Slovenský ministr vnitra Kaliňák končí. K demisi ho dotlačila opozice i koalice - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenský ministr vnitra Kaliňák končí. K demisi ho dotlačila opozice i koalice

, čtk,
Slovenský ministr vnitra Kaliňák končí. K demisi ho dotlačila opozice i koalice
Zdroj: Profimedia.cz

Slovenský ministr vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Kaliňák ohlásil demisi. Kaliňákovu rezignaci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušníkové požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd. Podle premiéra Roberta Fica Kaliňák neselhal a odchází v zájmu udržení demokracie.

„V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ řekl Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát. Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, ještě chce předkládat vládní návrhy zákonů.

Ještě minulý týden Kaliňák odchod z vládní funkce opakovaně odmítal. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech víckrát uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.

Kaliňák je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, stejný post zastával i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010. Dlouhodobě čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.

Slovenský ministr vnitra ohlásil demisi před jednáním širšího vedení Mostu-Híd o řešení stávající politické krize. Bugár po dnešní schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou o řešení politické krize neuvedl, zda Kaliňákova demise straně bude postačovat. „Dokud jednáme, žádné dílčí informace poskytovat nebudeme,“ řekl Bugár. Jeho strana později v tiskové zprávě uvedla, že změny na postu ministra vnitra byla nevyhnutelná pro možnost uklidnění situace.

Podle Fica Kaliňák neselhal a patřil mezi nejtalentovanější členy vlády. Dodal, že ministr vnitra odchází z funkce v zájmu stability a pokračování pozitivní vládní politiky.

„Dnes ze své funkce odstoupil místopředseda vlády a ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho odchod není výsledkem selhání policie nebo jeho osobně při vyšetřování vraždy dvou mladých lidí. (…) Odchod Roberta Kaliňáka chápu především jako jeho osobní příspěvek ke stabilitě, udržení demokracie a možnosti pokračovat v pozitivní politice pro lidi,“ napsal Fico na facebooku.

„Robert byl jedním z nejtalentovanějších ministrů ve všech vládách, které jsem viděl. (…) Jemu vděčíme za bezproblémové zavedení schengenských pravidel, méně nehod na silnicích i možnost cestovat bez víz,“ dodal.


Napětí mezi Kiskou a Ficem trvá: Nejvyšší činitelé Slovenska se neshodli na společné deklaraci

 Šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico


List Plus Jeden deň napsal, že ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her. Hlava slovenského státu předtím navrhla zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky.

Slovenská opozice se předloni neúspěšně pokoušela Kaliňáka odvolat ve sněmovně v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Premiér Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska.

„Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná,“ reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Minulý týden elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci. Bylo to podle něj kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Špirko dohlížel i na prověřování zmiňovaných obchodních transakcí mezi Kaliňákem a Bašternákem. Následně byl Špirko dvakrát obviněn, poprvé předloni ze zneužití pravomocí, a spisy mu byly odejmuty. Prokuratura obvinění Špirka později zrušila. Kaliňák již dříve Špirkovo obvinění odmítl.

Kaliňákovo jméno se skloňovalo v několika kauzách

– Už v roce 2006 byl jedním z aktérů podezřelého konkurzu zadlužené firmy Kovošrot. Konkurzní správce nejprve vyhlásil veřejnou soutěž, ale její první kolo následně zrušil, a to i přesto, že jeden ze zájemců nabízel za firmu 51 milionů slovenských korun, uvedl server Aktuality.sk. Ve druhém kole Kovošrot koupila firma Krupp, kterou tehdy vlastnil Kaliňák. Hodnota transakce byla 25 milionů slovenských korun, jiný zájemce přitom nabízel o pět milionů větší částku. Tehdejší ministr vnitra Vladimír Palko tvrdil, že firma Krupp se koupí Kovošrotu dostala k lukrativním pozemkům v hodnotě 57 milionů korun.

– Kaliňákovo jméno se skloňovalo i v případu úniku odposlechů z Vojenské zpravodajské služby. Z odposlechů vyplynulo, že za éry ministra obrany Ľubomíra Galka kontrarozvědka odposlouchávala skupinu novinářů deníku Pravda a bývalého ředitele TA3 Michala Gučíka.

– Za Ficovy první vlády připravila jiná organizovaná skupina z východního Slovenska stát prostřednictvím nadměrných daňových odpočtů o 75 milionů eur. Hlavní aktér kauzy Milan Chovanec (nikoliv český exministr vnitra) při výpovědi uvedl, že pochybné finanční transakce kryli i pracovníci daňových úřadů, policisté a soudci. Chovanec jmenoval i Kaliňáka.

– Kaliňák také figuroval v kauze podnikatele Ladislava Bašternáka. Ten v roce 2012 koupil v centru Bratislavy sedm bytů, následně uplatnil nárok na vrácení DPH a od státu získal zhruba dva miliony eur. Podle médií Bašternák tvrdil, že za byty zaplatil 12 milionů eur v hotovosti, ačkoli jejich tržní cena byla mnohem nižší. Podle vyšetřovatelů Finanční správy ve skutečnosti Bašternák zaplatil za byty přibližně 1,5 milionu eur. Policie se začala případem zabývat až na nátlak médií. Kaliňák později přiznal, že měl s Bašternákem obchodní vztahy. V roce 2013 od něj například koupil akcie B. A. Haus za 430 tisíc eur. Vyšetřování původně vedl prokurátor Vasiľ Špirko. Policie ho však obvinila z údajného zneužití pravomocí a prošetřování spisu mu odebrala. Špirko pak tvrdil, že Kaliňák dal pokyn k jeho diskreditaci, a řekl, že v této záležitosti podá na Kaliňáka a vedení policie trestní oznámení pro podezření ze sabotáže.

– V centru případu možného uplácení měla být dodávka síťových komponentů a technologií, kterou slovenské ministerstvo vnitra realizovalo v roce 2010. Svědek v uvedené kauze podle Špirka zmiňoval úplatky v hodnotě několika set tisíc eur, které prý byly určeny pro Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka , a popsal také celé schéma zakázky na komponenty a technologie.

Přečtěte si také:

Komentář: Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

Slovenská opozice chce sesadit Fica. Hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Kaliňák: Odstoupit nehodlám, nejprve musíme vyřešit vraždu

Vražda slovenského novináře: končí ministr kultury i Ficovi spolupracovníci

Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář. Pravděpodobně kvůli své práci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze