Jacob Rees-Mogg
Jacob Rees-Mogg
Autor: Profimedia.cz

Poslanec za 18. století. Mayovou by v čele Británie mohl nahradit Rees-Mogg

Daniel Deyl 06. října 2018, 08:04  -  Daniel Deyl
 Jacob Rees-Mogg
Jacob Rees-Mogg
Autor: Profimedia.cz
06. října 2018, 08:04

Nečekaným favoritem bookmakerů na nástupce Theresy Mayové v čele britské vlády je arcikonzervativec Jacob Rees-Mogg.

Na hrabství Somerset na jihozápadě Anglie je radost pohledět. Mírně zvlněná krajina s potoky a říčkami, louky pečlivě rozdělené zídkami a remízky lákají k projížďce na koni. Nebo v bentley; těch je tu také hodně. Máte pocit, že před některý z panských domů musí každou chvíli vylézt Bertie Wooster s komorníkem Jeevesem, předchůdcem českého Saturnina.

Pokud vás taková myšlenka přepadne v městečku Farrington Gurney, může se vám snadno vyplnit. Postava, která jako by z románu P. G. Wodehouse zrovna vypadla, se tam zhusta prochází po zahradě památkově chráněného alžbětinského domu jménem Gournay Court v doprovodu dětí a chůvy. Hubený téměř padesátník s brýlemi a mírným úsměvem na tváři je za všech okolností kvidění v perfektně padnoucím trojdílném obleku z proslulých krejčovství na londýnské Savile Row. Stejně bezchybnou královskou angličtinou se baví s ratolestmi i kolemjdoucími. Seznamte se: ctihodný pan Jacob Rees-Mogg, poslanec Konzervativní strany za severovýchodní Somerset. Nikdy nezvyšuje hlas a je vždy zdvořilý, jak se na tu veškerou ambaláž sluší; utrousí-li tu a tam ironickou poznámku, jde takřka bez výjimky na jeho účet.

Důležitý žralok

Nenechte se mýlit. Rees-Mogg je žralok, cílevědomý politický hráč, daleko nebezpečnější a potenciálně významnější než jeho mírumilovná edwardiánská fasáda i relativně nízké postavení v partajní hierarchii prozrazují. Ačkoli je pouze řadovým poslancem, v srpnu se vyhoupl do čela bookmakerských žebříčků potenciálních nástupců Theresy Mayové v čele Konzervativní strany. Pokud by změna proběhla před volbami (musejí se uskutečnit nejpozději v roce 2022), stal by se Rees-Mogg automaticky ministerským předsedou. Ta představa jde leckomu proti srsti.

Nejde jen o to, že patří k tvrdému jádru konzervativců, kteří požadují „tvrdý“ (on sám raději říká „čistý“) brexit. Takový názor není mezi toryi docela ojedinělý; ojedinělá je jeho výstřednost. Vystupování Jacoba Reese-Mogga staví na hlavu veškerá pravidla britského veřejného života posledních dvaceti let.

Kandidáti na britského premiéra po Therese Mayové ( Autor: Euro )

Prvním z nich je, že politik - a konzervativec zejména - nesmí být „tofi“, tedy pocházet z horních deseti tisíc. A když už se to stane, jako byl případ předloni odstoupivšího ministerského předsedy Davida Camerona, je třeba to co nejpečlivěji maskovat. Právě Cameron kvůli tomu například pozastavil své členství v luxusních klubech (a po odchodu z funkce je zase obnovil).

Rees-Mogg to bere z druhého konce. Když poprvé v osmadvaceti letech kandidoval do parlamentu v chudém skotském Fife, jezdil podle legendy za voliči ve svém bentleym, což mu mnoho popularity nevyneslo. Po studiích nastoupil do investiční banky rodiny Rothschildů, ve flnančnictví pokračoval ve firmě Lloyd George Management (dnes součást Bank of Montreal) a v roce 2007 spoluzaložil Somerset Capital Management. Firma spravuje majetek v hodnotě zhruba sedmi miliard liber. Ačkoli Rees-Mogg po vstupu do parlamentu už není ve vedení této společnosti, stále vlastní partnerský podíl a pobírá plat ve výši 144 tisíc liber. Jeho jmění odhadují média na 100 milionů liber.

Eton a Oxford

Další kontroverzní známkou smetánky jsou elitní školy. Střední vzdělání z Etonu a univerzitní z Oxfordu či Cambridge je vstupenkou do nejlepších kruhů - ale právě tak představují pro konzervativní politiky nebezpečí, že budou vnímání jako „odtržení od reality“. Za Cameronova působení dokonce strana uvažovala, že kandidáty s tituly z Oxfordu a Cambridge bude vyřazovat. Rees-Mogg, jenž absolvoval Eton a Oxford, byl prvním, kdo se postavil proti.

Právě tak byl proti snaze cameronovských „modernizátorů“ strany obsazovat parlamentní kandidátky barevnými uchazeči. „Tahle země je z 95 procent bělošská“ říkal, „kandidátky to přece nemohou zcela ignorovat.“ Tušíme, že levici s takovými názory k srdci zrovna nepřirostl.


Mayová to má nahnuté. Ministři prý chtějí její odchod ihned po brexitu


Co hůř, JRM je náruživě praktikující katolík (což pomáhá vysvětlit jeho šest dětí). Staví se proti potratům, ato iv případě incestního znásilnění; jedinou výjimkou je ohrožení života matky. Kdyby byl u moci, změnil by tedy stávající liberální zákony stran potratů, ptali se novináři. „Důležité je, co si myslí společnost,“ odpověděl Rees-Mogg, „Já osobně mám za to, že je obrovská tragédie, že jsme v roce 2016 měli sto devadesát tisíc potratů. Ale pokud si společnost svou drtivou většinou myslí, že je to tak správně, nevidím, čemu by změna zákona pomohla.“ Homosexuálním párům přeje děti (,to je vždycky nádherná zpráva“), ale nikoli manželství. „Manželství je svatá věc, a ve věcech svatých respektuji víc Písmo než parlament,“ odpověděl JRM.

Z neochoty chovat se moderněji si Rees-Mogg udělal reklamu zdarma. „Víte, že se o vás mluví jako o poslanci za osmnácté století?“ ptala se jej televize ITV. „Nikdy bych neřekl, že mě budou považovat za tak moderního,“ odpověděl JRM.

Ofenzíva online

Při sebeprezentaci mu pomáhá fakt, že je mimořádně schopným diskutérem. Když byla v televizi řeč o letištním hluku, řekl JRM, že nějakou dobu žil nedaleko letiště a hluk ho nerušil. „Myslíte, když jste byl v Etonu?“ zeptal se trochu zlomyslně veterán BBC David Dimbleby, aby poukázal na privilegovanou pozici JRM. „Ano, zcela správně,“odpověděl mile Rees-Mogg. „Studoval jsem tam s vaším synem,“ zasadil přes stůl dvojí úder, aniž by mu z tváře zmizel úsměv.

Nad svými ambicemi Rees-Mogg jen mávne rukou. „Nechci být ani ministerským předsedou, ani nechci žádnou jinou kabinetní funkci. Koneckonců, když to někdo ministerské předsedkyni nedávno navrhl, hihňala se při té představě tak dlouho, že to moje matka považovala za netaktní,“ napsal jindy pro Daily Telegraph.

Rees-Mogg umí pravidla hry o nejvyšší místa respektovat a hraje s kartami těsně u těla. Začátkem srpna nicméně dorazil mnoha lokálním toryovským aktivistům facebookový vzkaz následujícího znění: „Ahoj XXX, jsem zakladatel kampaně nazvané Ready for Rees-Mogg. Zastáváme názor, že Jacob Rees-Mogg by měl být šéfem Konzervativní strany. Máme 22 tisíc příznivců, s nimiž komunikujeme e-mailem, osm tisíc lajků na Facebooku a na 700 dobrovolníků…“


Johnson jde proti Mayové. Vyzval konzervativce, aby odmítli plán brexitu


Vychází najevo, že příznivci JRM jsou na sociálních médiích jako doma. Existuje online hnutí Moggmentum (jež kopíruje Momentum opozičního předáka Jeremyho Corbyna), Společnost pro docenění Jacoba Reese-Mogga a několik dalších podobných projektů, jež se pohybují napříč Twitterem, Instagramem i YouTubem; na Facebooku mají celkem přes 45 tisíc lajků.

To naznačuje, že Jacob Rees-Mogg opravdu přešel do ofenzivy aže je dobře připraven. Letitý komentátor londýnských Timesů (jimž jednu dobu šéfoval i William Rees-Mogg, Jacobův otec) a někdejší poslanec Matthew Parris, píše, že je to boj o duši Konzervativní strany. „Mluví se o konci konzervativců a rozpadu na dvě strany, jednu silně napravo a jednu centristickou. Všichni, kdo takový vývoj Konzervativní straně přejí, by se měli modlit, aby se do jejího čela dostal Jacob Rees-Mogg.“

Přečtěte si také:

Mayová byla v Salcburku ponížena a je v defenzivě, píše britský tisk

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Bankéři v City balí kufry. Nejvíce jich míří do Frankfurtu

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech


Čtěte také

Události  Jaroslav Barták u soudu

Lékař Barták dostal za plánování vražd a vydírání tři roky vězení

Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka…

před 3 hodinami

 Čeští vojáci - ilustrační fotografie

Česko zaspalo, musí začít masivně zbrojit, tvrdí Babiš

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl…

před 3 hodinami

ilustrační foto

Rozdupaní lososi. Tajné video odhalilo kruté zacházení s rybami v kanadském velkochovu

Pracovníci kanadské firmy Cooke Seafood v amerických sádkách zbytečně krutě zabíjeli…

před 3 hodinami

 Andrej Babiš

Glosa: Proč nejste v Sýrii? vynadal Babiš vojákům. Neposlal jste nás tam

Premiér Andrej Babiš vyčinil generalitě, proč Česká republika nevyslala své vojáky, aby…

před 3 hodinami

 Premiér Andrej Babiš

Babišův fond poprvé v zisku. Hartenberg Holding vydělal 489 milionů

Private equity fond ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše se vůbec poprvé od svého…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
Srovnání spořicích účtů, kam vložit peníze?
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče