Spojené státy zařadily ministra zahraničí Íránu na sankční seznam. Je tváří propagandy, tvrdí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spojené státy zařadily ministra zahraničí Íránu na sankční seznam. Je tváří propagandy, tvrdí

, čtk,
Spojené státy zařadily ministra zahraničí Íránu na sankční seznam. Je tváří propagandy, tvrdí
Zdroj: čtk

Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na sankční seznam. Oznámilo to americké ministerstvo financí, které sankce spravuje. Zaríf podle agentury Reuters uvedl, že USA ho daly na černou listinu, protože představuje hrozbu pro americkou agendu. Íránský prezident Hasan Rúhání chování Spojených států označil za „dětinské“, podle amerického republikánského senátora Randa Paula toto rozhodnutí zavírá dveře pro dialog s Teheránem.

„Zaríf je mezinárodní tváří režimu, který využívá propagandu a dezinformační kampaně k podpoře jaderného programu, programu balistických raket a teroristických sítí,“ citovala DPA zdůvodnění Zarífova potrestání. „Trpělivost je u konce, prezident Trump rozhodl,“ dodala DPA s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Důvod, proč mě USA zařadily (na sankční seznam), je to, že jsem hlavním mluvčím Íránu po celém světě,“ napsal Zaríf na twitteru. „Je pravda skutečně tak bolestivá? Nemá to na mě a ani mou rodinu žádný dopad, neboť nemám za hranicemi Íránu žádný majetek a ani zájmy. Děkuji za to, že mě považujete za tak velikou hrozbu vaší agendy,“ dodal íránský ministr zahraničí.

Reuters s odvoláním na představitele Trumpovy administrativy napsal, že Washington bude případ od případu zvažovat okolnosti Zarífových cest do USA, a to včetně návštěv OSN v New Yorku, zároveň ale budou USA dodržovat své závazky vůči OSN.

Vnímáte Írán jako hrozbu?

USA podle Reuters již nepovažují Zarífa za hlavní osobu, se kterou by v případě jaderných rozhovorů vyjednávaly, v takové situaci budou chtít jednat s někým, kdo ve věci může na íránské straně rozhodovat.

Americký senátor Rand Paul na twitteru napsal, že „uvalování sankcí na diplomaty diplomacii oslabuje“.

Podle prezidenta Rúháního si USA počínají dětinsky. „Američané se uchýlili k dětinskému chování. Každý den říkají ‚Chceme jednat bez podmínek’…a pak vyhlásí sankce proti ministrovi zahraničí. Znamená to, že ztratili schopnost racionálně uvažovat,“ řekl dnes Rúhání v televizi. V reakci na sankce proti Chameneímu v červnu prohlásil, že jde o výraz zoufalství a mentálního opoždění Bílého domu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

Washington chce po Evropě přísnost vůči Íránu. Americké firmy tam čile obchodují

Dále čtěte:

Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii

Reakce na spory s Íránem: USA vyšlou na Blízký východ dalších tisíc vojáků

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

Trump vyhrocuje spor s Íránem. Pohrozil mu zničením

Válka na dohled: komu slouží útoky na tankery v Ománském zálivu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze