Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii

, tre, čtk,
Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii
Zdroj: Armáda USA

Tchaj-wan dnes potvrdil, že chce od Spojených států koupit tanky a další zbraně v hodnotě dvou miliard dolarů (45,6 miliardy korun). Na možné uzavření obchodu vzápětí nelibě reagovala Čína, která ostrovní Tchaj-wan považuje za svou odpadlickou provincii a opakovaně varuje, že ji v případě nutnosti připojí zpět ke svému území, a to i za použití síly. Před několika dny navíc Washington prodal spojencům v jihočínském moři desítky dronů.

Tchajwanské ministerstvo obrany potvrdilo, že Tchaj-pej chce od USA koupit 108 tanků M1A2 Abrams, 1204 protitankových raket TOW, 409 protitankových raket Javelin a 250 přenosných protiletadlových střel Stinger.

Žádost americká strana vyřizuje „běžným způsobem“, informovalo dále tchajwanské ministerstvo obrany. Není jasné, kdy Tchaj-wan o koupi požádal. Americká strana by měla od té chvíle odpovědět do 120 dnů. Ostrovní stát podle dalších zpráv má navíc zájem o 66 stíhaček F-16, napsala agentura AP.

Agentura Reuters ve středu informovala, že o zamýšleném obchodu byl již neformálně vyrozuměn americký Kongres. Neformální oznámení o velkém prodeji zbraní do zahraničí posílá ministerstvo zahraničí Kongresu před tím, než americká vláda učiní další formální kroky. I v této předběžné fázi mohou zákonodárci vyslovit pochybnosti, kterými se pak administrativa zabývá. Ještě před samotným prodejem je Kongres znovu informován, tentokrát formálně.

Může napětí mezi USA a Čínou přerůst v ozbrojený konflikt?

Čína dnes Spojené státy vyzvala, aby nepoškozovaly bilaterální vztahy Pekingu a Washingtonu a prodej zbraní Tchaj-wanu zastavily.

Tanky M1A2 Abrams by znamenaly podstatnou modernizaci v porovnání s tanky, které tchajwanská armáda používá nyní. Rakety TOW a Javelin zvyšují možnost, že by Tchaj-wan překazil případný pokus Číny vylodit na ostrově tanky a vojáky, napsala agentura AP.

Střely Stinger by zase umocnily obranu ostrovního státu před více než 1000 čínských stíhaček a 1500 čínských raket namířených na ostrov přes 160 kilometrů širokou Tchajwanskou úžinu.


Čína na výročí masakru zpřísnila bezpečnost. Disidenti odjeli na nucenou dovolenou


Peking pravidelně označuje Tchaj-wan za nejcitlivější a nejdůležitější problém ve vztazích s USA, které sice nemají s ostrovem formální diplomatické styky, ale jsou jeho největším dodavatelem zbraní.

Aktuální zakázka pro Tchaj-pej není jediným americkým zbrojním kontraktem v regionu. Agentura Reuters v pondělí informovala o prodeji 34 amerických dronů spojencům USA v oblasti Jihočínského moře.

Stroje ScanEagle převzaly Vietnam, Filipíny, Malajsie a Indonésie. Nevyzbrojené letouny mají sbírat informace a pomáhat tak omezovat případné nežádoucí čínské aktivity na moři. Celková hodnota kontraktu dosahuje 47 milionů dolarů.

Prodej je součástí iniciativy prezidenta Trumpa oživit domácí produkci obranného průmyslu prodejem technologií spojencům na celém světě. Jejím následkem došlo k uvolnění některých restrikcí na vývoz zbraní, díky čemuž mohla drony odebrat i muslimská Indonésie.

Čtěte také:

Daň z příjmu platí jen dvě procenta Číňanů. Peking přitlačí na neplatiče

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Ohodnoťte tento článek
Diskuze