Vláda by mohla pokračovat bez Babiše, říká Fiala. Opozice vyzývá Zemana ke změně postoje - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vláda by mohla pokračovat bez Babiše, říká Fiala. Opozice vyzývá Zemana ke změně postoje

, čtk,
Vláda by mohla pokračovat bez Babiše, říká Fiala. Opozice vyzývá Zemana ke změně postoje
Zdroj: čtk

Logickým vyústěním vládní krize by bylo, kdyby současný kabinet ANO a ČSSD pokračoval v aktuálním složení, ale pod vedením jiného premiéra, řekl předseda ODS Petr Fiala. Předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dnes ve společném prohlášení vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě vyslovení nedůvěry vládě jmenoval premiérem někoho jiného, než současného předsedu vlády Andreje Babiše (ANO).

Zeman avizoval, že při pádu vlády by dostal pověření skládat kabinet znovu Babiš, který by také mohl vládnout delší dobu v demisi. Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě je v Poslanecké sněmovně na programu v pátek.

Fiala zopakoval stanovisko ODS, podle kterého by měl premiér Andrej Babiš odstoupit ze své funkce. „Naše pozice je jasná, stále požadujeme odstoupení premiéra Andreje Babiše a pokud pan premiér sám nepodá demisi, tak jsme připraveni vyvolat hlasování o nedůvěře vládě,“ uvedl Fiala.

Kritiku, že opozičním stranám chybí plán B, Fiala odmítl. Považuji to za úhybný manévr. „To, co je podstatné, je dotáhnout plán A. Samozřejmě, že existuje plán B, C, D. Ty plány jsou přece jasné. Vládní koalice může vyměnit premiéra ve své režii a může pokračovat ve stávajícím půdorysu,“ dodal.


Čtěte komentář: Hledá se plán B

 Weikert


Premiér Babiš by měl podle společného prohlášení opozičních stran, které se spolu s hnutím Svoboda a přímá demokracie chystají v pátek hlasovat proti vládě, věrohodně vysvětlit okolnosti cesty svého syna Andreje na Krym. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka strany vyzvaly, aby přehodnotil podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný Babiš, který je podle nich navíc ve střetu zájmů.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že šéf SPD Tomio Okamura se sice schůzky nezúčastnil, textovou zprávou ale potvrdil, že celý klub jeho hnutí bude hlasovat pro nedůvěru. Předseda ODS Petr Fiala dodal, že opozice nehraje vyvoláním hlasování mocenské hry, ale odpovědně řeší problém, který v Česku vznikl. „Kdy úřad premiéra je neúměrně zatížen osobními a rodinnými problémy Andreje Babiše,“ řekl.

Strany věří, že jejich návrh bude mít v pátek šanci na úspěch. Bartoš s ohledem na některé vyjádření poslanců či ministrů upozornil, že v ČSSD nepanuje jednota a jednání budou trvat do poslední chvíle. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil věří i v hlasy poslanců ANO proti vládě. „Složili slib, že budou hájit zájmy České republiky. Je jednoznačně v zájmu Česka, aby padla vláda Andreje Babiše,“ uvedl. Vzniknout by mohla podle něj klidně opět vláda ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že prezident už své stanovisko veřejně sdělil. „Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády,“ citoval mluvčí dřívější Zemanovo vyjádření.

O kauze Andrej Babiš mladší čtěte více:

Matka Andreje Babiše mladšího žádá o ochranu své rodiny. Zkritizovala novináře

Hamáček: Nejlepší by bylo, kdyby vláda pokračovala bez Babiše

Zeman jednal s Hamáčkem a Faltýnkem. Kauzu Babišova syna prý považuje za mediální záležitost

Poslanci ANO stojí za Babišem. Vládu podpoří při hlasování o nedůvěře

Babiš by měl skončit, myslí si většina Čechů. Premiér přichází i o své voliče

Babiš kauzu údajného únosu syna ustojí, myslí si bookmakeři. Věří tomu i sázkaři

Nemocné děti mocného otce

Premiér potvrdil, že jeho syn byl na Krymu, nešlo prý ale o únos. Babiš mladší trpí schizofrenií

Státní zástupci: Že by Babiš ve Švýcarsku ovlivňoval svého syna? Toho se nebojíme

Andrej Babiš