Seehofer: Migrace je matkou všech problémů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Seehofer: Migrace je matkou všech problémů

, čtk,
Seehofer: Migrace je matkou všech problémů
Zdroj: Profimedia.cz

Za „matku všech problémů“ označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Odmítavé reakce kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Místopředsedkyně koaliční SPD Natascha Kohnenová dokonce chce, aby Seehofer kvůli výrokům rezignoval.

Seehofer podle deníku Die Welt na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Podle listu Bild také řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Kancléřka Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.

Tvrdě odmítavé reakce Seehoferova slova vyvolala u koaliční sociální demokracie. Její místopředsedkyně Kohnenová chce ministrovu rezignaci. „To, že řekl, že by jako obyčejný občan v Chemnitzu také protestoval, činí jeho ministerskou pozici neudržitelnou,“ míní. Svým postojem podle ní podpořil ty, kteří jeden násilný čin zneužívají ke štvaní proti všem migrantům. Generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se zase ptal, zda Seehofer není „otec mnoha problémů“. Šéfka SPD Andrea Nahlesová je přesvědčena, že ministr ve skutečnosti za matku všech problémů považuje Merkelovou.


Šéf Siemensu: Xenofobie v Chemnitzu může poškodit celou ekonomiku

Generální ředitel firmy Siemens Joe Kaeser. Ilustrační foto.


Uvnitř koalice už se podle německých médií ozývají obavy, že by vyjádření Seehofera, jehož CSU čekají na podzim zemské volby v Bavorsku, v nichž strana zřejmě ztratí většinu, mohlo odstartovat další závažný spor týkající se migrace. Ten poslední koalice začátkem července uhasila jen s vypětím všech sil.

Slova ministra vnitra kritizují i představitelé Zelených, podle nichž jsou matkou všech problémů v této otázce ignorance, rasismus a rozdělování. Poslankyně opoziční Levice Ulla Jelpkeová zase řekla, že pomalu získává dojem, že ministr vnitra je „otcem všech rasových problémů“.

Ministrovo vyjádření naopak uvítala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle jejíhož předsedy Alexandera Gaulanda má Seehofer ve své analýze zcela pravdu, avšak Merkelová mu stále hází klacky pod nohy.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci v Chemnitzu politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou „běžní občané“ a jaká pravicoví extremisté.

Dále čtěte:

Zrušte daň na pomoc bývalé NDR. Nižší daně pomohu všem, tvrdí ekonomové

Německo zadržuje přes 600 miliard na pomoc uprchlíkům

Němci zhoršují uprchlickou krizi. Vývozem zbraní a neplněním klimatických slibů

Nacismus nechceme. V Chemnitzu se koncertu proti pravicovému extremismu zúčastnilo 65 tisíc lidí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze