Šéf Finanční správy Janeček koncem roku odejde. Požádal o odvolání - Euro.cz

Přihlášení

Šéf Finanční správy Janeček koncem roku odejde. Požádal o odvolání

, čtk,
Šéf Finanční správy Janeček koncem roku odejde. Požádal o odvolání
Zdroj: čtk

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček požádal o odvolání, skončit chce k letošnímu 27. prosinci. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Janečkovu žádost přijala. Janeček čelil kritice kvůli vyměřování takzvaných zajišťovacích příkazů a postupu některých svých podřízených, kteří kvůli kontrole elektronické evidence tržeb (EET) zjišťovali od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). „O tomto svém kroku jsem uvažoval několik měsíců. Jedná se o mé osobní rozhodnutí,“ řekl Janeček. Podle svých slov již má představu, kam ze své funkce zamíří. Bližší informace ovšem neuvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) webu Seznamzpravy.cz řekl, že Janečka považuje za velmi pracovitého člověka. Na rozdíl od jeho předchůdců se podle něj také podílel na lepším výběrů daní. „Výrazně se zasloužil zejména o potírání karuselových podvodů, zavedení EET a kontrolního hlášení nebo třeba o likvidaci daňových rájů v Praze,“ řekl serveru Babiš.

Babiš při dnešních sněmovních interpelacích řekl, že si Janečka váží a respektuje ho. Označil ho za čestného člověka a odmítl, že by Janeček byl jeho oblíbenec. „Je to člověk čestný, vážím si ho profesně, je velmi pracovitý a stojí za ním obrovská práce,“ prohlásil Babiš. Připomněl například projekt elektronické evidence tržeb, kontrolní hlášení nebo zničení daňového ráje v Praze. Kauza se zajišťovacími příkazy byla podle Babiše dědictvím po Janečkových předchůdcích. „Já si myslím, že je to jeho rozhodnutí,“ řekl k Janečkově odchodu. „Pokud někteří teď do něj kopou, tak je to skutečně ubohé, protože je loajální státní zaměstnanec,“ dodal.

Na místo šéfa Finanční správy bude v následujících dnech vypsáno výběrové řízení. Janečkův nástupce by měl být s ohledem na termíny dané zákonem o státní službě znám do konce roku, uvedlo ministerstvo financí. Podle některých médií je hlavním adeptem na funkci Janečkova dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová.

„Rozhodnutí pana Janečka plně respektuji a chtěla bych mu poděkovat za práci, kterou v pozici generálního ředitele Finanční správy vykonal,“ uvedla Schillerová. Rozhodnutí o odvolání vydá k Janečkově písemné žádosti státní tajemník na ministerstvu financí.

„Rozhodnutí pana Janečka plně respektuji a chtěla bych mu poděkovat za práci, kterou v pozici generálního ředitele Finanční správy vykonal,“ uvedla Schillerová. Rozhodnutí o odvolání vydá k Janečkově písemné žádosti státní tajemník na ministerstvu financí.

Ministryně při sněmovních interpelacích uvedla, že by chtěla, aby budoucí generální ředitel byl člověk z finanční správy, s transparentní kariérou ve finanční správě a manažerskou zkušeností. Pokud bude činit nepopulární kroky, bude je také muset umět vysvětlovat veřejnosti, dodala.


Kombajnér Janeček má po žních: nezákonnosti Finanční správy budou Čechy stát miliardy

 Martin Janeček


„Pan Janeček se v té funkci nikdy neměl objevit,“ řekl bývalý ministr financí a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nese hlavní vinu na tom, že se výrazně zvýšila nedůvěra veřejnosti v korektní a nestranný postup finanční správy. A nepůjde to napravit tak snadno,“ dodal.

Janeček absolvoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, krátce po škole nastoupil na finanční úřad v Českých Budějovicích. Do čela Finanční správy přicházel jako expert na daňové podvody, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty a praní špinavých peněz. Za Janečkova působení byla zavedena řada nástrojů, od kterých si vláda slibovala zlepšení výběru daní, podle opozice ale zvýšila podnikatelům administrativu. Vedle EET jde třeba o kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty.

Finanční správa pod Janečkovým vedením čelila kritice kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Od usednutí Janečka do křesla generálního ředitele správy počet příkazů výrazně stoupl, z necelé pětistovky v roce 2013 na zhruba trojnásobek.

Kritiku nedávno vyvolal také postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů. Janeček kvůli tomu na olomouckém finančním úřadu nařídil kontrolu. Schillerová naznačila možnost personálních důsledků.

Dále čtěte:

Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

Finanční správa se chválí: Kontrolní hlášení k DPH přineslo státu miliardy

Šéfem civilní rozvědky bude kybernetický expert Šimandl. Nahradí odvolaného Šaška

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

Úřednická čistka. Kabinet zruší 14 sekcí a desítky míst na ministerstvech i na Úřadu vlády