Jedna z nejtragičtějších evropských epizod. Okupaci připomínají i Juncker a Tusk - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jedna z nejtragičtějších evropských epizod. Okupaci připomínají i Juncker a Tusk

, čtk,
Jedna z nejtragičtějších evropských epizod. Okupaci připomínají i Juncker a Tusk
Zdroj: čtk

Touha po svobodě a demokracii přežila i vpád vojsk Varšavské smlouvy a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu. V den 50. výročí invaze v Československu to na twitter napsal předseda Evropské rady Donald Tusk. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v prohlášení označil konec pražského jara za jednu z nejtragičtějších epizod v dějinách novodobé Evropy.

„Před padesáti lety sovětská invaze do Československa zlikvidovala pražské jaro. Ale touha po svobodě a demokracii přežila a je jádrem toho, co dnes spojuje Evropu,“ napsal Tusk.

„Při tomto výročí si připomínáme tragickou ztrátu životů a vzdáváme hold odvaze a hrdinství těch – a mnozí z nich byli studenti, – kteří vzdorně stanuli před tanky a zbraněmi,“ uvedl Juncker. Podle předsedy EK je ale dnes také na místě připomenout si, že za svobodu a dodržování lidských práv je potřeba bojovat každý den.

Podle předsedy Evropského parlamentu Antonia Tajaniho je „tragédie“ srpnové okupace připomínkou obzvláště pro mladé lidi, že svoboda není samozřejmostí a že neexistuje alternativa k jednotné a úspěšné Evropě. Šéf Evropské lidové strany Manfred Weber dnes přidal na twitter příspěvky v češtině i slovenštině. „Vzpomeňme s úctou na oběti této smutné události a na ty, kterým následná normalizace zničila životy. A nepřipusťme zlehčování a překrucování historie,“ napsal.

Pohled na sovětský tank před svým domem označila za jednu ze svých nejstarších vzpomínek česká eurokomisařka Věra Jourová. “…ovlivní vás to na celý život. Proto považuji obranu demokracie za největší úkol pro nás pro všechny: Čechy, Slováky, Evropany,“ uvedla na twitteru.

„Na den přesně před 50 lety Rudá armáda rozdrtila naděje Čechů a Slováků, kteří hledali svobodu a demokracii. Evropané musejí nyní stát při sobě a odmítnout novou vlnu autoritářského vlivu, který znovu podkopává naši společnost,“ napsal na twitteru belgický europoslanec a bývalý premiér Guy Verhofstadt, který zároveň vede v Evropském parlamentu Alianci liberálů a demokratů pro Evropu.

Rakouský kancléř Kurz: Svoboda a demokracie vyžadují aktivní ochranu
Demokracie a svoboda myšlení vyžadují i v dnešní Evropě naši aktivní ochranu. V prohlášení k 50. výročí násilného ukončení pražského jara to uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podle prezidenta Alexandera Van der Bellena konečné vítězství idejí pražského jara o 20 let později ukazuje, že „stojí za to za svobodu a evropské hodnoty bojovat“.

„Dnes je tomu 50 let, co pražské jaro krvavě potlačila vojska Varšavské smlouvy. Naši čeští a slovenští sousedé pokojně požadovali reformy,“ uvedl Kurz v prohlášení zveřejněném na twitteru.

„Stovky lidí zaplatily svým životem, tisíce uprchly, částečně i do Rakouska. Jim patří naše vzpomínka,“ zdůraznil kancléř při příležitosti 50. výročí vpádu okupačních vojsk do Československa.

„Události roku 1968 jsou ale také připomenutím, že demokracie a svoboda projevu v Evropě vyžadují i dnes naši aktivní ochranu,“ uzavřel šéf rakouské vlády.

Podle prezidenta Van der Bellena se Československo pražským jarem hlásilo o návrat do svobodné Evropy, než byl tento experiment 21. srpna 1968 brutálně převálcován tanky. „Ideje pražského jara (ale) žily dál a o 20 let později vedly ke zvratu v evropských dějinách. Zvratu, který ukázal, že stojí za to za svobodu a evropské hodnoty bojovat,“ napsal rakouský prezident na twitteru.

Přečtěte si:

Pieta před rozhlasem: lidé vypískali Babiše

 Andrej Babiš před budovou ČRo při 50. výročí okupace

Dále čtěte:

Pražské jaro zosnovaly USA, vstup vojsk byl na Dubčekovu žádost, píše ruský komentátor

Okupace byla vyvrcholením politiky útisku SSSR, říká Merkelová. Vyzdvihla statečné Čechoslováky

Esej: Bez výsad velkých

Praha 1 si připomíná 100 let republiky ve velkém stylu

Zakázané město: jizvy z okupace se dosud nezhojily

Komentář: Němý prezident, vzor 1968

Komentář: Ruští okupanti včera a dnes

Ondřej Stratilík