Trump a umění kšeftu. Kvůli bohatství chtěl podvést i otce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump a umění kšeftu. Kvůli bohatství chtěl podvést i otce

,
Trump a umění kšeftu. Kvůli bohatství chtěl podvést i otce
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump vděčí za svůj majetek práci svého otce i jeho schopnosti vodit za nos úřady. Než však otec zemřel, chtěl jej DJT podfouknout.

Sedmnáctého prosince 1990 přejel řeku Hudson newyorský účetní jménem Howard Snyder a s ním šek na 3,35 milionu dolarů. Zamířil do newjerseyského města Atlantic City. Snyder vešel do kasina Trump Castle. Za celý obnos nakoupil žetony; při troše štěstí tak mohl třeba v ruletě vyhrát přes 117 milionů dolarů. Pan Snyder ovšem štěstí nepokoušel. Aniž by vsadil jediný dolar, zase zmizel přes Hudson do New Yorku.

 Donald Trump se svým otcem Fredem

Donald Trump se svým otcem Fredem

Účel celé akce byl jednoduchý. Howard Snyder byl účetní Freda Trumpa, velkého hráče na newyorském developerském trhu a Donaldova otce. Řečenou částku posílal právě Donaldovi, jehož kasino Trump Castle balancovalo na hraně krachu. Blížila se splatnost jeho dluhopisů a synek byl švorc.

Přikrmený obraz

Taková situace je v příkrém rozporu s legendou o megaúspěchu, kterou kolem sebe DJT s otcovou vydatnou pomocí vybudoval. Zato však byla zcela v souladu s běžnou praxí: Donald vymyslel kšeft, Fred mu nejprve půjčil na rozjezd a poté, když podnik přišel na buben, jej z průšvihu vykoupil. Celkem čítala taková otcovská pomoc desítky milionů dolarů, a v tom nepočítáme dědictví.

Proč je to důležité? Protože Trumpa do Bílého domu dostala z velké části pověst zdatného podnikatele. Minulý týden vydal deník The New York Times obsáhlou sérii textů, v níž tuto pověst zkoumal. Zdokumentoval přitom na 100 tisíc stran daňových přiznání, výsledků auditů, soudních svědectví a dalších dokumentů týkajících se původu Trumpova jmění. Muselo jít o jednu z nejrozsáhlejších jednorázových akcí v dějinách žurnalistiky vůbec.


Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

 Donald Trump před svými příznivci


Výsledek je ohromující. S výjimkou obchodu se značkou Trump (televizní show, licencování jména a podobně), jež skutečně náleží Donaldovi, je veškerý s ním spojovaný realitní byznys výsledkem práce jeho otce.

Donald pomáhal otci obejít 55procentní dědickou daň. Fred vynaložil hodně energie na vymýšlení schémat, jimiž by ze svého téměř miliardového developersko-realitního impéria krmil účty svých čtyř potomků – a s nimi samozřejmě zmiňovanou pověst nejoblíbenějšího syna Donalda. „Rozhodně mě v podnikání přerostl,“ tvrdil Fred na přelomu 70. a 80. let, kdy do Donaldových firem sypal miliony dolarů ročně, aby je udržel nad vodou. Jeden z nejpovedenějších fíglů představovala firma All County Building Supply & Maintenance, již vlastnil Donald se sourozenci. Tato firma prodávala předražené vybavení bytů do Fredových domů, což se de facto rovná (opět nezákonnému) daru. Pikantní je, že týmiž vysokými účty pak Fred obhajoval zvyšování nájemného.

Namísto jednoho milionu dolarů, které měl Donald podle vlastních slov dostat od otce jako půjčku, bylo takových milionů přes šedesát. A k tomu 177 dalších milionů, jež DJT získal prodejem impéria po otcově smrti.

Otče, podepiš!

K dokreslení poměrů pak slouží historka, jak se Donald snažil přimět otce k přepsání poslední vůle v jeho (Donaldův) prospěch. Poslal mu dvanáct stránek nepřehledné právničiny se vzkazem, že je třeba „neprodleně podepsat“. To bylo zhruba v době, kdy pan Snyder kupoval za Fredovy miliony Donaldovy žetony.

Fred nepodepsal, ale jeho impérium vydrželo v rodinných rukou jen pět let, než je Donald prodal. Takový byznysmen je dnešní vůdce svobodného světa.

Dále čtěte:

Velvyslankyně USA při OSN Haleyová skončí, oznámil Trump. Chce ji zpět v jiné roli

Trump nám všechny dlužné miliony zaplatí, slibuje starosta New Yorku de Blasio

USA odcházejí z Rady OSN pro lidská práva, vadí jim „zaujatost“ proti Izraeli

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Úleva pro Trumpa. Senát USA potvrdil Kavanaugha jako člena nejvyššího soudu

USA jako Venezuela? Trump zkritizoval demokraty, podle něj chtějí v zemi socialismus

Ohodnoťte tento článek
Diskuze