Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu. Řízením ministerstva zahraničí pověřil Hamáčka - Euro.cz

Přihlášení

Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu. Řízením ministerstva zahraničí pověřil Hamáčka

, čtk,
Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu. Řízením ministerstva zahraničí pověřil Hamáčka
Zdroj: čtk

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak osm měsíců po volbách a pět měsíců po demisi dosavadní menšinové vlády ANO. Nově jmenovaný koaliční kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu. Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval šéfem diplomacie Miroslava Pocheho (ČSSD), řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který vede také vnitro.

Opozice kritizuje personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí. Představitelé stran mají výhrady také k tomu, že kabinet, který se má opírat o podporu komunistů, byl jmenován v Den památky obětí komunistického režimu. Podle Babiše i Hamáčka nešlo o zlý úmysl, pouze souhru termínů.

Babiš se nevyjádřil k tomu, zda považuje za protiústavní, že prezident nejmenoval jeho nominanta na ministra zahraničí. Podle Hamáčka bude spor s Hradem vláda řešit. Počítá, že dohodu naleznou v řádu měsíců. Podle ústavního právníka Jana Kysely vyhověl Zeman ústavě, pokud mu Babiš po nominaci Pocheho doručil další návrh, kde ji změnil na Hamáčka. V opačném případě by Zeman vážně porušil ústavu. Babiš novinářům řekl, že zůstal u původní nominace. Poche bude na ministerstvu zahraničí zatím pracovat jako politický tajemník, řekl serveru iHned.cz. Bude mít dohodu o pracovní činnosti a symbolickou odměnu, takže může zůstat europoslancem.

ČSSD povede pět ministerstev – vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve svých funkcích zůstali ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se stal dosavadní šéf vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede spravedlnost, průmysl a obchod převzala Marta Nováková.

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk a zemědělství povede Miroslav Toman.


Přečtěte si komentář o sestavování vlády:

Díky, Poche

 Weikert


Vláda po jmenování zasedla ve Strakově akademii, kde rozhodla o několika personálních změnách. Kabinet bude mít zmocněnkyni pro lidská práva, a to Martinu Štěpánkovou. Ve funkci vedoucího úřadu vlády skončil Radek Augustin, do jmenování jeho nástupce byla řízením pověřena Tünde Barthová, která dosud působila jako ředitelka odboru kabinetu premiéra. Vláda má také novou mluvčí, Barboru Peterovou nahradila dosavadní redaktorka televize Prima Petra Doležalová.

Po jednání vlády Babiš uvedl do úřadu čtyři nové ministry, další dvě dvojice zavede do jejich úřadů ve čtvrtek a pátek. Hamáček označil za své priority na vnitru řešení otázek migrace v úzké spolupráci s okolními zeměmi či bezpečnost. Toman se chce soustředit na udržení vody v krajině a lesy ničené kůrovcem. Chce také zesílit vyjednávání o evropských dotacích pro příští programové období po roce 2020. Nováková se má podle Babiše ve funkci zaměřit zejména na problémovou oblast čerpání z fondů EU a energetiku. Staněk chce řešit chybějící finance na investiční akce, podporu živého umění a prezentaci české kultury v zahraničí.

Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti návrhu prohlášení z května posílení zahraničních misí armády. Bod kritizovali komunisté a jeho vypuštěním podmiňovali podporu kabinetu.

Zahraniční agentury si ve svém zpravodajství o dnešním jmenování druhé vlády premiéra Andreje Babiše prezidentem Milošem Zemanem všímají toho, že ceremonie se uskutečnila na výročí justiční vraždy Milady Horákové, kterou komunistický režim nechal popravit v roce 1950. A v této souvislosti agentury připomínají, že poprvé od roku 1989 mají komunisté ohledně budoucnosti vládního kabinetu klíčovou roli.

Přehled členů druhé vlády Andreje Babiše
Předseda vlády: Andrej Babiš (ANO)
Ministr dopravy: Dan Ťok (za ANO)
Ministryně financí: Alena Schillerová (za ANO)
Ministr kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
Ministr obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
Ministryně průmyslu a obchodu: Marta Nováková (za ANO)
Ministryně spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
Ministr školství: Robert Plaga (ANO)
Ministr vnitra: Jan Hamáček (ČSSD)
Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
Ministr zahraničí: Vedením ministerstva dočasně pověřen Jan Hamáček (ČSSD)
Ministr zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)
Ministr životního prostředí: Richard Brabec (ANO)

Dále čtěte:

Budoucí ministryně Malá: Výrok o Babišově stíhání měl vyvolat debatu o imunitě

Komentář: Jedno zbytečné referendum

Komentář: Andrej na pásce

 Páral