Menu Zavřít

Bankéři v City balí kufry. Nejvíce jich míří do Frankfurtu

25. 9. 2018
Autor: CC0 via Pixabay

Londýnské banky kvůli brexitu přesouvají stále větší část svých aktivit na kontinent. Nejvíce je láká Frankfurt nad Mohanem, až s odstupem následuje Paříž, Dublin a Lucemburk.

Když se Britové před dvěma lety vyslovili pro odchod z Evropské unie, okamžitě odstartovaly spekulace, kdo nahradí Londýn na pozici evropské finanční metropole číslo jedna. I v pražských finančních kruzích tehdy zazněla opatrná přání, že ani Česká republika by nemusela být pro peněžní giganty úplně nezajímavá. Ukazuje se však, že šlo jen o nepodložené touhy. Banky se totiž podle očekávání stěhují do Frankfurtu.

Vyplývá to z aktuální studie Hesensko-Durynské zemské banky Helaba. Ta se zabývala pohybem takzvaných „brexit bank“, tedy finančních institucí, které kvůli odchodu z unie přesouvají z Británie na kontinent část svých aktivit a posilují tamní pobočky.

Banka upozorňuje, že Londýn statut nejatraktivnější finanční metropole Evropy stále ještě neztratil. Kontinentální města však náskok kvůli brexitu rychle dotahují. Na špici je přitom právě Frankfurt. Ve městě nad Mohanem napočítali analytici Helaba celkem 25 institucí, které se tam postupně přesouvají z Londýna.


Čtěte také:

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

 Londýn, ilustrační foto


Teprve minulý týden oznámila například švýcarská UBS, že si německé město zvolila za svou novou evropskou základnu pro případ nekontrolovaného brexitu. S tímto scénářem přitom banka v současné fázi vyjednávání už počítá. Pro Bloomberg to řekl šéf UBS Sergio Ermotti.

K dalším bankovním domům patří Barclays, Goldman Sachs, J.P. Morgan či Credit Suisse. V jejích frankfurtských kancelářích do konce loňského roku vzniklo 2500 nových pracovních míst. Podle odhadů jich bude do roku 2020 až osm tisíc. Přesuny rozhýbaly frankfurtský trh s kancelářskými nemovitostmi, oproti tomu volné byty se ve městě začínají stávat nedostatkovým zbožím.

Pro Paříž, která v žebříčku skončila druhá v pořadí, se rozhodlo výrazně méně finančních institucí opouštějících londýnské City. Studie Helaba jich uvádí devět. Následuje Dublin a Lucemburk s šesti a Amsterdam s pěti finančními domy. Přesuny směřují i do dalších měst, pětice zmíněných však má vysoký náskok.

Helaba si také všímá, že zatímco německé metropole láká především banky jako takové, pojišťovny a fondy preferují spíše irské či lucemburské hlavní město.

EBF24

Čtěte také:

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejvyšší anglická fotbalová soutěž Premier League, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).