Pravé křídlo: Do politiky se vrací exministr Tlustý i další veteráni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pravé křídlo: Do politiky se vrací exministr Tlustý i další veteráni

,
Pravé křídlo: Do politiky se vrací exministr Tlustý i další veteráni
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Nová pravicová formace chce do podzimních senátních voleb vyslat až 27 kandidátů. Mezi nimi například bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého, bývalého europoslance Jiřího Paynea nebo šéfa strany Česká pravice Michala Simkaniče.

Do stylového baru Magister Kelley v pražských Nuslích se během pozdního odpoledne trousí první hosté. Mezi milovníky alkoholové alchymie vyčnívá trojice známých tváří. Na první pohled je ale poznají jen političtí pamětníci. Někdejší ministr financí a místopředseda ODS Vlastimil Tlustý patřil svého času mezi nejvlivnější postavy tohoto státu. Jiří Payne byl pravicovou stálicí v Poslanecké sněmovně už od devadesátých let. A Michal Simkanič je dlouhodobým šéfem neparlamentní strany Česká pravice. Nejvíce se proslavil v roce 2005, když spálil směnku hrající důležitou roli v případu půjčky tehdejšího premiéra Stanislava Grosse na byt, kvůli němuž nakonec šéf vlády rezignoval.

Tito tři političtí veteráni se pravidelně scházejí právě v této nuselské hospůdce a plánují svou politickou budoucnost. Chtějí oslovit voliče už při podzimních senátních volbách. Původním plánem bylo dokonce obsadit všech 27 senátních obvodů svými kandidáty, ale nakonec budou rádi, když postaví své lidi alespoň někde. Ani sám Tlustý dosud podle svých slov není úplně rozhodnutý, zda se bude v říjnu ucházet o hlasy voličů. Ale vše k tomu směřuje. Uspět chtějí tito političtí důchodci s radikálním konzervativním programem a také s určitou nostalgií k devadesátým letům.

„Úplně všechny současné politické subjekty se distancují od událostí a reforem devadesátých let, tak je důležité, aby se k tomu někdo přihlásil,“ říká hrdě Tlustý. Podzimní volby jsou podle něj první příležitostí, kdy se „nějaké vyprofilované osobnosti z devadesátých let“ mohou do…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?

Chci se stát předplatitelem

Délka předplatného  • 47x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě

Způsob platby


Kam doručíme časopis?

Doručovací údaje

Fakturační údaje

Firemní údaje