podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Babišův syn: Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu

Premiér Babiš: Můj syn je psychicky nemocný, z Česka unesen nebyl


Čtěte také

Sick days - ilustrační foto

Oblíbenost takzvaných sick days roste. Bývají výhodné jak pro zaměstnance, tak pro firmu

Sick day neboli zdravotní volno je benefit, jenž v současnosti nabízí čím dál více…

před 3 hodinami

 Microsoft, ilustrační foto

Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard dolarů a zvýší dividendu

Americká společnost Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard dolarů (937,8…

před 3 hodinami

 Železnice - ilustrační foto

ČEZ musí SŽDC vrátit 1,1 miliardy korun za neodebranou elektřinu, rozhodl soud

Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vrátit…

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Fed snížil základní úrok o čtvrt procenta. Snaží se tím podpořit ekonomiku USA

Americká centrální banka (Fed) podle očekávání podruhé v letošním roce snížila svou…

před 3 hodinami

 Vesnice Boca Chica je v těsné blízkosti kosmodromu Space X

Nenapadlo nás, že vás rakety budou rušit. SpaceX se snaží vykoupit rodinné domy v okolí kosmodromu

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska opožděně oslovila obyvatele vesnice Boca Chica…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
Jak a kde si v roce 2019 zařídit ošetřovné?
Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Auta
Tesla už se na Nürburgringu cítí jako doma. Nejen že je …
Fiat o víkendu oslaví 120. výročí výstavou v Trojském zámku. Těšte se na nejméně 300 aut
Mazda do Tokia přiveze svůj první elektromobil. A to hned se dvěma typy pohonu
Mercedes-AMG GT 63 S má díky zásahům společnosti Poseidon 830 koní. Navýšení však stojí pěkný balík
Renault Trucks vystaví legendární Berliet T100
Hry pro příležitostné hráče