Facebook brojí na americké volby. Aktivitu na síti pohlídá „válečný kabinet“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Facebook brojí na americké volby. Aktivitu na síti pohlídá „válečný kabinet“

, adk,

Facebook hlásí, že na volby do amerického Kongresu je připraven lépe, než tomu bylo u prezidentských voleb v roce 2016. Provozovatel sociální sítě ve své centrále buduje válečný kabinet, ze kterého bude skupina expertů monitorovat jakoukoliv neobvyklou aktivitu. Volby do Kongresu se ve Spojených státech uskuteční 6. listopadu.

Vytvoření expertního týmu, který má za úkol zabránit zahraničnímu vměšování do kongresových voleb, nařídil šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Chce se tak vyhnout opakování situace z prezidentských voleb v roce 2016, kdy bylo ruskému vlivu vystaveno na 126 milionů Američanů.

Do voleb zbývají dva měsíce a šéf expertní skupiny Samidh Chakrabarti hlásí, že Facebook vše zvládne: „Jsme mnohem efektivnější než dříve,“ řekl Chakrabarti v rozhovoru pro stanici NBC. Právě efektivita je jedním z důvodů, proč v centrále společnosti vzniká válečný kabinet. Z této místnosti bude tým expertů monitorovat předvolební a volební dění a v případě nutnosti rychle zasáhne.

Facebook se v předvolebním období zaměří také na mazání falešných účtů a boj proti šíření fake news. Slibuje transparentnost politické reklamy na svých sociálních sítích. „Během šesti měsíců jsme odhalili, zablokovali a smazali přes miliardu falešných účtů,“ pochlubil se Chakrabarti. Nejsme na to sami, spolupracujeme s vládami po celém světě, dodal. Facebook si také vyměňuje informace s dalšími technologickými firmami, jako je Google nebo Twitter.


Čtěte také: Když se kradou volby

Kuřácký koutek Daniela Deyla


V srpnu Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů, jejichž aktivita byla spojena s Íránem a také s ruskými tajnými službami. Podezřelé účty odhalilo „koordinované neautentické chování“. „Zakazujeme takový druh chování, neboť chceme, aby lidé mohli důvěřovat spojením, která činí na facebooku,“ uvedla společnost. „Nadále pokračujeme ve vyšetřování a to, co víme, jsme sdělili vládám USA a Spojeného království,“ dodal Facebook. Účty měly šířit propagandu ve Spojených státech, Velké Británii, ale také na Blízkém východě.

Za poslední rok firma zdvojnásobila počet členů bezpečnostního týmu na 20 tisíc osob. Kromě analytiků, IT specialistů nebo odborníků na umělou inteligenci zahrnuje toto číslo zejména vysoký počet takzvaných moderátorů obsahu, kteří mají na starost odstraňování příspěvků porušujících zákony nebo pravidla sítě.

Bezpečnost především: ochrana Zuckerberga stojí Facebook čtvrt miliardy ročně

 Mark Zuckerberg s bodyguardy

Dále čtěte:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat

Jak si žije a za co utrácí Mark Zuckerberg


Ohodnoťte tento článek
Diskuze