Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

ČSSD obětovala Pocheho. Na ministra zahraničí navrhuje náměstka Petříčka

18. září, 17:14 - čtk, red
18. září, 17:14

Sociální demokracie navrhne do funkce ministra zahraničních věcí dosavadního náměstka Tomáše Petříčka (ČSSD), který dříve dělal asistenta europoslanci a původnímu kandidátovi na funkci Miroslavu Pochemu (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že nominaci Petříčka na ministra akceptuje. Týdeník Euro již dříve informoval, že Petříček před volbami do Europarlamentu v roce 2014 daroval ČSSD 310 tisíc korun, více než jeho šéf Poche.

ČSSD tímto krokem ustoupila ve sporu o nominaci europoslance Miroslava Pocheho, kterého do čela ministerstva zahraničí odmítl v červnu jmenovat prezident Miloš Zeman.

Předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček zopakoval, že ČSSD nezavinila situaci, kdy sám musel vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra. Předseda ČSSD původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnosti nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako „průchodné a adekvátní“.

„Je to vynikající volba. Pan Petříček je vzdělaný a manažersky zdatný člověk, je to velmi dobrá volba,“ uvedl Poche. Dodal, že jde o Hamáčkův výběr, ale on o něm věděl.


Petříček před volbami do Europarlementu v roce 2014 daroval ČSSD 310 tisíc korun. Přečtěte si více:

Dělníci zákulisí. Kdo pracuje na volebním úspěchu stran?


„Jsem potěšen důvěrou ČSSD v mou osobu a děkuji za nominaci na ministra zahraničí,“ řekl Petříček. „V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci,“ dodal s tím, že se do té doby nebude k věci více vyjadřovat

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. „Mají spolu naplánováno pravidelné setkání, které se uskuteční ve večerních hodinách 2. října na zámku v Lánech, kdy bude příležitost pečlivě a v klidu všechny záležitosti probrat,“ uvedl mluvčí.

Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.


Čtěte komentář: Díky, Poche


Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem. Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.

Opozice: Petříček nemá dost politických zkušeností

Opoziční politici poukazují na fakt, že Petříček nemá dostatek politických zkušeností. „Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a (předseda ČSSD) Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Žádné překvapení. Od počátku bylo zřejmé, že to bude ČSSD, kdo ve sporu o ministra zahraničí s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem ustoupí. Je to jeden z dalších políčků pro sociální demokracii, a zcela určitě ne poslední,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na tiskové konferenci doplnil, že Petříček nemá zkušenosti z exekutivy, a proto reálným ministrem zahraničí bude Babiš. ČSSD podle něj nevybrala osobnost, která by měla respekt v diplomatických kruzích.

Nominaci Petříčka zkritizoval i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie,“ reagoval na nominaci Petříčka Schwarzenberg.

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že s návrhem Petříčka nemá hnutí problém. Kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí dlouho nemělo plnohodnotného ministra, podle něj to Česku škodilo. „Zahraniční politika potřebuje hlavu,“ řekl.

Pro komunisty, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, byla nominace Petříčka překvapením. „Pro mě osobně je nepopsanou kartou. Nevím, jaké jsou názory budoucího ministra zahraničí,“ řekl poslanec Leo Luzar (KSČM). Komunisté si podle něj počkají, jaké budou první Petříčkovy reálné kroky při řízení zahraniční politiky.

Podle koaličního hnutí ANO je nominace ministra v kompetenci ČSSD a poslanecký klub se jí nezabýval.

Tomáš Petříček (36)
Vzdělání: vystudoval obor mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (Ph.D.), absolvoval i magisterské obory zaměřené na mezinárodní politiku a ekonomii na Warwické univerzitě v Británii a v Evropském centru pro mezinárodní a strategické výzkumy v Bruselu; absolvoval studijní pobyt na Svobodné univerzitě v Bruselu a stáže na českém velvyslanectví v Belgii a u Evropského parlamentu.
Současná funkce: náměstek ministra zahraničních věcí (od srpna 2018).
Praxe: v letech 2007 až 2009 byl asistentem poslance Evropského parlamentu, v letech 2009 až 2017 působil jako samostatný konzultant; zastával řadu funkcí, mimo jiné byl asistentem pražského radního a člena zastupitelstva a asistentem a poradcem europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD); v Evropském parlamentu pracoval vedle let 2007 až 2009 od roku 2014 do letošního července s několikaměsíční přestávkou v roce 2017, kdy své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD); byl členem statutárních orgánů několika společností - Rencar, a.s., Wineproject, s.r.o., Úpravna vody Želivka, a.s., Želivská provozní, a.s.; v letech 2012 až 2014 byl externím vyučujícím na Fakultě sociálních studií UK.
Členství v politických stranách: v letech 2002 až 2004 byl členem Mladých sociálních demokratů, od roku 2005 je členem ČSSD; ve straně byl mimo jiné vedoucím zahraničního oddělení.

Přečtěte si základní informace k blížícím se volbám:

Senátní volby 2018. Jak, kdy a kde se letos volí

Komunální volby se blíží. Vše, co potřebujete vědět

Kde si zvolíte své zastupitele: volební místnosti pro komunální volby

Komunální volby 2018: kdy a jak se volí?

Dále čtěte:

Nekontrolovaná migrace je pro Česko hrozbou, říká Hamáček. Chce omezovat její příčiny

Obliba Babiše klesla, přesto zůstává nejpopulárnějším politikem

Program vlády má jen dva body: zrušit Babišovo stíhání a rozmnožit jeho majetek


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Technologie
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Hry pro příležitostné hráče