Putin státům NATO navrhl moratorium na rozmisťování raket, píše ruský tisk - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Putin státům NATO navrhl moratorium na rozmisťování raket, píše ruský tisk

, čtk,
Putin státům NATO navrhl moratorium na rozmisťování raket, píše ruský tisk
Zdroj: čtk

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal dopis vedoucím představitelům několika desítek zemí, v němž navrhl moratorium na rozmisťování raket středního a krátkého doletu v Evropě a v jiných částech světa. S odvoláním na kremelské diplomaty o tom informoval ruský list Kommersant. Dopis byl podle něj odeslán mimo jiné do všech metropolí členských států Severoatlantické aliance.

Putin reagoval na srpnový zánik rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Smlouva INF pozbyla platnosti, když se z jejího porušování vzájemně obviňovaly Rusko i USA.

Rusko se po zániku smlouvy INF zavázalo, že v Evropě ani v jiných částech světa neumístí své rakety středního a krátkého doletu, pokud tak neučiní Američané. V evropských metropolích ale podle Kommersantu závazek nevzbudil žádné nadšení, protože Moskva podle NATO už takové rakety na svém území má. Z Putinova dopisu, odeslaného minulý čtvrtek, ale vyplývá, že Rusko je ochotno svůj závazek vystavit mezinárodní kontrole.


Přečtěte si esej: 20 let Vladimira Putina

 Ilustrace k eseji 20 let Vladimira Putina


České „ministerstvo zahraničních věcí vnímá dopis s určitým zklamáním, ale zároveň jej chápe jako impuls pro další jednání“, řekl mluvčí Robert Řehák. „Ta jsou v současné situaci nezbytná. Rusko by mělo vyjasnit, zda je připraveno navrhované moratorium na rozmisťování nosičů středního a kratšího doletu v Evropě uplatnit na své již rozmístěné střely SSC-8, kterými dle názoru spojenců samo porušilo smlouvu INF,“ uvedl Řehák. „Rada NATO-Rusko je užitečným rámcem pro dialog i o těchto otázkách. Na udržení dialogu máme zájem,“ dodal.

Putinův dopis kromě členských států NATO dostaly také jiné země, například Čína, napsal Kommersant. Odeslán byl i na adresu šéfky diplomacie Evropské unie Federiky Mogheriniové a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Přečtěte si také:

Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

Rychlá reakce na konec smlouvy INF: Pentagon chce v Asii rozmístit rakety

Rusko chce ukázat svaly. Putin požaduje symetrickou odpověď na test americké střely