Esej: Transatlantická havárie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Transatlantická havárie

,
Esej: Transatlantická havárie
Zdroj: Richard Cortés

Vzestup Donalda Trumpa i Andreje Babiše odstartovala finanční krize.

Na konci března 2009 vystoupil v Evropském parlamentu s plamenným projevem český premiér a tehdy i předseda Rady Evropské unie Mirek Topolánek. Kritizoval záchranná opatření Spojených států a především masivní injekce do finančního sektoru ve stovkách miliard dolarů.

USA podle něho opakovaly chyby z 30. let: obří pomoc krachujícím firmám a protekcionistická opatření. „Všechny tyhle kroky a jejich kombinace, a co hůř iniciativa za jejich permanentní ustanovení jsou cestou do pekel,“ hřímal Topolánek, podle něhož byla situace na starém kontinentu radikálně odlišná. „Bohatství evropských států působí jako automatický stabilizátor, který udržuje útraty spotřebitelů i v propadu. To znamená, že Evropa nepotřebuje tak velké finanční stimuly jako USA, kde nemají takový systém sociální podpory,“ dodal český premiér.

Topolánek se nemohl mýlit víc. Ale v Evropě to ještě nikdo nevěděl. Pro obrovský stimulační balíček se vyslovoval jen britský premiér Gordon Brown, který si byl dobře vědom, jak finanční krize zasáhla londýnské finanční centrum. Evropané ještě žili v přesvědčení, že krize se jich netýká.

První globální

Tehdejší situace sváděla k tomu považovat finanční krizi pouze za americký problém, protože ve Spojených státech měla svůj původ. Hrála v tom zřejmě roli i jistá škodolibost, že americkou mocnost konečně dohnaly její vlastní ekonomické hříchy. Tyto hříchy, za které Evropa považovala hlavně vysoké schodky státního rozpočtu a obchodní deficity, však nebyly hybatelem událostí. Navíc krize londýnského finančního centra Evropany jen utvrzovala v tom, že vina za krizi není na jejich straně.

Jak přesvědčivě dokládá v obsáhlé a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?