Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump - Euro.cz

Přihlášení

Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

, čtk,

Severokorejské zkoušky balistických střel krátkého doletu byly možná v rozporu s rezolucemi OSN, ale neporušily dohodu mezi KLDR a USA. Uvedl to americký prezident Donald Trump s tím, že trojice zkoušek, které KLDR provedla tento a minulý týden, nijak neporušila ujednání, které se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podepsal na summitu v Singapuru.

„Zkouška raket neporušila naši dohodou ze Singapuru, o balistických střelách krátkého doletu jsme ani nediskutovali, když jsme si potřásli rukou,“ uvedl Trump s odkazem na krátké červnové setkání s Kimem v demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou.

Porušuje KLDR dohodu s USA?

„Předseda Kim mě nechce zklamat porušením důvěry, v sázce je pro Severní Koreu příliš mnoho, co může získat – možnosti země pod vedením Kim Čong-una jsou neomezené,“ napsal šéf Bílého domu. Poznamenal, že Kim má skvělou a krásnou vizi budoucnosti své země, kterou mu Trump jako prezident může pomoci uskutečnit. V sérii dnešních tweetů se pak šéf Bílého domu označil za Kimova přítele.

Severokorejský diktátor minulý týden označil raketový test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry. Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory Trumpově snaze stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit však není na obzoru.

Trump s Kimem se dosud sešli dvakrát. Poprvé jednali loni v červnu v Singapuru, kde severokorejský vůdce prohlásil, že jeho země je ochotná vzdát se jaderných zbraní, žádná konkrétní opatření ale dohodnuta nebyla. Na singapurský summit letos v únoru navázalo setkání v Hanoji, které ale skončilo předčasně bez jakýchkoli závěrů.

Válka na dohled: komu slouží útoky na tankery v Ománském zálivu

 Japonský tanker Kokuka Courageous poškodila nejspíš mina, a to právě v době, kdy v Íránu jednal japonský premiér Šinzó Abe. USA z útoku obvinily Írán.

Dále čtěte:

Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii

Reakce na spory s Íránem: USA vyšlou na Blízký východ dalších tisíc vojáků

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

Trump vyhrocuje spor s Íránem. Pohrozil mu zničením

KLDR odpálila dvě rakety. Dopadly do moře, tvrdí Jihokorejci

Diskuze