Ruští trollové před volbami do Kongresu zdokonalili hybridní útoky, varují experti - Euro.cz

Přihlášení

Ruští trollové před volbami do Kongresu zdokonalili hybridní útoky, varují experti

, čtk,
Ruští trollové před volbami do Kongresu zdokonalili hybridní útoky, varují experti
Zdroj: čtk

Ruští trollové před dnešními volbami do amerického Kongresu šířili extremistické informace a provokovali publikováním zpráv rozdělujících americkou společnost. Ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2016 přitom využívali chytřejší taktiku, aby se vyhnuli mazání účtů na sociálních sítích a zásahům amerických úřadů. Agentuře AP to řekli experti z amerických bezpečnostních složek. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v reakci odmítl obviňování Ruska z vměšování jako prázdné prohlášení.

„Nepředložili nám ani jediný fakt potvrzující naše vměšování do jakýchkoliv voleb či referend, ať v USA, v Katalánsku, v Makedonii či v Černé Hoře,“ prohlásil Lavrov po jednání se svým španělským protějškem Josepem Borrellem. Rusko by si podle něj přálo, aby se vnitropolitická situace v USA po volbách do Kongresu uklidnila a Washington se mohl soustředit na „nějaké pozitivní kroky na mezinárodní scéně“.

Podle dnešní zprávy ministerstva vnitřní bezpečnosti nebyly přímé útoky na volební infrastrukturu v USA zaznamenány. Destrukční informační ofenziva Moskvy ale podle expertů pokračuje a je stále promyšlenější.

„Rozhodně nesložili ruce do klína,“ komentoval hybridní útoky Moskvy Graham Brookie, ředitel Laboratoře pro digitální forenzní výzkum. Rusové se podle něj časem přizpůsobili silnějšímu tlaku amerických úřadů na podchycení nepřátelských vlivových operací.


Přečtěte si také o předvolebních přípravách Facebooku:

Facebook brojí na americké volby. Aktivitu na síti pohlídá „válečný kabinet“

 Facebook, ilustrační foto


Ruská Agentura pro výzkum internetu (AII), která je hlavním motorem hybridních útoků proti USA, podle amerických soudů na operace před prezidentskými volbami v USA v roce 2016 vynaložila 12 milionů dolarů (270 milionů korun). Jen v prvním pololetí letošního roku to bylo už deset milionů.

AII využívá falešné účty na sítích facebook, twitter nebo reddit k šíření politicky zabarvené propagandy se zaměřením na rasové problémy, šíření zbraní a migraci. Instrukce, které ruští trollové dostávají, jsou velmi podrobné, uvádí se v soudních spisech ke kauze Rusky Jeleny Chusjajnovové, údajné hlavní účetní AII obviněné v říjnu v USA ze spiknutí a špionáže.


Čtěte také: Když se kradou volby

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Metodika demagogické propagandy se oproti roku 2016 změnila. Trollové se údajně více vyhýbají úplným výmyslům, které kontrolní personál sociálních sítí snadno zachycuje. Rozvíjejí místo toho témata nastolená americkou krajní levicí či pravicí, takže ruské informační machinace jsou pak věrohodnější a autentičtější.

Prostřednictvím služby Facebook Messenger se Rusové snaží verbovat prostředníky, kteří objednávají politickou reklamu podle ruského zadání. Radikálně naladěné Američany mobilizují k pořádání veřejných demonstrací a protestů. Cílem je podle amerických bezpečnostních analytiků „splynout s davem“ a vyhnout se stále dokonalejším systémům kybernetické obrany USA.

Bezpečnost především: ochrana Zuckerberga stojí Facebook čtvrt miliardy ročně

 Mark Zuckerberg s bodyguardy

Přečtěte si také:

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Trump myslí na rok 2020. Na znovuzvolení už vybral přes 100 milionů dolarů

Trump a umění kšeftu. Kvůli bohatství chtěl podvést i otce

Diskuze