Rakouská rekonstruovaná vláda padla. Parlament jí vyjádřil nedůvěru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rakouská rekonstruovaná vláda padla. Parlament jí vyjádřil nedůvěru

, čtk,
Rakouská rekonstruovaná vláda padla. Parlament jí vyjádřil nedůvěru
Zdroj: čtk

Rakouský parlament dnes vyslovil nedůvěru vládě kancléře Sebastiana Kurze, který je rovněž předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP). Proti rekonstruovanému kabinetu složenému z lidovců a nestranických odborníků hlasovali podle všeho mimo jiné poslanci za sociální demokracii (SPÖ) a protiimigrační svobodné (FPÖ).

Výsledek hlasování poslanců dnes oznámila místopředsedkyně Národní rady Doris Buresová (SPÖ), aniž upřesnila počty hlasů pro a proti. Podle agentury APA návrh SPÖ na vyslovení nedůvěry Kurzově vládě podpořili kromě socialistů také poslanci FPÖ a opozičního uskupení Jetzt. Proti byli Kurzovi lidovci a také liberální opoziční strana NEOS. Poslanců SPÖ a FPÖ je ve 183členné rakouské Národní radě dohromady 103.

Alpskou republiku nyní k předčasným zářijovým volbám povede dočasný kabinet složený pravděpodobně výhradně z odborníků. Na tahu je nyní prezident Alexander Van der Bellen, který může stávající vládu krátkou dobu ponechat ve funkci, nebo hned pověřit nového kancléře sestavením kabinetu. Jako o možném úřadujícím kancléři se nejčastěji mluví o bývalém eurokomisaři pro zemědělství Franzi Fischlerovi (ÖVP).

Dnešní vyjádření nedůvěry parlamentem bylo vůbec první v rakouských poválečných dějinách. Stalo se tak navzdory historickému úspěchu lidové strany (ÖVP) v nedělních volbách do Evropského parlamentu, v nichž strana získala bezmála 35 procent hlasů. Podle analytiků voliči odmítli lidovce potrestat za to, že 17 měsíců působili ve vládní koalici se svobodnými.

Po roce 1945 hlasoval rakouský parlament o odvolání kabinetu či jednotlivého ministra ve 185 případech, nikdy však návrh nezískal potřebnou většinu.

Rakousko se ocitlo ve vládní krizi po aféře, kterou odstartoval německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský magazín Der Spiegel zveřejněním videa, na němž šéf svobodných a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 hovoří ve vile na Ibize s ženou vydávající se za příbuznou ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování Stracheho strany a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc. Případ začalo vyšetřovat rakouské státní zastupitelství.

Po propuknutí krize Kurz minulý týden nejdřív z vlády propustil ministra vnitra Herberta Kickla, načež z kabinetu odešli i ostatní čtyři ministři z FPÖ. Nahradili je odborníci, ale poloúřednická vláda ovládaná lidovci neměla většinovou podporu v Národní radě.

Opozici Kurzův přechodný kabinet nepřesvědčil. „Jednal ve vlastním zájmu,“ zdůvodňovala dnes v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. Kurze obvinila z „bezuzdné, bezostyšné“ touhy po moci. Největší opoziční strana Kurzovi vytýkala, že během krize opozici prakticky zcela ignoroval.

Kickl dnes Kurze obvinil ze zneužití videa k upevnění své vlastní moci. „Svalil na celou stranu Svobodných vinu za selhání dvou lidí,“ řekl Kickl parlamentu. „Pokusil se těžit z obtížné situace vládního partnera,“ dodal exministr.

Samotný Kurz dnes večer své stoupence na lidovecké Politické akademii ujistil, že lidovci jsou připraveni k hladkému předání moci přechodné vládě a že ať bude přechodná vláda jakákoli, ÖVP ji podpoří. Kurz pochválil práci své dosavadní koaliční vlády a její reformy a vyjádřil politování nad tím, že jedno video poškodilo nejen FPÖ, ale zničilo i celou vládu. FPÖ pak obvinil, že si rychle našla nového koaličního partnera, totiž SPÖ. Své příznivce Kurz vyzval, aby bez zlosti a nenávisti přijali dnešní demokratické rozhodnutí parlamentu. Těm, kteří volali, že „Kurz musí pryč“, dosluhující kancléř vzkázal: „Musím je zklamat, jsem stále tady a zůstanu i nadále.“

Dále čtěte:

Politická krize v Rakousku. Kurz vypověděl koalici s FPÖ, země míří k předčasným volbám

Rakouský vicekancléř Strache zapletený do aféry státních zakázek rezignoval

České podzemí pod Vídní aneb Jak se nenápadná hospoda stala centrem exilového undergroundu

Vládní krize v Rakousku: Za videem stojí vídeňský právník, Strache podal trestní oznámení