Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Poslanec za 18. století. Mayovou by v čele Británie mohl nahradit Rees-Mogg

Daniel Deyl 06. října 2018, 08:04  -  Daniel Deyl
06. října 2018, 08:04

Nečekaným favoritem bookmakerů na nástupce Theresy Mayové v čele britské vlády je arcikonzervativec Jacob Rees-Mogg.

Na hrabství Somerset na jihozápadě Anglie je radost pohledět. Mírně zvlněná krajina s potoky a říčkami, louky pečlivě rozdělené zídkami a remízky lákají k projížďce na koni. Nebo v bentley; těch je tu také hodně. Máte pocit, že před některý z panských domů musí každou chvíli vylézt Bertie Wooster s komorníkem Jeevesem, předchůdcem českého Saturnina.

Pokud vás taková myšlenka přepadne v městečku Farrington Gurney, může se vám snadno vyplnit. Postava, která jako by z románu P. G. Wodehouse zrovna vypadla, se tam zhusta prochází po zahradě památkově chráněného alžbětinského domu jménem Gournay Court v doprovodu dětí a chůvy. Hubený téměř padesátník s brýlemi a mírným úsměvem na tváři je za všech okolností kvidění v perfektně padnoucím trojdílném obleku z proslulých krejčovství na londýnské Savile Row. Stejně bezchybnou královskou angličtinou se baví s ratolestmi i kolemjdoucími. Seznamte se: ctihodný pan Jacob Rees-Mogg, poslanec Konzervativní strany za severovýchodní Somerset. Nikdy nezvyšuje hlas a je vždy zdvořilý, jak se na tu veškerou ambaláž sluší; utrousí-li tu a tam ironickou poznámku, jde takřka bez výjimky na jeho účet.

Důležitý žralok

Nenechte se mýlit. Rees-Mogg je žralok, cílevědomý politický hráč, daleko nebezpečnější a potenciálně významnější než jeho mírumilovná edwardiánská fasáda i relativně nízké postavení v partajní hierarchii prozrazují. Ačkoli je pouze řadovým poslancem, v srpnu se vyhoupl do čela bookmakerských žebříčků potenciálních nástupců Theresy Mayové v čele Konzervativní strany. Pokud by změna proběhla před volbami (musejí se uskutečnit nejpozději v roce 2022), stal by se Rees-Mogg automaticky ministerským předsedou. Ta představa jde leckomu proti srsti.

Nejde jen o to, že patří k tvrdému jádru konzervativců, kteří požadují „tvrdý“ (on sám raději říká „čistý“) brexit. Takový názor není mezi toryi docela ojedinělý; ojedinělá je jeho výstřednost. Vystupování Jacoba Reese-Mogga staví na hlavu veškerá pravidla britského veřejného života posledních dvaceti let.

Prvním z nich je, že politik - a konzervativec zejména - nesmí být „tofi“, tedy pocházet z horních deseti tisíc. A když už se to stane, jako byl případ předloni odstoupivšího ministerského předsedy Davida Camerona, je třeba to co nejpečlivěji maskovat. Právě Cameron kvůli tomu například pozastavil své členství v luxusních klubech (a po odchodu z funkce je zase obnovil).

Rees-Mogg to bere z druhého konce. Když poprvé v osmadvaceti letech kandidoval do parlamentu v chudém skotském Fife, jezdil podle legendy za voliči ve svém bentleym, což mu mnoho popularity nevyneslo. Po studiích nastoupil do investiční banky rodiny Rothschildů, ve flnančnictví pokračoval ve firmě Lloyd George Management (dnes součást Bank of Montreal) a v roce 2007 spoluzaložil Somerset Capital Management. Firma spravuje majetek v hodnotě zhruba sedmi miliard liber. Ačkoli Rees-Mogg po vstupu do parlamentu už není ve vedení této společnosti, stále vlastní partnerský podíl a pobírá plat ve výši 144 tisíc liber. Jeho jmění odhadují média na 100 milionů liber.

Eton a Oxford

Další kontroverzní známkou smetánky jsou elitní školy. Střední vzdělání z Etonu a univerzitní z Oxfordu či Cambridge je vstupenkou do nejlepších kruhů - ale právě tak představují pro konzervativní politiky nebezpečí, že budou vnímání jako „odtržení od reality“. Za Cameronova působení dokonce strana uvažovala, že kandidáty s tituly z Oxfordu a Cambridge bude vyřazovat. Rees-Mogg, jenž absolvoval Eton a Oxford, byl prvním, kdo se postavil proti.

Právě tak byl proti snaze cameronovských „modernizátorů“ strany obsazovat parlamentní kandidátky barevnými uchazeči. „Tahle země je z 95 procent bělošská“ říkal, „kandidátky to přece nemohou zcela ignorovat.“ Tušíme, že levici s takovými názory k srdci zrovna nepřirostl.


Mayová to má nahnuté. Ministři prý chtějí její odchod ihned po brexitu


Co hůř, JRM je náruživě praktikující katolík (což pomáhá vysvětlit jeho šest dětí). Staví se proti potratům, ato iv případě incestního znásilnění; jedinou výjimkou je ohrožení života matky. Kdyby byl u moci, změnil by tedy stávající liberální zákony stran potratů, ptali se novináři. „Důležité je, co si myslí společnost,“ odpověděl Rees-Mogg, „Já osobně mám za to, že je obrovská tragédie, že jsme v roce 2016 měli sto devadesát tisíc potratů. Ale pokud si společnost svou drtivou většinou myslí, že je to tak správně, nevidím, čemu by změna zákona pomohla.“ Homosexuálním párům přeje děti (,to je vždycky nádherná zpráva“), ale nikoli manželství. „Manželství je svatá věc, a ve věcech svatých respektuji víc Písmo než parlament,“ odpověděl JRM.

Z neochoty chovat se moderněji si Rees-Mogg udělal reklamu zdarma. „Víte, že se o vás mluví jako o poslanci za osmnácté století?“ ptala se jej televize ITV. „Nikdy bych neřekl, že mě budou považovat za tak moderního,“ odpověděl JRM.

Ofenzíva online

Při sebeprezentaci mu pomáhá fakt, že je mimořádně schopným diskutérem. Když byla v televizi řeč o letištním hluku, řekl JRM, že nějakou dobu žil nedaleko letiště a hluk ho nerušil. „Myslíte, když jste byl v Etonu?“ zeptal se trochu zlomyslně veterán BBC David Dimbleby, aby poukázal na privilegovanou pozici JRM. „Ano, zcela správně,“odpověděl mile Rees-Mogg. „Studoval jsem tam s vaším synem,“ zasadil přes stůl dvojí úder, aniž by mu z tváře zmizel úsměv.

Nad svými ambicemi Rees-Mogg jen mávne rukou. „Nechci být ani ministerským předsedou, ani nechci žádnou jinou kabinetní funkci. Koneckonců, když to někdo ministerské předsedkyni nedávno navrhl, hihňala se při té představě tak dlouho, že to moje matka považovala za netaktní,“ napsal jindy pro Daily Telegraph.

Rees-Mogg umí pravidla hry o nejvyšší místa respektovat a hraje s kartami těsně u těla. Začátkem srpna nicméně dorazil mnoha lokálním toryovským aktivistům facebookový vzkaz následujícího znění: „Ahoj XXX, jsem zakladatel kampaně nazvané Ready for Rees-Mogg. Zastáváme názor, že Jacob Rees-Mogg by měl být šéfem Konzervativní strany. Máme 22 tisíc příznivců, s nimiž komunikujeme e-mailem, osm tisíc lajků na Facebooku a na 700 dobrovolníků…“


Johnson jde proti Mayové. Vyzval konzervativce, aby odmítli plán brexitu


Vychází najevo, že příznivci JRM jsou na sociálních médiích jako doma. Existuje online hnutí Moggmentum (jež kopíruje Momentum opozičního předáka Jeremyho Corbyna), Společnost pro docenění Jacoba Reese-Mogga a několik dalších podobných projektů, jež se pohybují napříč Twitterem, Instagramem i YouTubem; na Facebooku mají celkem přes 45 tisíc lajků.

To naznačuje, že Jacob Rees-Mogg opravdu přešel do ofenzivy aže je dobře připraven. Letitý komentátor londýnských Timesů (jimž jednu dobu šéfoval i William Rees-Mogg, Jacobův otec) a někdejší poslanec Matthew Parris, píše, že je to boj o duši Konzervativní strany. „Mluví se o konci konzervativců a rozpadu na dvě strany, jednu silně napravo a jednu centristickou. Všichni, kdo takový vývoj Konzervativní straně přejí, by se měli modlit, aby se do jejího čela dostal Jacob Rees-Mogg.“

Přečtěte si také:

Mayová byla v Salcburku ponížena a je v defenzivě, píše britský tisk

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Bankéři v City balí kufry. Nejvíce jich míří do Frankfurtu

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech


Čtěte také

Události  Zpracování plastových lahví

Systém funguje. Osm z deseti PET lahví končí v Česku ve sběru

Osm z deseti PET lahví uvedených na trh končí v Česku ve sběru. Zálohovací systém PET…

před 1 hodinou

 Interiér elektrického konceptu Vision iV

Elektrický koncept Škoda Vision iV naznačuje, jak bude vypadat interiér Škodovek

Škoda zveřejnila první skicu naznačující interiér nového elektrického konceptu Vision iV.…

před 2 hodinami

 O2, T-Mobile a Vodafone

Komentář: Neomezená data v mobilu nebudú. Nikdy, nech si to všichni zapamatují

Tuzemská trojka operátorů nemá v nabídce neomezené mobilní datové balíčky, T-Mobile a…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
Jak se nenechat při nakupování napálit
O kolik se v roce 2019 zvýší příspěvek na péči?
Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
Auta
Čtvrtou karosářskou variantou Ceedu bude crossover.…
Jak ověřit VIN u ojetiny? Lze to i zdarma, ale detailní kontrola něco stojí
Rychlý test Audi A6 40 TDI (2.0 TDI Evo): Je lepší než šestiválec. Fakticky!
Opravdu chce EU povinný omezovač rychlosti v autech? Nebude to tak horké
Aston Martin přidá do nabídky levnějšího a praktičtějšího sourozence modelu Valkyrie
Technologie
USA, neUSA. Němci nemají s Huawei problém a chtějí jej pustit do 5G
Přichází Snapdragon X55, internet v mobilu zrychlí na 7 Gb/s
Unikly všechny procesory Intel Core 9. generace: i5, i3 s turbem, bude i Pentium bez GPU
Xiaomi krade pozornost Samsungu. Představil nabušený Mi 9 a výhodný Mi 9 SE
Dlouhé seznamy vyřešených potíží. Microsoft opravuje Windows 10 verze 1709 a 1803
Hry pro příležitostné hráče