Menu Zavřít

Mayová dál přesvědčuje poslance, britský tisk píše o chaosu v parlamentu

28. 3. 2019
Autor: čtk

Britská premiérka Theresa Mayová dnes pokračuje v přesvědčování svých kolegů v parlamentu, aby schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Na programu měla schůzky se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Část britských konzervativců se nicméně již nechala slyšet, že dohodu nepodpoří ani s ohledem na příslib Mayové, že v takovém případě bude rezignovat.

Menšinová vláda konzervativců Mayové se v dolní komoře parlamentu opírá právě o podporu poslanců DUP. Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová dnes ale zopakovala, že budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou. Poslanci DUP podle Fosterové rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a tak kabinetu vyjít alespoň částečně vstříc.

DUP ve středu uvedla, že v posledních dnech vedla s vládou „dobré rozhovory“, které přinesly „určitý pokrok v otázce domácího práva“. Vláda prý ale nezajistila požadované změny v protokolu o Irsku a Severním Irsku, tedy o takzvané irské pojistce, a brexitová dohoda tak „představuje nepřijatelnou hrozbu pro integritu Spojeného království“.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

Brexitovou dohodu nadále odmítají podpořit i někteří konzervativci, navzdory tomu, že premiérka ve středu výměnou za schválení dokumentu parlamentem nabídla svou rezignaci. „Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku,“ řekl BBC místopředseda euroskeptické skupiny ERC Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

Podobně se vyjádřil další člen této parlamentní skupiny Andrew Bridgen, podle něhož by měla premiérka „odejít a vzít dohodu s sebou“. Bridgen odhadl, že proti dohodě by nyní hlasovalo okolo 20 konzervativců a všech deset poslanců severoirské strany DUP, což by po dvou drtivých porážkách znamenalo další jasné odmítnutí.


Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách


Exministr zahraničí Boris Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro dohodu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. „Beztak je (dohoda) mrtvá,“ řekl údajně Johnson v soukromí přátelům.

Britští poslanci, kteří chtějí brexit s dohodou, mají nyní dvě možnosti: buď podpořit dohodu premiérky s Bruselem o podmínkách brexitu, nebo celní unii s Evropskou unií. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil konzervativní poslanec Damian Green, blízký spolupracovník Mayové, který byl kdysi v její vládě vicepremiérem.

[yop_poll id="2844"]

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů jak postupovat při odchodu z Evropské unie, a to včetně brexitu bez dohody. Jak dnes uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, Evropská unie toto večerní hlasování vzala na vědomí. Schinas připomněl, že na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád unijních zemí platí, že pokud nebude do konce tohoto týdne ratifikován už dojednaný text dohody s Londýnem o podmínkách britského odchodu z evropského bloku, platí termín 12. dubna, dokdy má britská vláda informovat EU o svých dalších záměrech.


Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost


Většina Němců si přeje, aby se rozhodnutí o vystoupení Británie z Evropské unie už příliš neodkládalo, zároveň ale počítá s tím, že právě to se stane, ukazuje aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ZDF. Proti delšímu odkladu rozhodnutí o brexitu jsou dvě třetiny dotázaných (67 procent), opačného názoru je přesně čtvrtina.

Podle jiného průzkumu tentokrát britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl představen v Berlíně, téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie. Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí být připraveno.

EBF24

Chaotická brexitová situace v britském parlamentu pokračuje, neboť poslanci ve středu odmítli všechna náhradní řešení odchodu země z Evropské unie, komentovaly dnes dění hlavní britské deníky. O patové situaci píší i světová média. Všímají si přitom toho, že premiérka Mayová nabídla rezignaci ve snaze dosáhnout schválení brexitové dohody. Podle listu The Washington Post ale není jasné, zda toto gesto bude k prosazení dohody stačit.

Přečtěte si také:

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Lídři EU se dohodli na odkladu brexitu ve dvou variantách

Odchodem Británie z EU posílí hlavně Německo a Francie, myslí si odborníci

Odpůrci brexitu chtějí nové referendum. Do ulic Londýna jich vyšly statisíce

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).