Volební model: ANO se vrátilo nad 30 procent, polepšili si i Piráti a ODS - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Volební model: ANO se vrátilo nad 30 procent, polepšili si i Piráti a ODS

, čtk,
Volební model: ANO se vrátilo nad 30 procent, polepšili si i Piráti a ODS
Zdroj: čtk

Sněmovní volby by podle březnového volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta, od února tři procentní body ztratilo. Po 14 procentech by shodně měli Piráti a ODS. Mírně si polepšili stejně jako SPD s 8,5 procenta. ČSSD a KSČM by měly po osmi procentech, obdobně STAN a KDU-ČSL by dosáhly na pětiprocentní hranici zajišťující místa poslanců. O jeden procentní bod méně by měla TOP 09.

Zisk hnutí ANO se podle agentury po únorovém vrcholu vrátil mírně nad třicetiprocentní hranicí. „Průzkum se z většiny konal v období, kdy ještě nebyly mediálně známy skutečnosti spojené s kauzou ovlivňování tendru na mýto a kauzou korupce na brněnské radnici,“ upozornila agentura.

Model byl vypracován na základě průzkumu, který se uskutečnil od 24. února do 24. března mezi 1038 voliči. Hlasovat by z nich přišlo 64 procent. Účast by tedy byla podobná jako při předloňských sněmovních volbách.

ODS a Piráti si od února polepšili o jeden procentní bod, SPD o půldruhého procentního bodu. Komunisté a sociální demokraté zopakovali únorový výsledek, stejně jako Starostové a TOP 09. Lidovci si o jeden procentní bod pohoršili. S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku však mají všechna tato tři sněmovní uskupení s nejmenším ziskem podobnou šanci na vstup do Sněmovny, upozornil Median. Statistická odchylka činí půl procentního bodu (u malých stran) až 3,5 procentního bodu (u největších stran).

 Březnový volební model

Nejvyšší volební potenciál má podle agentury dlouhodobě hnutí ANO. V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo 34 procent. Zisk přesvědčených voličů by mu pak stačil na 22 procent. Volební potenciál Pirátů se pohybuje na hranici 20 procent, u ODS na 17 procentech. ODS má o něco větší jádro přesvědčených voličů než Piráti, jejichž voliči si často nejsou jisti účastí ani volenou stranou. To se promítá i do volebního modelu, podotkla agentura.

Hnutí SPD by podle Medianu mohlo pomýšlet na zisk až 11 procent, což je i potenciál sociální demokracie. Komunisté by se museli spokojit s devíti procenty, což je i potenciál Starostů, neboť jsou stranou druhé volby. Lidovci a TOP 09 by mohli získat po sedmi procentech.

Čtěte komentář:

Průšvih na druhou – ten, u kterého Andrej nebyl

 Weikert

Přečtěte si také:

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Jistě, pane velkostatkáři. Agrofert dál vysává dotační fondy

Komentář: Kde vzít na předvolební guláš

 Páral

Ohodnoťte tento článek
Diskuze